Moboetoe's Zaire bedreigd? 30 1946-1995 KEESINGS HISTORISCH ARCHIEF NU OP CD-ROM DEMO CD-ROM 31 zo'n punt waar de historicus zich afvraagt: houdt hij echt ook van mij of toch eigenlijk alleen maar van die ander? Het is uit de literatuur bekend dat hier een probleem ligt. Als de archivaris echt van mij houdt, waarom informeert hij mij op dit punt dan niet wat uitvoeriger. Tot zover mijn impressies als potentiële gebruiker. Bij wijze van evaluatie wil ik bena drukken dat uit mijn betoog tot nu toe vooral blijkt, dat kennisname van deze toegang mij kennelijk direct stimuleerde tot het opwerpen van een historische vraagstelling. Al met al vond ik toch heel gemakkelijk mijn weg naar het daarvoor relevant materiaal, voor zover het althans al uit het ministerie naar het archief is overgebracht. Daarmee voldoet zo'n toegang dus in alle opzichten aan zijn volgens mij belangrijkste maatschap pelijke functie: stimuleren tot het doen van historisch onderzoek. Misschien nog belangrijker is dat kennisname van het bijbehorende Pivot-rapport en BSD mij duidelijk maakten dat ik voor mijn vraag misschien uiteindelijk op efficiëntere wijze terecht kon in het archief van het ministerie van Onderwijs. Op p. 67 van het BSD vond onder punt 10 van handeling (177 183) van de actor vakministers, namelijk het item 'geannoteerde agenda's en verslagen vakminister i.z. bilateraal overleg vakminister/minister van financiën en ministerraadoverleg t.b.v. Hangpun- tenbriefGezien de vraagstelling zouden dat ongetwijfeld de beste stukken zijn geweest om mee te beginnen wil je binnen afzienbare tijd - en dat wil je (moet je) als historicus - een bevredigend antwoord op je vraag vinden. Ik heb mijn impressies uitgewerkt voor een vraagstelling die vooral gericht was op een klein inhoudelijk onderdeel van het beleidsterrein. De toegang nodigt echter ook nadrukkelijk uit tot vraagstellingen over het functioneren van het ministerie zelf. In de gekozen indeling functioneert immers de Comptabiliteitswet van 1976 als een zeer duidelijk scharnierpunt. De resultaten van het beleid op het terrein van de rijksbegroting hadden na de oorlog in toenemende mate klachten opgeroepen en waren aanleiding geweest tot het ontwikkelen van nieuwe regelgeving. Dat schreeuwt om een historische vergelijking van het functioneren van het ministerie voor en nadien. Er dringen zich dan bij mij twee overwegingen op: 1) het Ministerie van Financiën heeft over niet al te lange tijd iets te vieren; 6 maart 1998 bestaat het immers 200 jaar. Ik weet dat er al eens gebrainstormd is over de vraag wat daar aan zou moeten gebeuren en of dat niet iets zou moeten zijn in de sfeer van historisch onderzoek naar het functione ren van het ministerie zelf. Het is voorts bekend dat andere ministeries, zoals Binnenlandse Zaken en Onderwijs al historisch onderzoek naar zichzelf hebben laten doen. Ik meen te weten dat dergelijke ideeën bij Financiën stuk lopen op de redenering dat dit ministe rie het zich alleen al uit pr-overweging- en minder dan andere kan permitteren om daar gelden op zijn eigen begroting voor vrij te maken; 2) dit hele Pivot-project kost 17 miljoen aan gemeenschapsgeld. Daarbij doet zich natuurlijk voortdurend de vraag voor: is dat goed besteed? Het is mijns inziens met name dan goed besteed, als er daadwerkelijk gebruik gemaakt wordt van de resultaten van dit project. Als ik deze twee overwegingen combineer dan leidt dat bij mij tot de volgende vraag: zou het dan niet goed zijn als Financiën, naar aanleiding van het verschijnen van een resultaat van het Pivot-project als deze toegang, nog eens opnieuw de discussie start of het niet juist maatschappelijk zeer verant woord zou zijn, als met name Finan ciën geld vrij zou maken om als feestelijk hoogtepunt van het 200-jarig bestaan een jong historicus de op dracht te geven om zich bezig te houden met een onderzoek naar het functioneren van het ministerie zelf, bijvoorbeeld op basis van dit soort nieuwe Pivot-toegangen? Het lijkt me goed om hier mijn reacties op het kennisnemen van deze nieuwe toegang, waarmee ik de makers graag van harte feliciteer, te besluiten. Mw. dr. W.Fritschy, universitair hoofd docent Economische en Sociale Geschiedenis van de Vrije Universiteit van Amsterdam. Deze bijdrage is oorspronkelijk gebruikt op een themabijeenkomst over de resultaten van de bewerking door de Centrale Archief Selectiedienst (CAS) van het archief over de Rijksbegroting van het Ministerie van Financien 1940-1981Die tekst is afgedrukt in de brochure 'de toegang ontsloten' (red. R. Steensma; Pivot-brochure ISBN 90-74442-41-2) SIGNALEMENTEN Keesings Historisch Archief 1946-1995 op CD-ROM Al meer dan 50 jaar verschijnt weke lijks (sinds 1990 maandelijks) een aflevering van Keesings Historisch Archief, 'Geïllustreerd dagboek van het hedendaags Wereldgebeuren met voortdurend bijgewerkte alfabetische- index'. In drukvorm. Op beknopte en gedegen wijze wordt het tijdsbeeld in historisch perspectief geplaatst. Het onvermijdelijke is gebeurd: Er is een elektronische versie van 'Keesings' verschenen en wel op CD-ROM, die optimaal gebruik maakt van alle voordelen die een digitale publicatie biedt: snelle toegang tot relevante informatie die verborgen is in een enorme hoeveelheid gegevens. Alle ruim 45.000 pagina's die in de periode 1946- 1995 verschenen zijn, staan op de CD- ROM. De publicatie bestaat uit een gedrukte handleiding en een informatie systeem met de artikelen op de CD- ROM, beide verzorgd en consistent vormgegeven. De gedrukte handleiding bevat een uitleg over de installatie van het zoekprogramma en instructies voor het gebruik van het programma. Deze staan overigens ook op de CD-ROM. Verder bevat de handleiding een redactionele verantwoording en een nuttig en prettig leesbaar achtergrond artikel over de geschiedenis van 'Keesings'. Over de 'vorm' niets dan lof. Dan de inhoud. Laten we de actualiteit volgen. De laatste tijd verschijnt ene Laurent Kabila regelmatig in de media. Wat is de achtergrond van deze meestal minzaam lachende inwoner van Zaire/ Congo? Kan de 'Keesings' CD mij helpen? Ik bedwing mijn nieuwsgierig heid en ga naar de bibliotheek, waar ik er na ongeveer 15 minuten zoeken in de papieren indexen van 'Keesings Histo risch Archief achter kom dat in jaargang 1977 op bladzijde 227 in kolom 3 staat dat Laurent Kabila al sinds eind jaren '60 bezig is met zijn zaak. Om zeker te zijn dat er niet nog meer over hem te vinden is moet ik eigenlijk alle indexen doorlopen. Dat kost me veel meer dan 15 minuten. Dan de CD-ROM. Ik start het programma en ga zoeken op het trefwoord 'Kabila'. Na ongeveer 7 seconden weet ik dat niet alleen in 1977, maar ook in 1965 en 1982 door 'Keesings' is geschreven over Kabila. Ik open het artikel uit 1977 dat de vooruitziende titel 'Moboetoe's Zaire bedreigd?' draagt. Dit artikel beslaat 5 pagina's, in de gedrukte versie ruim 30.000 letters. Gelukkig hoefik in het artikel niet te gaan zoeken naar 'Kabila', maar zie ik dat het trefwoord vet is weergegeven en daardoor duidelijk herkenbaar is. Met een muisklik kan ik naar andere plekken in de tekst gaan die aan mijn zoekvraag voldoen. Ook kan ik eenvoudig een ander artikel openen waarin het trefwoord voorkomt. In het artikel uit 1997 kom ik nog een Kabilla tegen, maar nu met twee keer de letter '1'. Uit de context maak ik op dat het om dezelfde persoon moet gaan. Ik haal het gedrukte artikel erbij en zie dat er sprake is van een drukfout. Die is dus direct overgenomen in de elektronische versie. Het is goed te zien dat bij de omzetting van de gedrukte artikelen gebruik is gemaakt van automatische leestechnieken. Regelmatig komen fouten voor in de tekst, maar slechts af en toe zijn ze storend. Soms zijn letters verkeerd omgezet, maar de meeste fouten betreffen verdwenen spaties. Zo wordt in het 'Kabila-artikel' uit 1977 het geheime plan 'Cobra77' genoemd. In de gedrukte versie is sprake van het KEESINGS HISTORISCH ARCHIEF geheime plan 'Cobra 77'. Door gebruik te maken van de geavanceerde zoekmethode, die een graad van fouttolerantie toegestaat, kon ik het betreffende artikel uit 1977 wel vinden. De zoekterm bleef echter beperkt tot 'Cobra'. Bij een fouttolerantie waarbij maximaal 1 letter van de zoekterm af mag wijken van een woord in de artikelen, waren 101 artikelen te vinden. Het zal u niet verbazen dat hierbij Karei Appel en zijn Cobra groep opduikt/Geavanceerd zoeken' vereist dus enige oriëntatie op het gebruik ervan. Hoe korter de zoekterm hoe meer 'ruis' in het zoekresultaat; gelukkig wordt hierbij een rubrieksaanduiding, als 'Zaire, Angola weergegeven. Dat maakt het selecteren van het meest relevante artikel gemakkelijker. Deze rubrieksindeling en een beperking in de tijdsschaal kan als gereedschap dienen om nog beter een zoekopdracht uit te voeren. Het mogelijke ongemak van de niet 100% correct geconverteerde artikelinhoud wordt gecompenseerd door andere gestandaardiseerde toegangen op de informatie. Zo zijn er landenrubrieken, thematische rubrieken en is er een register, gevormd uit het oorspronkelijk gedrukte register. Je moet je wel realiseren dat een omzettingsfout midden in een belangrijk woord, zoals een naam of zelfstandig naamwoord niet altijd te achterhalen is. Om bij het bovengenoemde voorbeeld te blijven:' Cobra 77' zou redelijkerwijs ook de code-naam van een geheim plan kunnen zijn. Resultaten van een zoekopdracht kunnen van notities worden voorzien, als groep bewaard worden en overgezet naar een andere applicatie, zoals een tekstverwerker. In de gedrukte handleiding staat een lange lijst van historische onderwerpen, te Openen als resultatenbestand. Alle relevante artikelen over de Marshall-hulp in de periode 1947-1951 kun je bijvoorbeeld op deze manier in een keer oproepen. Het heeft zin om eerst dit resultaatbestand te gebruiken dan 'Marshall-hulp' zo maar als trefwoord in te voeren. Keesings Historisch Archief op CD- ROM is een goed verzorgde, technisch en inhoudelijk hoogstaande elektronische publicatie. Ik kan geen redenen verzinnen om nog langer gebruik te maken van de gedrukte versie behalve dan om een excuus te hebben om naar de bibliotheek of boekenkast te wandelen, de vertrouwde geur van oud papier op te snuiven of'ouderwets' al bladerend informatie te vergaren. Voor de afleveringen die na 1995 verschenen zijn moet ik wel naar de gedrukte versie grijpen. Dit pleit er voor de elektronische 'Keesings' regelmatig uit te breiden, natuurlijk door het aanbieden van de publicatie op Internet. Dat dit eerder een praktisch dan een technisch probleem is, blijkt uit de sobere maar effectieve demo versie die al op Internet beschikbaar is. Renê van Horik Keesings Historisch Archief1946-1995 op CD-ROM. Uitgeverij Keesing, Postbus 1118, 1000 BC Amsterdam. Prijs stand alone versie fl 1695,-, netwerkversie (voor 1 gebruiker) f12495,-. Gratis demo CD- ROM met volledige functionaliteit die alle artikelen uit de jaren 1948, 1956, 1968, 1973 en 1989 toegankelijk maakt verkrijgbaar op bovenstaand adres. Tevens is er een minder fraai vormgegeven versie van de demo interactief raadpleegbaar via Internet op het adres: http: IIwmv. zylab. nllkha 100/4 juni 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 28