A CALLtoARMS Voir King d Country leed Ton. GOD SAVE THE KING. Terms of Service. How to Join. Participerende stage studenten Archiefschool 40 BVD-rapportage over CPN archieven Voor archivarissen maar nu ook voor studenten: de F.J. Duparc-prijs Nuis geeft startsein voor redding van het Nederlandse Papieren Erfgoed Nieuwe Algemeen Rijksarchivaris benoemd 41 wanneer men rond kijkt in het PRO. De Army and Navy records vormen een belangrijk deel van het bestand en in de goed uitgeruste archiefwinkel nemen gidsen en boeken op het gebied van militaire geschiedenis veel plaats in. Sinds kort brengt het PRO een serie van studiepakketten van documenten op de markt over belangrijke veldslagen en campagnes van het Britse leger. Zo bevat het pakket Battlefront: 1st july 1916. The first day of the Somme verschil lende documenten die de aanval op het dorp Serre op 1 juli 1916 beschrijven, variërend van het verslag van een ge wonde soldaat tot een dagboekaantekening van de Britse bevelhebber. Bij voldoende succes - en dat lijkt deze serie wel te hebben - wil men terug gaan tot de Napoleontische oorlogen. An addition of 100,000 men to His Majesty's Regular Army is immediately necessary in the present grave National Emergency. Lord Kitchener is confident that this appeal will be at once responded to by all those who have the safety of our Empire at heart. General Service for a period of 3 years or until the war is concluded. Age of Enlistment between 19 and 30. RATES OF PAY 18. 3d. to 10s. 6d. a day, according to Branoh of Service and qualifications. Full information can be obtained at or any Post Office in the Kingdom or at any Military Depot. Oproep voor het leger uit 1914 (uit het studiepakket over een dag aan de Somme in 1916) Inhoud van de dossiers Voor onderzoekers van militaire geschiedenis en voor genealogen bevatten de Burnt Documents allerlei interessante informatie. Men vindt hierin de officiële Service Records in alfabetische volgorde op naam van de soldaten. Behalve de naam en de leeftijd van iedere soldaat worden onder andere zijn voormalig beroep, zijn regiment, de reden van zijn vertek uit het leger, zijn lengte en zijn borstomvang ver meld. Een groep van 200 vrijwilligers, die allen behoren tot de Friends of the PRO, indiceren de dossiers op deze onder werpen. Lang niet iedereen doet dit in het PRO zelf; zelfs in de V.S. zitten vrijwilligers! Aanbesteding en financiering In totaal 17 bedrijven bleken geïnteresseerd in het mil joenenproject, dat Europees moest worden aanbesteed. Daardoor kreeg onder andere Microformat een kans mee te dingen naar deze opdracht. Uit de speech van directeur Jaap Baars bleek dat dit geen gemakkelijke opgave was geweest. De medewerkers van het PRO onderwierpen Microformat aan lastige testen en moeilijke vragen. Wat bij de uiteinde lijke keuze voor Microformat de doorslag gaf, was volgens de directeur van het PRO het feit dat zij het snelst waren, een goede kwaliteit afleverden en minimale schade aan de reeds geteisterde documenten aanbrachten. Niet iedereen was het met deze keuze voor een Nederlands bedrijf eens. Een van de mededingers tekende bezwaar aan tegen het feit dat een opdracht voor het behoud van Brits cultureel erfgoed aan een niet-Brits bedrijf werd gegund. Hoeveel het gaat kosten wilden medewerkers van het PRO niet meedelen. Volgens de mensen van Microformat belopen de kosten meer dan 10 miljoen gulden. Indien het pilot-project het komende half jaar slaagt, zullen deze kosten voor een belangrijk deel worden gedragen door het Heritage Lottery Fund, de Engelse Lotto. Joyce Pennings Het derde studiejaar van de Archiefschool begint in de maand september met een participerende stage, waarin studenten voor een half jaar full-time werkzaam zijn bij een bedrijf, dienst of instelling. Participerend wil zeggen dat de studenten moeten kunnen deelnemen aan alle activiteiten binnen de organisatie. Ze werken er aan een concrete opdracht, door de stagebiedende organisatie geformuleerd. Veel studenten zoeken ook in het openbaar archiefwezen een stageplaats, maar hebben een ruimere keuze uit het aanbod van bedrijven en instellingen. Deze zijn al jaren gewend op deze manier bij de IDM stageaires te werven. Als archief diensten aantrekkelijke opdrachten formuleren en met bedrijven, informatie- en documentatiediensten leren concurreren, zullen studenten ook voor hen kiezen. De opdrachten kunnen variëren van inventariseren, een tentoon stelling maken, bezoekersgidsen of folders schrijven. De studenten verwachten wel een onkostenvergoeding. Momenteel bezoekt Suzanne Maarschalkerweerd van de Archiefschool archiefdiensten om stageplaatsen te werven en hulp te bieden bij het formuleren van stage-opdrachten. Heeft uw archiefdienst belangstelling, dan kunt u met haar contact opnemen. Jos de Jong Als voorlopig resultaat van een bijna vijf jaar oud verzoek en lange procedures heeft de Stichting tot Beheer van de Archieven van de CPN onlangs (tegen betaling) de beschik king gekregen over 1176 pagina's uit de BVD-archieven. Dit gedeelte betreft met name rapportages aan de minister van Binnenlandse Zaken en de minister-president, docu menten over het ambtenarenverbod en documenten over het interne beleid en richtlijnen omtrent het verzamelen van gegevens etc. Helaas gaat het om een miniem gedeelte van het BVD-archief, waarin bovendien flink is weggelakt. Desondanks geeft het een redelijk overzichtelijk beeld van de operaties van de BVD. De stichting heeft deze documenten verworven met het doel onderzoekers naar de geschiedenis van de CPN in de gelegenheid te stellen ze te bestuderen en eventueel aan te wenden voor verdergaand onderzoek in de archieven van de BVD. Inmiddels is de collectie als aanhang sel toegevoegd aan het CPN-archief bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) te Amsterdam en aldaar te raadplegen. Eens in de drie jaar wordt de F.J. Duparc-prijs, groot fl. 2.000, uitgeloofd voor de meest waardevolle studie op het gebied van de archiefwetenschap of het archiefrecht die in die drie jaar is vervaardigd. Tot dusver kon je alleen meedoen als je in het bezit was van het diploma archivistiek A of B en als dat niet langer dan tien jaar geleden was. Vanaf dit jaar mag je ook meedoen als je studeert aan een opleiding die van de minister de beroepskwalificatie van archivaris mag verlenen. De voorwaarden die aan de inhoud van de werkstukken zijn gesteld, zijn opzettelijk ruim gekozen. Elk onderwerp op het gebied van de archiefwetenschappen en het archiefrecht komt in principe in aanmerking. Niet alleen onuitgegeven studies kunnen worden bekroond, maar ook studies die gepubliceerd zijn binnen drie jaar vóór de afloop van de inzendtermijn en werkstukken en scripties die in die periode in het kader van een archiefopleiding zijn gemaakt. De F.J. Duparc-prijs werd ingesteld in 1972 met als aan leiding het afscheid van dr mr F.J. Duparc van het toenmali ge Ministerie van CRM. Duparc had grote verdiensten voor het archiefwezen. In 1973 werd de prijs voor het eerst uitgeloofd, maar sindsdien slechts twee maal uitgereikt; eenmaal kreeg een werkstuk een eervolle vermelding. De jury bestaat uit drs F.J. Duparc, directeur van het Mauritshuis en zoon van de naamgever van de prijs (voor zitter), de algemene rijksarchivaris, de hoogleraar in de archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, de directeur van de Archiefschool (secretaris), en de hoofd redacteur van het Archievenblad. De jury roept eenieder op, één of meer werkstukken in te zenden aan de secretaris van de jury, drs T.H.P.M. Thomas sen, Archiefschool, Prins Willem Alexanderhof 28, '2595 BE Den Haag. Met hem kunt u ook contact opnemen voor meer inlichtingen of een exemplaar van het reglement (tel. 070 347 55 02). Behalve eigen werk kunt u ook werk van anderen (studenten, medewerkers, collega's enz.) voordragen voor bekroning. De inzendtermijn sluit op 1 november 1997. 13 mei jl. gaf staatssecretaris Nuis het sein voor een red dingsoperatie van het papieren erfgoed dat in Nederlandse bibliotheken ligt opgeslagen. Hij deed dat tijdens de overhandiging van het nationale beleidsplan voor de conservering van bibliotheekmateriaal door de heer Vonhoff, voorzitter van het Algemeen Bestuur van de Koninklijke Bibliotheek (KB). De KB is aangewezen als coördinator van het conserveringsprogramma. PERSONALIA Als opvolger van prof. dr. F.C.J. Ketelaar is dr. M.W. van Boven (52) benoemd tot Algemeen Rijksarchivaris en directeur van de Rijksarchiefdienst. In het najaar treedt hij aan in zijn nieuwe functie. Van Boven bekleedde sinds 1995 de gecombineerde functie van gemeente- en rijksarchivaris in Utrecht. Hij gaf leiding aan het fusieproces tussen het Utrechtse Rijksarchief en de Gemeentelijke Archief- en Fotodienst Utrecht. Daarvoor was hij van 1988-1955 rijksarchivaris in Noord-Brabant en van 1979 -1988 gemeentearchivaris in Helmond en Breda. Op 1 mei jl. overleed oud-gemeentearchivaris van Utrecht dr.J.E.A.L. Struick. Hij werd 69 jaar. 100/4 juni 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 23