V i I i I V LAAT EENS ZIEN HOEU STROOM OMGAAT DEZE INFORMATIE Lite ratuur Utera- V 1 i i i c 1 w Tuinieren is óók leuk! 43 Breddels Vermeulen is in zeven jaar uitgegroeid tot een instituut op het gebied van Documentaire Informatievoorziening (DIV). Haar relatiebestand - overheid, gezondheidszorg, nutsbedrijven, woning bouwcorporaties, productiebedrijven, vervoers sector, bank- en verzekeringswezen - en daarmee het scala aan werkzaamheden is dan ook rijk geschakeerd. Advisering en bewerking vormen daarin de hoofdmoot. De vijftig medewerkers van Breddels Vermeulen hebben het druk. Daarom zoeken we hbo'ers en academici, die de uitdaging van de snelle ontwikkelingen in de DIV-wereld aandurven. Dat ze daarvoor affiniteit hebben met het omgaan met informatiestromen, communicatief vaardig en representatief zijn, spreekt vanzelf. Inderdaad, we vragen nogal wat. Maar we zetten daar ook heel wat tegenover. Om te beginnen een kans op een prima vaste baan met doorgroei mogelijkheden en dito arbeidsvoorwaarden. Een goed pensioen, een reiskostenvergoeding en een studiekostenregeling bijvoorbeeld. Over studie gesproken, daar hechten we veel belang aan. Tja, we hebben kwaliteit hoog in het vaandel. En willen dat graag zo houden. Van geschikte kandidaten verwachten we dan ook dat ze - al dan niet in interne projectgroepen - diverse opleidingen volgen. Zoals de exclusief voor ons ontworpen maatwerk-archiefopleiding. Interesse? Bel binnen twee weken (070) 3177172 en we sturen u een sollicitatiepakket. MAATWERK IN VEELZIJDIGHEID Castellum Loire 116 A 2266 JR Leidschendam Telefoon (070) 3177172 Telefax (070) 3206367 De rubriek Literatuur is dit keer grotendeels gewijd aan de Pivot-inventaris Toegang op de gevensbestanden met betrekking tot bet beleidsterrein beheer van de rijksbegrotingkortweg: toegang rijksbegroting. Ik heb aan drie archivarissen gevraagd de toegang te bespreken. Op een aantal belangrijke punten wijkt deze af van de klassieke inventaris; hij bewerkt, beschrijft en ordent het archief volgens een andere methode. Jan Sanders, Ariëla Netiv en Arnold den Teuling zijn bereid geweest de toegang kritisch te bekijken en hun bevindingen op papier te zetten. Hieraan is de lezing van Wantje Fritschy toegevoegd, die als gebruiker haar mening gaf over de toegang rijksbegroting tijdens een thema-bijeenkomst. Onderzoekers en archivarissen die de toegang zelf willen bestuderen, kunnen bij R. Steensma van het Algemeen Rijksarchief informeren over de bestelwijze van de diskette. Met deze bijdragen hoop ik de lezer te informeren en te interes seren voor deze nieuwe methode van aanpak. Annabelle Meddens-van Borselen Toegang op de gegevensbestanden met betrekking tot het beleidsterrein beheer van de rijks- - actor minister van Financiën (1919-) 1940-1979 (1991) - actor secretaris-generaal van Financiën 1940-1945 - actor Commissie tot voorbereiding van een herziening van de Comptabiliteitswet 1927 (1956-1960) - actor Interdepartementale Commissie voor de Ontwikkeling van de Beleidsanalyse (1971- 1983) (Centrale Archief SelectiedienstWinschoten 1996) Een argeloze bezoeker loopt 's och tends om 9 uur het Algemeen Rijks archief binnen. Hij is geïnteresseerd in de subsidiëring van TNO in de jaren zeventig en tachtig en heeft uit het archief van TNO geleerd dat de grote geldstroom hiervoor via het ministerie van Financiën liep. Hij hoopt dat de belangrijkste stukken erover bewaard zijn. De inventaris was een halfjaar geleden publiekelijk aangeboden en dus, naar hij veronderstelt, gereed. Helaas, in de studiezaal blijkt deze nog niet aanwezig. Bevriende relaties helpen hem echter aan een exemplaar. Hij neemt deze inventaris ter hand, bekijkt hem en zet grote ogen op. Het helpt hem niet dat hij zich de archivi- stische leer zo goed en zo kwaad als het ging heeft eigen gemaakt: wat hij nu voor zich heeft liggen roept grote vraagtekens bij hem op. Zal hij met dit pak papier naar het hoofd studiezaal gaan en vragen of hij toch wel het juiste stuk heeft gekregen? Of is het echt de bedoeling dat hij dit als een inventaris ziet. Hij besluit tot het laatste, want misschien is dit een van de befaamde nieuwe produkten, afgestemd op de wensen van de klant. Hij besluit maar vooraan te begin nen: de titel. Toegang zal wel zoiets zijn als inventaris en dat begrip heeft hij leren kennen. Maar inventarissen zijn toegangen op archieven, dit is echter geen toegang op een archief, maar op 'gegevensbestanden'. Uit welke archieven die bestanden komen komen staat er niet bij. Het onderwerp wel: het beheer van de rijksbegroting. De titel leert verder ook nog dat er vier 'actoren' in het spel zijn. Wat voor rol ze in het spel spelen en wat hun functie of status als 'actor' is, weet hij niet. Ook woordenboeken helpen hem hiermee niet verder. Volgens de jaartallen achter de 'actoren' zit hij goed, hoewel hij niet weet waarom sommige jaartallen wel en anderen weer niet tussen haakjes staan. Zou daar een diepere betekenis in schuilen? Dan maar eens kijken in de inhouds opgave. Misschien wordt hij daar wijzer van. Hij treft er het gebruike lijke indelingsschema van de inventaris (of toegang?) aan. Dat zegt hem op het eerste oog niets, maar in de inleiding blijkt gelukkig een gebruiksaanwijzing en een verantwoording van de bewer king opgenomen. Fluitje van een cent dus. De inleiding blijkt verrassenderwijs zelf ook weer een inleiding te hebben. Daarin is sprake van Pivot, RJO's en BSD's, zonder dat hem de inhoud van deze begrippen duidelijk is. Moet hij als gebruiker van het archief dit soort begrippen, gebruikt door de archief- bewerkers, kennen? Dit riekt naar inteelt. Maar dapper gaat hij verder en leest: 'Deze toegang heeft betrekking op het beleidsterrein rijksbegroting, het terrein van overheidsbemoeienis waar het begrotingsproces vorm wordt gegeven en waar de jaarlijks terugke rende begrotingsvoorbereiding, -vaststelling, -uitvoering en controle plaatsvinden'. Enkele regels daaronder begint de één pagina lange gebruiks aanwijzing waar hij een soortgelijke - bijna dreigende- boodschap opmerkt: 'Voor u ligt een toegang op permanent te bewaren neerslag van handelingen verricht door de minister van Finan ciën op het beleidsterrein van de rijksbegroting. Een toegang of dé toegang? Wat zou dat zijn: 'per- 100/4 juni 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 24