Opleiding Behoudsmedewerker Papier Bundel Steekproeven als selectiemiddel nog beperkt verkrijgbaar Het lidmaatschap van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland 27 Bovendien zijn er publicaties over Rotterdam, prenten en aquarellen te koop. Tot 19 juli a.s. is de tentoonstelling Rotterdamse Oorlogsfoto's uit de Lex de Herder-collectie te zien in de Archiefwinkel. Vanaf september zal door de Begeleidingscommissie Be houdsmedewerker Papier/Musea, het Regionaal Opleidings centrum in Den Haag en het Noorderpoort College in Groningen weer een nieuwe lichting Behoudsmedewerkers Papier/Musea worden opgeleid. Het betreft een erkende opleiding in het leerlingwezen, dat wil zeggen dat de cursisten de praktijk op de werkplek leren. Gedurende een dag per week worden theorielessen op school gevolgd. De opleiding duurt anderhalf jaar en leidt op voor het in Nederland en Europa erkende diploma Behoudsmedewerker Paier of Behoudsmedewerker Musea. Voor het verkrijgen van inlichtingen over deze opleiding kunt u bellen met: ROC Zuid-Hollandtel. 015-2563419, of Noorderpoort Collegetel. 050-5470914. Voor meer informatie over stageplaatsen en het Register van leerbedrijven kunt u zich wenden tot de heer T. Spruijt van het GOC, Postbus 347, 3900 AA Veenendaal, tel. 0318-539111, fax 0318- 529969. Van de onlangs als uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland verschenen bundel Steekproe ven uit massale archiefbstanden ter wille van het historisch belang onder redactie van prof. dr. Paul M.M. Klep - waaraan op 10 april jl. een studiemiddag werd gewijd - is nog een beperkt aantal exemplaren voorradig. De bundel wil een bijdrage leveren aan het historisch-wetenschappelijke, archivistische en maatschappelijke debat over de bewaring en selectie van overheidsarchieven. In de uitgave zijn acht artikelen van uiteenlopende auteurs opgenomen. De bundel heeft een omvang van 142 bladzijden. De prijs bedraagt 22,50 (incl. verzend- en verpakkingskosten). Afgehaald bij het Algemeen Rijksarchief in Den Haag kost de bundel 15,-. U kunt de bundel (óók als u deze wilt afhalen) - bij voorkeur schriftelijk - bestellen bij het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. a. Personen in het bezit van het diploma Archivistiek A of Archivistiek B, of daarvoor in opleiding; b. Personen verbonden aan een instelling van archiefbeheer, archiefzorg of documentatie; c. Personen die willen bijdragen aan de doelstelling en het werk van de vereniging en door het bestuur worden toege laten. Leden ontvangen het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. De contributie wordt vastgesteld op basis van het bruto-maandinkomen. Er zijn vier contributie klassen (variërend van 50 per jaar tot 140 per jaar). Leden die willen toetreden tot één van de secties kunnen dit kenbaar maken aan het verenigingsbureau. De sectie Audiovisuele Archieven staat open voor allen die op enigerlei wijze betrokken zijn bij het professioneel beheer van audiovisuele archieven. Tot de sectie Platform voor Recent Opgeleide Archivarissen (PROA) kunnen KVAN-leden toetreden, die niet langer dan zeven jaar geleden een diploma in de archivistiek hebben behaald. Aanmeldingsformulieren voor het lidmaatschap zijn te verkrijgen bij het bureau van de Koninklijke VAN (Postbus 11645, 2502 AP Den Haag, tel. 070-3478656, fax 070- 3825790). Voor inlichtingen over de vereniging en haar activiteiten kunt u zich eveneens wenden tot het vereni gingsbureau. Algemene publieksfolder Bij het Bureau van de Koninklijke Vereniging van Archiva rissen in Nederland zijn nog exemplaren te bestellen van de op initiatief van het Topoverleg tot stand gekomen folder Op reis door de tijd. Wegwijs in het archief. De folder is bedoeld om een breed publiek bekend te maken met de openbaarheid van archieven en de mogelijkheden tot het zelf verrichten van archiefonderzoek. Eventueel kan de aandacht op de eigen dienst worden gevestigd door het aanbrengen van een adresstempel of sticker op de achterzijde van de folder. De folders zijn gebundeld per 125 exemplaren. Over de afname van een of meer pakjes folders kunt u contact opnemen met het verenigingsbureau: tel. 070-3478656, fax 070-3825790. Als lid van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland kunnen de volgende personen worden toegelaten: opvatting van de gemeentelijke archiefdiensten ten aanzien van hun taak. Onder gemeentearchivarissen is de opvatting wijd verbreid, dat zij die bronnen in schrift, beeld en geluid moeten verzamelen, die waarborgen dat in de toekomst een verantwoorde reconstructie mogelijk is van de geschiedenis van hun gemeente. Omdat zij daarbij ook rekening houden met elders aanwezige informatiebronnen, is het overigens niet onwaarschijnlijk, dat de selectiepraktijk van Pivot zijn uitwerking heeft op het gemeentelijke acquisitie- en selectie beleid. Documentatiestrategie Naast de wettelijke uitgangspunten en randvoorwaarden vormt deze brede en ongecompliceerde taakopvatting het vanzelfsprekende uitgangspunt voor selectie. Ten volle realiseerbaar is zo'n doelstelling uiteraard nooit, hij is als het ware asymptotisch van karakter. De gemeentearchieven ontlenen aan het de facto samenvallen van selectiedoel stelling en taakopvatting een groot zelfvertrouwen. Zij zijn niet alleen belast met'het kunnen reconstrueren van de handelingen van de plaatselijke overheid op hoofdlijnen, nee. zij zijn een vraagbaak en aanspreekpunt voor een ieder, die een willekeurig aspect van de lokale geschiedenis wil onderzoeken. Dit betekent, dat een poging wordt gedaan alle aspecten van het dagelijks leven te documenteren. Dat nu verschaft hen een stevige positie in het plaatselijke culturele leven. Deze taakopvatting van de gemeente archieven uit zich ook in de acquisitie van particuliere archieven, die in de archiefbewaarplaats dikwijls qua omvang de overheidsarchieven benaderen. Cultuurkloof De doelstelling wordt ook doorgetrokken naar andere terreinen. Grote hoeveelheden documentatie worden aangelegd om de historische reconstructie- taak te ondersteunen. Het gemeentearchief Amsterdam bijvoorbeeld beoogt alles wat er ie. uw li e .C.R-Ê:T E s L Y p iTig' RRU .mmm. MLj.JKS.r assess JUSTITII. PCLI7IB. HIST^SHlWhS- VARIA. riClLLim TC ADAM I YlCTOr Oproer honderdduizenden stuks 'klein materiaal bewaard in het Gemeentearchief Amsterdam in druk verschijnt over Amsterdam te acquireren. Dit heeft geleid tot een Amsterdam-bibliotheek met 150.000 banden en honderdduizenden stuks 'klein materiaal'. Duizenden foto's van particuliere herkomst worden per jaar verzameld en nog eens duizenden foto's worden in opdracht van het archief gemaakt, resulterend in een collectie van vele honderdduizenden foto's. Daarnaast verzamelt het archief films, video's, affiches, brochures om de gemeente en haar geschiedenis te documenteren. Hoewel Amsterdam wat betreft grootte een buitenbeentje is, verschilt deze documen tatiestrategie niet wezenlijk van die bij andere gemeente- en streekarchieven. Het gaat wellicht te ver om in dit verband te spreken van een cultuurkloof tussen rijks- en gemeente archieven. Maar rijksarchieven - voor het ARA geldt dit waarschijnlijk meer dan voor de rijksarchieven in de provin cie - hebben geen vergelijkbaar geprononceerde documen tatiestrategie. De oorzaak daarvan ligt waarschijnlijk in het bestrijken van een territorium, dat de gemeente- en streek archieven insluit. Op het documenteren van de geschiedenis daarvan behoeft men zich - behoudens enkele uitzonderin gen - niet meer te richten, nog afgezien van de vraag of dit op deze schaal mogelijk is. Ter documentatie blijven dan capita selecta over, die per rijksarchief verschillen. Institutioneel onderzoek basis voor selectie In die afwezigheid van een duidelijke documentatiestra tegie kan de verklaring liggen voor de institutionele gericht heid van de rijksarchiefdienst en in het bijzonder van het ARA. Gezien de onmogelijk heid om de geschiedenis van geheel Nederland te documen teren, wordt de geschiedenis gedocumenteerd van de overheidsorganen, die de archieven hebben geprodu ceerd. Dit is een belangrijke en omvangrijke taak, gezien alle reorganisaties in het verleden en de versplintering van het openbaar gezag over talrijke, al dan niet publiek rechtelijke, organen. De stap van het documenteren van deze organen naar het doorvoeren van selectie op basis daarvan, is binnen de context van een centrale overheid niet onlogisch. Ook archiefdiensten van centrale overheden elders ter wereld hebben belangstelling voor een dergelijk selectiesysteem. In retrospectief kun je wellicht zeggen dat een systeem, dat institutioneel onderzoek als basis neemt voor selectie, in Nederland alleen maar bij de rijksarchiefdienst - en misschien alleen maar bij het ARA - heeft kunnen ontstaan. Een dergelijke basis voor selectie past bij de daar bestaande taakinvulling. Vanuit gemeentelijk perspectief is institutioneel onderzoek op lokaal terrein nuttig en wenselijk. Het Pivot-selec- tiesysteem lijkt echter onverenigbaar met de specifieke 100/4 juni 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 16