c Colu mn WM taal archivaris (m/v) voor 20 uur per week: Algemeen In het westelijk deel van de Betuwe hebben de gemeenten Geldermalsen, Lingewaal en Neerijnen en het polderdistrict Tieler- en Culemborgerwaarden besloten tot gezamenlijk archiefbeheer in de vorm van een gemeenschappelijke regeling Streekarchivariaat West- Betuwe. Zowel de gemeenten als het polderdistrict zijn ontstaan uit samenvoeging van plaatsen en (dorps)polders. De vier deelnemers beheren omvangrijke en deels zeer oude archieven. De gemeente Geldermalsen fungeert als "centrale gemeente". De werkzaamheden vinden plaats bij de vier deelnemers. In verband met de uitbreiding van de formatie roept het streekarchivariaat sollicitanten op voor de functie van: functie-informatie ♦inventarisatie van de openbare "historische" archieven. Gezien de grote achterstanden in het toegankelijk maken van deze archieven heeft de inventarisatie hiervan absoluut voor rang; ♦het incidenteel begeleiden van onderzoek door particulieren en/of de eigen organisatie; ♦het opbouwen en beheren van een bibliotheek en documentatie- verzameling en een topografisch historische atlas. functie-eisen ♦in het bezit zijn van het diploma middelbaar archiefambte naar en S.O.D.I ♦in het bezit zijn van het diploma S.O.D. II is een pré; ♦bekend zijn met de gemeente-administratie en de moderne stelsels van archiefordening; ♦ervaring met archiefbeheer bij de lagere overheid; ♦goede mondelinge en schriftelijke vaardigheden; ♦klantgerichte houding; ♦in het bezit zijn van het rijbewijs BE. arbeidsvoorwaarden De gebruikelijke rechtspositieregeling (car/uwo) is van toepassing. De functie van archivaris is voorlopig gewaardeerd op bandbreedte 7. Het salaris is afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring, en bedraagt maximaal 4.387,00 bruto per maand (nieuwe salarisstructuur). Een definitieve beschrijving en waardering van de functie moet nog plaatsvinden. Voor de goede kandidaat is er een mogelijkheid om in de uitloopperiodieken van de bandbreedte te worden ingeschaald als het maximum van de functieschaal is bereikt. Verder heeft de gemeente Geldermalsen een modem arbeidsvoorwaarden- en personeelsbeleid ontwikkeld, waar een regeling kinderopvang, bedrijfsfitness, een gesubsidieerde p.c.-privé-regeling, een gratificatieregeling, een woon-werkvergoeding, mobiliteitsbeleid, beloningsdifferentiatie, etc. onderdeel van uitmaken. inlichtingen en procedure Inlichtingen over de inhoud van de functie kunnen worden ingewonnen bij de heer R. van Maanen, streekarchivaris, tel: 0345-586638. Inlichtingen over o.a. de procedure, rechtspositie en arbeidsvoorwaarden kunnen worden ingewonnen bij de heer A. Schouten, seniormedewerker personeelszaken, tel: 0345-586630. Indien u belangstelling heeft voor deze vacature, en u voldoet aan de functie-eisen, dan kunt u uw sollicitatiebrief voorzien van een uitgebreid curriculum vitae, binnen 10 dagen na publicatie van deze vacature richten aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Geldermalsen, t.a.v. de werkcluster personeelszaken, Postbus 112,4190 CC Geldermalsen, onder vermelding van "Soil archivaris" op de enveloppe. ilk Gemeente Geldermalsen Door Theo Thomassen Knorretje en de overheid 37 Voor varkens zou het beter zijn als ze inderdaad Knorretje of Grub-Grub of Lanterfant zouden heten. Beesten kunnen zonder problemen naar de slacht als ze een nummer in hun oor hebben, maar als we ze een naam hebben gegeven, zijn ze een individu en krijgen ze op hun verjaardag een extra knolletje. Mensen raken niet zo gauw gehecht aan categorieën; ze hechten zich gemakkelijker aan een individu. Ze lopen niet warm voor infor matiesystemen als ze daarin niet concrete informatie vermoeden die iets met hen te maken heeft. Hoe meer ze op zichzelf zijn aangewezen, des te meer groeit hun behoefte om zichzelf een plaats te geven in hun huidige omgeving en in de geschiedenis. En dat is wat veel mensen eigenlijk willen als ze in archieven zoeken naar hun oude school, een familielid of de straat waar zijn geboren. Het is geloof ik Aart Vos geweest die deze menselijke benadering in het archiefonderwijs heeft geïntroduceerd. Hij liet de deelnemers aan de cursus archiefassistent die wilden weten wat hij met 'het geheel van bescheiden' bedoelde hun zakken leeg maken. En daar kwamen dan al die beschei den te voorschijn: rijbewijzen, kwitanties, giropasjes, treinkaartjes en liefdesbrieven. Ook in de opleidingen archivistiek A en B staat tegenwoordig de mens centraal. In de eerste week van hun opleiding maken de studenten een beschrijving van hun eigen archief zoals dat thuis in bureauladen en kasten is opgeborgen. Die beschrijvingen worden dan gebruikt om begrippen als procesgebonden informatie, functie, vorm, structuur en context toe te lichten en te laten zien hoezeer je archief een afbeelding kan zijn van je leven. De humanistische archivistiek van vandaag is niet alleen op het individu gericht, maar ook op de klant. Kijk maar naar de Amerikaanse archivaris met zijn documenting strategy. Hij bepaalt als het even kan al in de dynamische fase welke bedrijfs- functies moeten worden gedocumenteerd en op welke manier. Zo kan hij recht doen niet alleen aan de bewijswaarde, maar ook de informatiewaarde van archief. En op dat laatste terrein is de klant koning. Wilt u later de foto's van de jubilarissen kunnen bekijken? De archivaris zorgt ervoor dat ze worden gemaakt. Moeten we onze collega's van Pivot hier niet eens op attent maken? Hun reconstructie van het overheidshandelen op hoofdlijnen doet wel erg denken aan het archivistische etatisme van de jaren zeventig en tachtig! De Berlijnse muur was nog niet gevallen, archief was nog overheidsarchief en de archiefambtenaar voerde gewoon de archiefwet uit. Kunnen ze ook niet, net als hun Amerikaanse collega's, maatschappelijke processen documenteren op het terrein waar de centrale overheid actief is en daarmee de individuele burger in beeld brengen? Natuurlijk kunnen ze dat. Hun methoden passen net als de Amerikaanse in de moderne functionele archivistiek. Ook zij brengen de bedrijfsfuncties in kaart en proberen invloed uit te oefenen op de archiefvorming. Ook zij weten dat overheidsarchief nog wel op een andere manier kan worden gebruikt dan als middel tot verantwoording. Maar als zij de brede belangstelling van de latere klant als uitgangspunt zouden nemen, dan zou er de komende jaren niet 50 maar misschien wel 100 km archief op het algemeen rijksarchief afkomen dat voor de klant nauwe lijks meer bevraagbaar is. Als belastingbetalers moeten we ons ermee tevreden stellen dat Pivot een reconstructie mogelijk maakt van het varkens- beleid op hoofdlijnen, zodat de overheid straks tenminste kan verantwoorden waarom we zijn omgekomen in de drek en de kadavers. En wie op zoek wil naar Knorretje, Grub-Grub en Lanterfant zal dat tussen die hoofdlijnen moeten doen, hoe jammer dat ook is. 100/4 juni 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 21