nethode binnen de gemeentelijke selectielijst JEZET INTERNATIONAL BvbA CONSERVATION ENGINEERS SIMBA ALUMINIUM B.V. - Postbus 235 - 4730 AE OUDENBOSCH Telefoon 0165-320242/44 - Fax 0165-320262 "PLANORAMA"® Archiefkasten en -modules. - Deze archiefkasten en -modules worden geproduceerd van onderhoudsvrij, geanodiseerd aluminium, in elke breedtemaat (max. 6 mtr.), dieptemaat (max. 2.5 mtr.) en hoogtemaat! - De laden van deze kasten en modules zijn verkrijgbaar in de hoogtematen: 10, 20, 30, 42, 53, 64, 75, 86, 97, 108, 119, 130, 174, 218, 262, 306, 350, 526 en 570 mm. Voor meer informatie hierover kunt U kontakt met ons opnemen. - Ook voor de bodems van deze laden kunt U een keuze maken uit diverse diktes en inerte materialen. Verkoopadres: Door Peter Diebels*) 29 doelstelling kan worden gehanteerd dan de reconstructie van de handelingen van de overheid. Het is echter onwaarschijn lijk, dat een institutioneel onderzoek het meest geschikte instrument is om een niet-institutioneel geïnspireerde selectiedoelstelling te realiseren. Wij verwachten dat ook de theoretici van Pivot dit zullen beamen. Conclusie Ondanks het bestaan van verschillende selectiedoelstellin gen is het gewenst dat rijks- en gemeentearchivarissen het niveau van objectiveerbaarheid van eikaars selectiebeleid op een zo hoog mogelijk niveau helpen brengen. Het bestaan van verschillende selectiedoelstellingen voor centrale en lokale overheden komt ons op zich niet onlogisch voor. Per slot van rekening hebben deze overheden - en daarmee wellicht ook hun archiefdiensten - verschillende taken en doelstellingen. Een oordeel over het feit of Pivot voor het Rijk het geschiktste selectiesysteem is, matigen wij ons niet aan, wel dat dit voor gemeenten niet het geval is. Binnen de context van het gemeentelijk archiefwezen achten wij een brede documentatiestrategie een beter uitgangspunt voor selectie dan de reconstructie van de handelingen van de overheid op hoofdlijnen. En hoe belangrijk institutioneel onderzoek óók voor gemeenten is, het is als primaire grondslag voor selectie van gemeentelijke archiefbescheiden daarom ontoereikend. taakinvulling door gemeente- en streekarchieven. Sterker nog, institutioneel onderzoek kan daar geen instrument voor selectie vormen. Een documentatiestrategie, die zich richt op reconstructie in den brede van de lokale geschiedenis, kan immers geen genoegen nemen met een selectiesysteem, dat lokale geschiedenis met aspecten van het dagelijks leven uitsluitend de reconstructie van de handelingen van de overheid als uitgangspunt heeft. Uiteraard worden met een dergelijk selectiesysteem indirect ook de nodige gegevens verzameld, die passen in die bedoelde brede reconstructie mogelijkheid. Maar dit is dan een toevallig en onbedoeld gevolg. Een argument zou kunnen zijn, dat in vervolg op het institutioneel onderzoek een willekeurig andere selectie- In 1993 stelde de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) de Commissie Selectiecriteria (Inter)Gemeentelijke Organen in met als opdracht de opstelling van een (inter-)gemeentelijke selectielijst op grond van de Archiefwet 1995. Naar verwachting is het werk dit jaar klaar. Op twee belangrijke vragen moet de commissie een antwoord geven: moet de huidige vernietigingslijst gehandhaafd blijven en welke selectiemethode dient te worden toegepast. Moet de lijst een opsomming bevatten van te bewaren archivalia? De Archiefwet 1995 schrijft voor dat selectie lijsten tenminste aangeven welke archiefbescheiden voor vernietiging in aanmerking komen. Dit lijkt erop te wijzen dat de lijst geen te bewaren bescheiden hoeft te bevatten. Maar het Archiefbesluit 1995 gaat verder. Artikel 5 omschrijft waaruit een selectielijst tenminste moet bestaan, inbegrepen een 'systematische opsomming van categorieën archiefbescheiden, waarin bij iedere categorie is aangegeven of de archiefbescheiden bewaard worden dan wel na welke termijn zij voor vernietiging in aanmerking komen'. denken wij dit belang ruimschoots te kunnen behartigen. Ook de visie van de Rijkscommissie voor de Archieven over het toekomstig beleid met betrekking tot de selectie van archiefbescheiden namen wij in onze afwegingen mee. Selectie is een taak van de registrator of behandelend ambtenaar die beschikt over kennis van de (intergemeen telijke organisatie. De overheidshandeling is bekend, waardoor toepassing van een selectielijst ingedeeld naar taakgebied eenvoudig moet zijn. De rol van de archivaris of historicus 'beperkt' zich tot nauwe betrokkenheid bij de bepaling van de selectiecriteria. Be waar lijst als indicatie Het aanvankelijke bezwaar binnen de commissie tegen het opstellen van een bewaarlijst was dat er in het geval van gemeenten een uitputtende lijst zou moeten komen. Deze zou tevens voortdurend bijstelling behoeven zodra bij de gemeente of een intergemeentelijke orgaan nieuwe cate gorieën van stukken ontstaan. Gezien de veelheid van gemeentelijke taken leek dit een aanzienlijke klus. Echter, de door de wetgever aangegeven uitleg dat de selecteur bij de feitelijke selectie meer steun heeft aan zowel een opgave van te bewaren als te vernietigen bescheiden, had onze instemming. Een nadere toelichting van de kant van de Rijkscommissie voor de Archieven dat in de lijst slechts een indicatie van het te bewaren materiaal gegeven behoeft te worden, stelde ons op dit punt eveneens gerust. Historisch belang Het belang van het historisch onderzoek is uitvoerig besproken. Door de deelname van diverse archivarissen met een historische opleiding aan de commissie en contacten met bijvoorbeeld het Nederlands Historisch Genootschap Stukkenlijst Een andere kwestie die aan de orde kwam, betrof de keuze tussen voortzetting van de indeling zoals in de lijst uit 1983 (algemene categorieën en functies) of de vervaardiging van een stukkenlijst. We besloten de huidige indeling te handhaven, maar de benaming 'Functies' te vervangen door 'Taakgebieden'. Een stukkenlijst dient steeds een afgeleide te zijn van een algemene, ruim opgezette lijst, en kan per organisatie worden opgemaakt. Een stukkenlijst moet een hulpmiddel blijven, dat regelmatig kan worden geactualiseerd, terwijl wij ernaar streven de officiële selectielijst zo min mogelijk te hoeven aanpassen aan de voortdurende wijziging van beleid door gemeenten en intergemeentelijke organen. Bovendien zal een stukkenlijst bij de selectie binnen geautomatiseerde bestanden lastig of geheel niet hanteerbaar zijn. Selectiemethode Bij de discussie rond de indeling van de lijst en de te hanteren selectiemethode kwam de selectiewijze van Pivot uitvoerig aan bod. Ook binnen de commissie bestond in het begin nogal wat onduidelijkheid omtrent de methode die 100/4 juni 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 17