a m H z 0 n X C c ■Als vaandeldrager Interview loopje voorop en krijg je dus ook de tomaten toegeworpen" M (X) 8 H c Weinig historici waren voor 1993 hekend met het feit dat ook toen al driftig werd geselecteerd en vernietigd ro u c hH Su fD ro O - O* Kap. Poellplein 1 OQ 5046 GV Tilburg Tel. (013) 536 83 55 4 Door Charles Jeurgens enorm toegenomen. De Rijksarchiefdienst en in het bijzon der het Algemeen Rijksarchief heeft een wettelijke mono poliepositie in het verwerven van archiefbestanden van het rijk. Waar concurrentie ontbreekt in samenhang met sterk afgebakende kerntaken worden selectieproblemen vanzelf opgeroepen en ook samengebald op een bepaalde plaats. In dit geval in het Pivot-project. Netwerken bouwen heeft de toekomst. Niet alleen in samenwerkingsverbanden aan de voordeur die goed zijn voor klanten (zoals in Groningen, Middelburg en Utrecht), maar ook in een verdeling aan de achterdeur. Herkaveling van bestanden en aandachtsgebieden binnen de Rijksarchief- - archiefrestauratie/massaconservering - behandeling van brandschade - kunstvoorwerpen-restauratie - vacuüm-vriesdrogen - textielconservering HHNE dienst, maar ook tussen deze dienst en andere archief- en documentatiediensten kan het probleem helpen oplossen. Als ze in de museumwereld spreken over de 'collectie Nederland', de ruil van objecten uit eikaars collecties en betere afstemming bij verwerving, wordt het voor archivaris sen -al of niet van het openbaar archiefwezen- dan zo langzamerhand ook niet eens tijd daarover na te denken? Pivoteren: Nog steeds een onderwerp dat de gemoederen bezig houdt, zoals blijkt uit dit extra dikke themanummer van uw Archievenblad. Een mooie gelegenheid om ook uw grijze cellen tijdens de zomervakantie bezig te houden! Op onze speciale textielafdeling worden vaandels, paramenten en andere textiele objecten vakkundig geconserveerd. CD F» 1 c* 1 SU <-h HF I Na acht en een half jaar de hoogste post binnen het Nederlandse archiefwezen te hebben bekleed, legt de huidige algemene rijksarchivaris, prof. dr. F.C.J. Ketelaar zijn functie met ingang van 1 juli neer. Een in alle opzichten roerige periode in het archiefwezen waarin hij geen gering aandeel had. Afscheid als algemene rijksarchivaris betekent overigens geen afscheid van het archiefwezen. Als hoogleraar archiefweten schap in Amsterdam en Leiden en als inspecteur van de nog vorm te geven landelijke rijksinspectie behoudt Ketelaar een centrale positie in het archiefwezen. Selectie Op de vraag of zijn keuze mede be paald is door de vele kritiek die hij Ketelaar studeerde rechten in Leiden en werd in 1965 assistent, later wetenschap pelijk medewerker oud-vaderlands recht aan die universiteit. Een wetenschappe lijke carrière lag in het verschiet, totdat zijn hoogleraar -De Smidt- in 1968 voorzitter werd van de Archiefraad en aan Ketelaar vroeg of hij secretaris wilde worden. Vervolgens werd hij in 1969 directeur van de rijksarchiefschool, behaalde in 1972 zijn diploma hoger archiefambtenaar, was van 1984 tot 1988 rijksarchivaris in de provincie Groningen en werd per 1 januari 1989 benoemd tot algemeen rijksarchivaris. In 1992 keerde Ketelaar deels terug in het spoor dat hij 25 jaar eerder had verlaten. Hij werd hoogleraar in deeltijd in de archiefwe tenschap aan de Rijksuniversiteit Leiden. Met zijn benoeming tot hoogleraar in Amsterdam kan hij zich bijna geheel aan de wetenschap gaan wijden. 100/4 JUNI 1997 afgelopen jaren vooral van de kant van historici als Klep, Klein, Fasseur en Blom over zich heen heeft gekregen over de ontwikkelde Pivot- en daaraan gekoppelde selectiemethodiek is hij heel stellig: "als ik niet gevraagd zou zijn om mij kandidaat te stellen voor deze post in Amsterdam dan zou ik nog gewoon algemeen rijksarchivaris zijn. Wil je deze functie goed vervullen dan ben je de vaandeldrager en die loopt voorop en krijgt dus ook de tomaten toegeworpen. Ik neem geen woord terug uit de discussie en ik heb er ook nooit wakker van gelegen. Je thodiek nog in ontwikkeling was, dit reeds werd opgevat als het eindpro duct. Onze communicatie naar buiten toe had beter gekund. Maar ik blijf fundamenteel van mening verschillen met de opvatting van Klep als zou de informatiewaarde van een overheids archiefstuk een operabel begrip zijn." Ketelaar vindt het hele debat met de historici winst voor het archiefwezen. Hij bracht zelf de problematiek van de selectie van het BVD-archief in de openbaarheid. Dit leidde tot een maatschappelijke discussie en er werden vragen gesteld bij het selectie beleid. Het archiefbeheer is daarbij op de politieke agenda gekomen. Pure winst. Terugkijkend op de hele discussie rondom de selectieproblema tiek, kan Ketelaar zich nog steeds verwonderen over het gebrek aan belangstelling van de zijde van historici over de problematiek van vernietiging in het pre-Pivot tijdperk. moet er tegen kunnen. De discussies hebben ook zelden een persoonlijke wending gekregen. Met Klein en Blom heb ik een uitstekend contact. Ik ben slechts een keer uit mijn slof geschoten toen de integriteit van mijn medewer kers in het geding kwam. Daar ben ik toen voor gaan staan. Wat ons in het debat met de historici heeft opgebro ken is dat toen de nieuwe selectieme- Weinig historici waren voor 1993 bekend met het feit dat ook toen al driftig werd geselecteerd en vernietigd. Op de vraag of zij toen hebben zitten slapen antwoordt Ketelaar: "Dat Blockmans niet bekend was met de praktijk van vernietigingslijsten, daar kan ik me nog iets bij voorstellen, maar eigenlijk waren alleen Huussen, Faber en Van der Woude hiermee

Archievenblad | 1997 | | pagina 3