Archiveren Pivot: een tussenbalans - - met Ons werkterrein: Wij doen gewoon alles I stuurbekrachtiging Restauratie Atelier Paul Peters - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids - uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen Bedrijfs-archiefservice Joustra - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers DoorJos deJong 3 WEVERWEG 9, Ns 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, ieder en perkament massa-conser- vering .aanvezelen van papier «verdoeken ett opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal GcsinkkampslraiU 2 Postbus 101 7050 AC Varssevcld tel.0315 - 24 41 41 fax.0315 - 24 40 22 Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. In een goed archief vindt u probleemloos wat u zoekt. Stop daarom uw zoektocht en neem contact op met Lundiflex. Alle statische en verrijd bare Stamag stellingen van Lundiflex functioneren perfect en zijn ijzersterk,- terwijl met hel npp: ruimtebesparende Full Space-systeem fii B.J-/ uw archief ook nog I p jj eens op rolletjes j IV, loopt. ij Voor de stuur- I bekrachtiging zor- W gen de vakmensen I van Lundiflex. Zij staan garant voor maatwerk indclingsvoorstcllcn en een solide montage van de stellingen. Bel voor meer informatie: 0315-244141. U N D Iflex Vrchief- en Stellingsystemen B.V. Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030 -693 32 41 GSM: 06 -53 38 65 32 Het woord Pivot roept emoties op. Dat blijkt ook weer uit de bijdragen in dit themanummer van het Archievenblad. Voor tegenstanders is het een bijna duivels woord dat zij assoccieren met vernietiging van archiefbestanden op grote schaal. Voor medestanders is het woord bijna heilig en verbonden met een nieuwe archivistische theorie. De redactie verzamelde een aantal bijdragen, dat vooral de resultaten van de bewerking van archieven met behulp van nieuwe Pivot instrumenten belicht. De hoogdravende discussie die de archivarissen en historici de afgelopen jaren voerden, is soms te vergelijken met een gevecht van dinosaurussen. De zwaargewichten rollen over elkaar heen, maar als het gevecht is afgelopen en de stofwolken zijn opgetrokken, blijken we al in een nieuw tijdperk te zijn aangeland. Ook in het digitale tijdperk staat informatie nog steeds centraal. Papier als drager zal niet zomaar verdwijnen, maar steeds meer informatie wordt electronisch opgeslagen en beheerd. Internet geeft de mogelijkheid om informatie over de hele wereld te raadplegen. Voor het dagelijks berichten verkeer staat e-mail ter beschikking. De bevolkingsadmini stratie, het kadaster en de bedrijfsregistraties bij de Kamers van Koophandel zijn digitaal beschikbaar en te raadplegen. De nu nog op papier afgedrukte informatie zal in de nabije toekomst van kwaliteit veranderen en vooral een andere functie vervullen. Begin jaren negentig werd het Pivot-project ontwikkeld om papierstromen bij de rijksoverheid te beheersen en achterstanden in de overbrenging naar de Rijksarchiefdienst in te halen. De voorstellen gingen gepaard met de traditio nele illustratie van het probleem door archivarissen: 500 strekkende kilometer van 1945 tot 1973, nog eens zoveel over de periode daarna, achterstanden in bewerking uit gedrukt in bijna astronomische getallen van benodigde bewerkingsjaren en arbeidsinzet. Termen als 'onhanteerbare bestanden' en 'ontoegankelijk informatie' beheersten een deel van de discussie. De ambities waren hoog: met behulp van de Pivot-instrumenten zou de toekomstige inrichting van de informatievoorziening worden geregeld en nieuwe achterstanden worden voorkomen. Was dit allemaal te ambitieus? Niet Pivot zal de beschre ven papiervloed beperken, maar de nieuwe informatie technologie. Die ontwikkelingen gaan zo snel, dat geen 100/4 juni 1997 archivaris, bibliothecaris of documentalist de zaak kan sturen. We mogen blij zijn, als we een paar ontwikkelingen kunnen bijbenen. Daar is inzet, intensieve samenwerking, energie en vooral ook heel veel geld voor nodig. Personen, bedrijven, overheidsorganisaties hebben ook in het digitale tijdperk behoefte aan structurering, beheersing en selectie. Informatiespecialisten zullen hen daarbij moeten helpen. Het Pivot-debat verengde het vraagstuk van selectie en waardering van informatie teveel naar selectie ten behoeve van de vernietiging. Maar geen enkele archiefdienst ontkomt in de toekomst aan het vraagstuk van selectie en waardering ten behoeve van behoud en beschikbaarstelling. Het zal ook onmogelijk zijn om daarbij uit te gaan van het fysieke object: het archief, het dossier of het document. Traceren van informatie en het vaststellen, wie in organi saties verantwoordelijk zijn voor beheer en onderhoud daarvan zal veel speurwerk vergen. Professionele netwerken komen in de plaats van hiërarchische organisatiemodellen. Informatie zal moeten worden gewaardeerd, ook in de toekomst en ook door archivarissen. Voor een groot deel zal dat gebeuren door te kijken naar het functioneren van organisaties, door het beschrijven van taken, werkprocessen en produkten en de rol die informatiebestanden daarbinnen vervullen. Veel van de technieken en methoden, ontwikkeld in het Pivot-project, zullen dan nog van dienst zijn. Digitale bestanden kunnen niet meer met traditionele hulpmiddelen worden beschreven en ontsloten. Wegkwijnen is het lot van de beschrijvende inventaris, al of niet ingericht volgens handelingen. Andere -electronische- hulpmiddelen zullen daarvoor in de plaats komen. De meeste emoties rond Pivot zijn ongetwijfeld opge roepen door de formulering van de selectiecriteria en de wijze van communiceren. In plaats van het ontwikkelen van netwerken om elkaar te steunen en gebruik te maken van eikaars deskundigheid is de historicus onderdeel geworden van een debat: voor- of tegenstander. Archief diensten hebben klanten nodig en in de nabije toekomst ook veel meer financiële middelen om in het digitale tijdperk te kunnen overleven. Daarmee komen we op een van de grootste manco's, waarvan medewerkers in het Pivot-project last hebben gehad. De discussie is teveel gevoerd aan de achterdeur: hoeveel ruimte is er nog in het depot, hoeveel strekkende kilometers staat er nog bij de rijksoverheid? De discussie aan de voordeur ontbrak: welke klanten wil ik bedienen, hoe wil ik die klanten bedienen, wat is de kwaliteit van de opgeslagen archief- en informatiebestanden en wat zijn mijn inkomsten? Een traditioneel gebrek bij archiefdiensten is een helder beleid wat betreft de collecievorming, profilering en het formuleren en afbakenen van kerntaken op dit terrein. Na 1945 is de invloed en de zeggenschap van de Haagse bureaucratie op vele terreinen van het maatschappelijk leven

Archievenblad | 1997 | | pagina 2