Het Pivot -gevoel in Barcelona Mensen Door Bert Looper 34 33 Van 27 tot en met 30 mei jl. vond in Barcelona het 5e Europese Archiefcongres plaats. Het leek de redactie van het Archievenblad een aardig idee om in de wandelgangen van het congres een aantal archivarissen te vragen naar hun 'actuele Pivotgevoel'. Tijdens de sessies zelf kwam Pivot Chris Streefkerk Chris Streefkerk is sinds kort voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. In die functie is hij een ambassadeur van het Nederlands archiefwezen en wordt hij ook veelvuldig geconfronteerd met disussies over selectie in het algemeen en Pivot in het bijzonder. Hoe is zijn 'Pivot-gevoel' Ariela Netiv Ariela Netiv is gemeentelijk archief- inspecteur van Leiden. Maar zij heeft een echt Pivot-verleden als project medewerkster. Alle reden om een ex- Pivoteer nog eens tot terugblikken uit te nodigen. 'Juist op een internationaal congres geeft het noemen van het woord Pivot mij een chauvinistisch gevoel. Het zelfde gevoel heb ik wanneer ik hier de namen Cruijff en Neeskens hoor noemen. Of liever, en misschien duidelijker: het 'Oosterdscheldedam-gevoel'. Ik sprak vooral met nabije collega's uit België, Duitsland en Engeland en dan merk je met hoeveel belangstelling en bewondering men naar het Pivot-project kijkt. Er is ook wel kritiek, maar het feit dat er over zo'n fundamenteel onderwerp een diepgaande discussie heeft plaatsgevonden die goede werkbare resultaten heeft gehad, geeft Nederland recht op gepaste trots. Ik vind zelf dat Pivot een constructieve bijdrage levert aan een levens groot probleem. Maar wat ik net zo belangrijk vind, is het feit dat door Pivot het debat over selectie vlot is getrokken en het archivistisch denken een enorme impuls heeft gekregen. Laten we er wel voor waken dat de verscheidene deelnemers aan het debat ook echt blijven debatteren en open blijven staan voor goede argumenten. Ik zie daar natuurlijk ook een stimulerende en bemiddelende rol voor onze vereniging'. 'Denkend aan Pivot krijg ik vooral en gevoel van helder heid en warmte. Helderheid, omdat de theorie op een nieuwe manier weer eens goed duidelijk maakt waar het allemaal om draait: de taak van de archiefvormer. Helderheid ook omdat het kijken naar meer actoren op een beleidsterrein veel zegt over de verhouding tussen de archiefvormers op een beleidsterrein. Voor een historica, en dat ben ik nog steeds, is dat zeer verhelderend. Archiefvor mers en taken worden in een bredere context geplaatst. En context is toch wat een archivaris, en dat ben ik ook, hoog in het vaandel heeft. Context is wat ons onderscheidt van bibliothecarissen, documentalisten en andere informatie- boeren. Helderheid tenslotte, omdat de methode een helder licht werpt op 'wat er eigenlijk hadmoeten zijn. Niet alleen de uiterste hoeken van het depot of het geheugen worden belicht, maar ook de duistere daden van versnipperaars en wissers. Warmte, omdat ik ruim een jaar heb samengewerkt met een aantal zeer prettige collega's met hart voor hun vak en vooral een groot, soms bizar gevoel voor humor. Warmte ook omdat de Pivoteers de dialoog met 'andersdenkenden' blijven zoeken. Kortom: mensen met wie ik nog steeds graag een biertje drink als ik ze tegen het lijf loop'. verscheidene malen ter sprake. De algemene indruk is dat Nederland met Pivot wordt beschouwd als een van de mondiale voorlopers op het gebied van 'appraisal'. Hieronder enkele persoonlijke 'gevoelens'. Peter Toebak Peter Toebak is in de Nederlandse archiefwereld bekend geworden als gemeentearchivaris van resp. Roosendaal en Breda. Maar sinds 1996 is hij woonachtig in Zwitserland, waar hij als adviseur op het gebied van dokumen- tatie en organisatie verbonden is aan het adviesbureau Triaiog AG te Zürich. Hoe kijkt hij nu tegen Pivot aan? Janny Steenhuis Janny Steenhuis is archivaris van het concern-archief van N. V. Nederlandse Spoorwegen en penningmeester van de Koninklijke Vereniging van Archiva rissen in Nederland. Ook Janny Steenhuis heeft een Pivot-verleden. Het is interessant te vernemen hoe de huidige bedrijfsarchivaris tegen Pivot aankijkt. 'De Duitse archivistiek ziet selectie als de 'Königsaufgabe' voor het archiefwezen, omdat iedere andere archieftaak ermee te maken heeft. Bij selectie gaat het steeds om twee aspecten: 'Evidenzwert' (context) en 'Informationswert' (inhoud). Maar deze twee aspecten liggen niet altijd volledig in eikaars verlengde. Pivot past in het rijtje van internationaal ontwikkelde methoden om (met te schaarse middelen) de massale archiefaanwas op rationele wijze de baas te worden. Ik vind Pivot een goede methode voor grote, tamelijk gestructureerde bestanden: context en inhoud krijgen beide aandacht en concrete selectiebesluiten zijn 'nachvollziehbar'. Het laatste punt is binnen het archief wezen onmisbaar. Het is niettemin goed dat historici zich in de discussie rondom Pivot hebben gemengd. Archivarissen worden weieens te technisch, teveel door hun tekort aan middelen in beslag genomen. Toch plaats ik hier twee kanttekeningen bij: de archivaris is (meestal) ook historicus en - veel wezenlijker - een historische bril is (per definitie) tijdgebonden. Historische vraagstellingen veranderen en bieden daarom te weinig houvast over de generaties heen. Pivot doet dit op methodische gronden wel verantwoord. Ook in het digitale tijdperk zal selectie een 'Kernaufgabe' blijven. De informatieovervloed vraagt om een effectieve en efficiënte verdichting'. 'Mijn gedachten schieten natuurlijk onmiddelijk terug naar mijn Pivot-tijd bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Juist bij dat ministerie speelde wet- en regelgeving een relatief geringe rol en dat betekende een 'intellectueel' gezien spannende zoektocht naar andere bronnen. Een hardnekkig misverstand, naast die beroemde 95%, is de gedachte dat Pivot beleidsstukken automatisch zou willen bewaren en alles van de uitvoering rücksichtlos zou" willen vernietigen. Zo simpel is het natuurlijk niet. Als we dat bij de NS zouden doen, zouden we niets overhouden. Maar we kunnen natuurlijk niet naar de NS kijken als uitvoerings organisatie pur sang. De NS heeft een eigen autonome waarde als een uniek bedrijf met een uniek historisch archief. Binnen het project Historisch Archief NS hebben we trouwens zelf ook institutioneel onderzoek gedaan en vervolgens criteria geformuleerd voor acquisitie, selectie en bewerking. De rapporten en criteria zijn met onze Raad van Advies, een club van historici en spoorwegdeskundigen, doorgesproken. Dat is heel goed gegaan. Bij NS maken we dus dankbaar gebruik van de Pivot-methodieken en met mijn Pivot-gevoel zit het dus wel goed'. 100/4 juni 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 20