De kunstjes nog een keer luchtig beschouwd Buren- voortvloeiende bescheiden De archivaris degradeert voor wat betreft de bewerking van archieven tot een willoze klerk, een robot zonder mening: een stofjas De commissie is niet voor een integrale van aiie uit de handeling voortvloeide bewaring van alle Uit de handeling aspecten en soms zelfs stukken te onder 30 Door Ton van Zeeland*) 31 Pivot voorstaat. Vooral het wijdverbreide misverstand 'we bewaren het beleid en vernietigen de uitvoering' moest worden rechtgezet. Voor Pivot geldt als hoofddoel immers het bewaren van die informatie welke reconstructie van het overheidshandelen op hoofdlijnen mogelijk maakt. Dit geschiedt, kort samengevat, door het wegen van de hande lingen van die overheid en te bepalen welke handelingen bewaard en welke vernietigd kunnen worden. Het besluit een handeling te bewaren, betekent dat alle administratieve neerslag van die handeling wordt bewaard. Gevoed door de, vaak onterechte, kritiek op de 'methode' en het ontbreken van concrete resultaten bestond ook binnen de commissie enige scepsis jegens Pivot. Ook wij merkten op dat de methode uit nood geboren is om de grote archiefbestanden van de rijksoverheid versneld te kunnen verwerken en dat ze minder van toepassing was op de vaak beter ingerichte archieven van de gemeentelijke overheid. Gemeenten houden bij de opberging van archiefbescheiden meer rekening met een scheiding tussen bewaren en vernietigen, en zijn de selectieproblemen qua omvang minder groot. gemeente zijn eigen selectiecriteria toevoegen. Een BSD wordt samengesteld op basis van de taakgebieden. Dit is grotendeels ook het geval bij de huidige gemeentelijke vernietigingslijst uit 1983, hoewel die nu nog functies heten. Binnen deze functies gebruikt de huidige lijst echter zowel handelingen als de produkten daarvan door elkaar. Zo noemt zij vernietigingstermijnen voor het verlenen van een vergunning naast de termijn voor het produkt, de vergunning. De nieuwe selectielijst zal gebaseerd zijn op de taakgebie den van de gemeenten en de daarop van. toepassing zijnde wet- en regelgeving. Binnen de taakgebieden worden de taken onderkend en vervolgens de daaruit voortvloeiende handelingen. Deze handelingen kunnen, net zoals bij Pivot, worden gewogen door te kijken naar de plaats van de handeling binnen het beleidsproces, de status van het produkt van dit proces waar de handeling deel van uitmaakt (een besluit, advies) en het karakter van de handeling zelf (uitvoerend, toezichthoudend etc.). Dit bepaalt of de neerslag van de handeling bewaard moet blijven. De j-» j commissie is nier voor een integrale bewaring 7 77*7/ i 7 bescheiden. Voor vele handelingen zijn scheiden, waarvan bepaald kan worden of ze Pivot richt zich voornamelijk op specifieke beleidsterreinen, zoals scheepvaart, financieel beleid, rechtshandhaving, belastingheffing en niet zozeer op organisaties, tenzij deze een specifieke taak uitvoeren, bijvoorbeeld de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Eén basisselectiedocument (BSD) voor het Ministerie van Justitie bestaat niet en komt er ook niet. De Pivot-methode is meer geschikt voor het selecteren binnen nog te vormen archieven dan in gevormde archief bestanden. Met behulp van het institutioneel onderzoek, het BSD en een ordeningsplan kunnen archieven 'naar handeling' worden ingericht. Selectie is dan eenvoudig. Dit is niet het geval bij de voor het merendeel onderwerps- en zaaksgewijs geordende gemeentelijke archivalia, en dan vooral voor beleidsarchieven. Voor seriematig opgebouwde bestanden geldt dit wellicht minder. Eén selectiedocument De commissie wil voor alle gemeenten en intergemeente lijke organen één selectiedocument, ongeacht de admini stratieve inrichting van de organisatie. Hieraan kan een voor bewaring in aanmerking komen. Aangeven welke stukken bewaard moeten worden, wordt zoveel mogelijk beperkt. Dat kan in een stukkenlijst. Continuïteit De VNG-commissie staat een gecomprimeerd, algemeen geldend voorschrift voor ogen. Voor de beleidsambtenaren en de registratuurmedewerkers binnen de administratie kan hieruit een meer gedetailleerde lijst worden samengesteld, in de vorm van een stukkenlijst die iedere zorgdrager afzonderlijk vaststelt. Dit is onder de werking van de huidige lijst meermalen gebeurd. De nieuwe gemeentelijke selectielijst zal wat betreft vorm en inhoud niet veel verschillen van de lijst uit 1983. Initiatieven van gemeenten als Rotterdam en van het Werkverband van Gemeentelijk Archiefinspecteurs op basis van de Pivot-methode te komen tot een andere vorm van selecteren van gemeentelijke archiefbeschieden ondersteunt de commissie van harte; resultaten van zulke initiatieven kunnen de lijst verder aanpasen dan wel verbeteren. Peter Diebeis is secretaris van genoemde commissie en vrijheid van meningsuiting bij Pivot De methode Met veel bombarie pleegt Pivot de in de afgelopen jaren ontwikkelde benaderingswijze van archieven te presenteren als een doordachte en verantwoorde methode om de grote hoeveelheden papier die bij de Neder landse archiefinstellingen moeten worden opgeborgen tot hapklare brokken terug te brengen. Ik heb de uitgangspunten van die methode altijd onjuist gevonden. De toepassing ervan lijkt mij onmogelijk zonder grote schade aan te richten aan belangrijke archieven. Al vele malen heb ik daarover de pen ter hand genomen, onder andere in het Jaarboek Buitenlandse zaken, in de Nieuwsbrief van het Koninklijk Nederlands Historisch Genootschap en in NRC-Handelsblad.' Wie tot in detail wil weten wat mijn kritiek is op het Pivot moet deze publikaties maar lezen. Geen inzicht dus geen grondslag In het kort komt het er op neer dat ik, met als case-study de archieven van Buitenlandse Zaken, betoog dat het natrekken van wet- en regelgeving etc. geen inzicht verschaft in de daadwer kelijke inhoud van de dossiers en daarom geen grondslag kan zijn voor de formulering van bruikbare vernie tigingscriteria of -voorstellen. De veronderstelling dat hocus-pocus met wet- en regelgeving objectieve vernietigings-criteria tevoorschijn tovert is onzin, want objectieve vernietigingscriteria bestaan niet. Je kunt wel allerlei lapmiddelen proberen toe te passen, maar uiteindelijk is de beste methode: IN de dossiers kijken en bezien wat weg kan en wat bewaard dient te worden. Doe je dit niet, dan mis je een groot deel van de interes sante dossiers omdat -bijvoorbeeld bij Buitenlandse Zaken- veel nu eenmaal niet is vastgelegd in wet- en regelge ving. Daar is inmiddels wel vastgesteld dat de Pivot-methode geen enkele versnelling van de bewerking teweeg heeft gebracht of zal brengen. De lapmiddelen die voor de uitvoering van het Pivot noodzakelijk blijken, zijn omslachtig, kosten veel geld en zijn slecht voor het imago en de positie van de beroepsgroep van archivarissen. Derden moeten immers achteraf de archivaris te hulp komen bij de uitvoering van een van zijn primaire taken: het bewerken/inventariseren van archieven. De archivaris degra deert voor wat betreft de bewerking van archieven tot een willoze klerk, een robot zonder mening: een stofjas. Ik hoop toch dat dit niet de bedoeling is van de bedenkers van het Pivot? Geen dossier, wel boekjes, toeters en bellen Ik vernam dat Pivot kort geleden een herdruk van een verhaal over Rechter Tie verspreidde.2 Dat verhaal is geschreven door een illustere collega van Buitenlandse Zaken: Robert van Gulik, de in 1967 overleden schrijver, diplomaat en sinoloog. Zijn geheime persoonsdossier is vernietigd, terwijl de Pivot-onderzoekers over de wet- en regelgeving zaten gebogen om handelingen op hoofdlijnen te ontdek ken. Het is ten onrechte versnipperd en wellicht als resultaat van de bijna missionaire ijver die de Pivot-leerlin- gen in die dagen ontplooiden om collega's duidelijk te maken dat er veel te veel archief was. Uit dit voorbeeld blijkt dat de uitvoering van een vernietigingsbeleid alleen kan ge schieden door IN de dossiers te kijken en bovendien alleen door geschoolde en belangstellende archivarissen. Rechter Tie zou de verantwoordelijken voor de vernietiging van het per soonsdossier van Van Gulik een zware straf hebben opgelegd. Des te schaam telozer is het als men vanwege het Pivot een boekje over rechter Tie herdrukt. Ik heb me in de loop der jaren over van alles verbaasd rond het Pivot, vooral aan de geldverslindende publiciteitspogingen zoals boekjes, bekers en kleurboeken. Af en toe ging men de boer op om ook elders de zogenaamde zegeningen van het Pivot te preken. De Staatsruif lijkt overvol 100/4 juni 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 18