Nieuws vvopitr t, s Army Service Records of the Firsï*J| War Delft. Stad met een rijk verleden. Stad van Vermeer, Hugo de Groot en Antonie van Leeuwenhoek. Delft. MIDDELBAAR ARCHIEFAMBTENAAR (ARCHIVIST B) Gemeente Delft Delft Kennisstad Resurrecting the burnt documents DE STAD Met een monumentaal en levendig centrum. Bewonderd en bezocht door miljoenen uit de hele wereld. Delft. Oók een stad met een goede toekomst. Vanwege de ligging in het hart van de Randstad. Vanwege de bereikbaar heid, de uitstekende infrastructuur, aanwe zigheid van bekende bedrijven en hoogwaar dige onderwijs- en onderzoeksinstituten. Zoals de Technische Universiteit, TNO... Verleden en heden bepalen sterk het karakter van Delft. Als stad met kwaliteit, als stad voor ondernemers, als kennisstad. a i is a De dienst. Delft heeft een moderne bestuursvorm waarbinnen de diensten een ruime eigen verantwoordelijkheid hebben, met een ondernemende stijl van werken. Eén van deze diensten is de dienst Welzijn, Onderwijs, Cultuur, die ope reert volgens de principes van integraal management. DE BAAN De afdeling. Bin nen de dienst Welzijn, Onderwijs, Cultuur vormt de gemeentelijke archiefdienst een zelfstandig onderdeel, dat ongeveer 3.500 strekkende meters archief beheert, plus een bibliotheek met ca. 30.000 banden en een omvangrijke collectie beeld- en geluidsma teriaal. Het gemeente-archief is gevestigd in een monumentaal grachtenpand, waar met een team van achttien zeer gemotiveer de mensen wordt gewerkt aan onder meer behoud, ontsluiting en beschikbaarstelling van het geschreven, gedrukte en op andere wijzen vastgelegde culturele erfgoed. In 1996 werd de studiezaal bezocht door ruim 1.900 onderzoekers, die samen 4.600 bezoe ken aflegden. De functie beslaat 21 uur per week (minimaal, maar wellicht meer) en betreft in de eerste plaats het ontvangen en be geleiden van bezoekers in de studiezaal, en het verstrekken van in lichtingen, dat laatste ook telefonisch en schriftelijk. Daarnaast wordt assistentie verwacht bij bewerking van archieven. Alles in nauwe samenspraak met de andere gediplomeerde archiefambte naren. De vrouw of man. Het diploma Middelbaar Archief ambtenaar (Archivist B) is de basis. Ervaring met dienst verlening aan onderzoekers is vereist Kennis van het inventariseren van archieven is vanzelfsprekend. Commu nicatieve vaardigheden in woord en op schrift zijn ab solute noodzaak. Geduld, stressbestendigheid en een klantgerichte instelling zijn lo gisch, evenals werklust en collegialiteit. Emancipatiebeleid. De gemeente wenst meer vrou wen, leden van etnische minderheden en gehandicapten in haar organisatie op te nemen. Honorering, informatie, sollicitatie. Leeftijd, oplei ding en ervaring spelen natuurlijk een rol bij de honorering. Het maximum voor deze baan is momenteel 4.003.- bruto per maand (schaal 6), bij een 36-urige werkweek. Solliciteren doet u schriftelijk, binnen 10 dagen, bij: De Gemeentelijke Archiefdienst, Oude Delft 169, 2611 HB Delft. Voor nadere informatie belt u 015 260 23 53, mevrouw J. Valenbreder, hoofd van de Sectie Archieven; of 015 260 23 40, de heer G. Verhoeven, gemeentearchivaris. Acquisitie n.a.v. deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. J Op 23 mei 1997 tekende het Public Record Office (PRO) het grootste microverfïlmingskontrakt in de geschiedenis van het Britse archiefwezen. Redactielid Joyce Pennings was uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. De opdracht werd niet Het contract ondertekend: Sarah Tyacke, Roelof Hol en Jaap Baars aan een Brits, maar aan een Nederlands bedrijf verleend: Microformat Systems b.v. uit Lisse. De te verfilmen do cumenten betreffen de dossiers van zo'n twee miljoen soldaten die in het Britse leger dienden tijdens de Eerste Wereldoorlog. De stukken zijn afkomstig van het Ministry of Defence, dat deze dossiers vijfenzeventig jaar gesloten hield. Alleen nabestaanden konden voor een bedrag van 15 pond via het ministerie informatie verkrijgen uit deze stukken. Burnt en unburnt Tijdens een Duitse luchtaanval in 1940 werd een deel van deze dossiers getroffen door een bom. 60 werd vernietigd; de rest liep forse brand- en waterschade op. Deze serie stond vervolgens bekend als the Burnt Documentsin totaal zo'n 3.2 km aan documenten. Uit duplicaten die aanwezig waren bij het Ministry of Pensions werd een tweede (kleinere) collectie geconstrueerd, de zogenaamde Unburnt Documents. De Mormonen filmden deze dossiers; in de herfst van het vorig jaar kwamen zij op 16 mm microfilm ter beschikking voor de bezoekers van het PRO. Het is de bedoeling dat Microformat de komende vijf jaar de Burnt Series verfilmt op 35 mm microfilm. Vijfentwintig mensen -voornamelijk Britten- gaan zich hiermee bezig houden in een eigen kantoor binnen het PRO. Ook de Mormonen zullen een deel van de verfilming van dit bestand voor hun rekening nemen. Bij wijze van uitzondering zien zij in dit geval af van hun geliefde 16 mm standaard en verfilmen zij ook op 35 mm. De Britten en the Great War Geen enkele oorlog heeft zo zijn sporen in de Britse samenle ving nagelaten als de Eerste Wereldoorlog. Vol strijdlust m trokken de Britse jongens en mannen naar het front. Slechts een enkeling kwam terug. Vee! Britse vrouwen bleven dan ook ongehuwd omdat er eenvoudigweg geen mannen van hun leeftijd waren. De directeur van het PRO, Sarah Tyacke, vertelde dat haar moeder noodgedwongen in die tijd met een jongere man trouwde. Dat militaire geschiedenis in het algemeen en de geschiedenis van de Eerste Wereldoorlog in het bijzonder de Britten erg boeit blijkt overduidelijk Voorkant van een van de best verkochte gidsen van het PRO over militaire documenten uit WO. I. 100/4 JUNI 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 22