De Amsterdammers staan te popelen nu eindelijk eens echte charters in handen te krijgen ^-mssËBÊ L 7 .rrr*"' 153^772 16 1 een toekomst in het openbare archiefwezen; de Amsterdamse opleiding daarentegen is bedoeld om in alle (bedrijfs) situa ties te kunnen bemiddelen in informatie. Stagiaires die kunnen meedenken Het merendeel van de Haagse opleiding wordt doorgebracht op een stageplaats in het openbare archiefwezen. De Amster damse studenten moeten in het derde studiejaar een partici perende stage van circa een halfjaar volgen. Voor menige openbare archiefbewaarplaats een unieke gelegenheid nader kennis te maken met deze nieuwe groep adspirant-collega's. Weliswaar kan men komend jaar nog een Haagse stagiair verwelkomen, maar het verdient zeker aanbeveling tevens ruimte te creëren voor iemand van de Amsterdamse school. Deze derdejaars hebben dan al met goed gevolg de blokken Archiefvorming 1, Archiefvorming 2, Archiefbeheer en Organisatiekunde en Archief en Archiefbewerking afgerond. Zij staan te popelen om de hand aan de bewerking te slaan en kunnen zo een belangrijke bijdrage bieden aan de stage- gevende dienst. Maar deze studenten kunnen meer. Zij kunnen namelijk vanuit hun opleiding meedenken over de integratie van bibliotheken, documentatiecentra en archieven: een proces waarmee menige informatiebeherende instantie volop bezig is. Reserveer snel, de voorraad is beperkt! financieel management, documentaire dienstverlening, bibliografie. Werken met de computer is eveneens een basisvaardigheid. Het is opvallend hoeveel raakvlakken er be-staan tussen de onderdelen archivistiek tot nu toe en bovengenoemde vakken. We leren om met ander ogen naar informatie te kijken: het wordt als vanzelfsprekend om informatie -en de neerslag daarvan- in zijn verband of context te bezien. Ook krijgen we meer aandacht voor het speciale (verantwoor- dings)karakter van informatie in archieven en de pro blemen die dat in geautomatiseerde vorm met zich meebrengt. Door opdrachten en werkstukken is er een directe verbinding naar praktijksituaties, een verademing naast de andere (nog) theoretische vakken. Het enthou siasme van de docenten werkt daarbij extra stimulerend. Eigenlijk verbaas ik me erover, dat archivistiek niet eerder - als "derde" poot naast bibliotheek en documentaire informatie- en als vast onderdeel in de IDM-opleiding opgenomen is. Doe je de archivistiek naast de deel tijdopleiding IDM, dan is de studiebelasting wel erg fors. Pet af voor degenen die dit combineren met een baan! Al met al dus een forse extra belasting, maar met een grote toegevoegde waarde!' (Ger Floor, student archivistiek aan de opleiding IDM) Vooral praktijk van Archivistiek geeft voldoening Voordat ik voor het eerst werd rondgeleid in het depot van het Algemeen Rijksarchief was ik ervan overtuigd nooit in een echt archief te zijn geweest. Dat bleek een misvatting. Inmiddels weet ik dat ik al jaren meewerk aan het beheer van een archief op de administratie van een RIAGG in Amsterdam. Daar zit ik nota bene in dezelfde ruimte als Archivistiek in de opleiding IDM: Extra Belasting of Toegevoegde Waarde? 'Mijn belangstelling voor muziek(geschiedenis) bracht mij niet alleen in bibliotheken zoals die van Letteren/musicologie van de RU te Utrecht, maar ook in het Gemeentearchief Amsterdam en de Bibliotheek van de afdeling Muziek van het Gemeentemuseum te Den Haag, welke eveneens archieven heeft. In deze richting werkzaam te zijn, trok mij steeds meer. Toen ik vorig jaar mijn werk als huisarts door doofheid aan mijn linker oor moest stoppen, koos ik voor de deeltijd-opleiding in Amster dam. Tot mijn verrassing bleek het mogelijk om hier ook Archivistiek te volgen, al is het in de leergang eigenlijk alleen voor de voltijd opleiding opgenomen. Deze eerste maanden van de IDM-opleiding zaten vol met echte propaedeuse-stof: bedrijfskunde, HvA September OK.obe, J Lsrr-^1 - - -jjw.4 Juli puguslus eetsie PerodeT j .997-1998 jaar J39CHledente ven Nede land 1 vierde ;V>.'7x 77v dS^-j SCRIPTIE Te-,9.9 Overzicht studie progranima HvA waar een groot deel van het dynamisch archief van de instelling wordt bewaard. Een duidelijk beeld van "archief' had ik dus niet, toen ik vorig jaar september begon met de deeltijdopleiding InformatieDienstverlening en -Management en koos voor de leerroute archivistiek. Bij het woord archief dacht ik aan September DecembetJanuari Februari Verzorgd door: UvA Archief school Informatie in de samenleving (INF) April Mei jjuni Juli Organisatiekunde (ORG) Staal en Besfuur (SE8) KEUZE Informatie Management (IMA) SCRIPTIE Archiefbeheer (ARB) Doctoraalwerkcollege (DWC) Overzicht studieprogramma UvA oude documenten, dat wat niet langer van nut was voor de dagelijkse werkelijkheid, maar werd bestudeerd door historici, puur uit belangstelling voor het verleden en meestal zonder veel consequenties voor het heden. Aangezien mijn interesse primair ligt bij het doen van historisch onderzoek, hoopte ik een waardevolle aanvulling op mijn eerdere studie gevonden te hebben. Echter, tijdens de eerste les maakte de docent - zelf historicus- ons duidelijk dat archieven in de eerste plaats belangen in het hier-en-nu dienen en al heel lang niet meer in eerste instantie bedoeld zijn voor het behoud van het cultureel erfgoed. De belangen van het nageslacht (en van historici) komen op een laatste plaats. Tevens werd ons verteld dat we bij al onze dagelijkse bezigheden te maken hebben met archief, door anderen of onszelf gevormd als neerslag van ons (functionele) handelen. Mijn interesse nam door deze openbaring niet af, eerder toe. En daar is sindsdien geen verandering in gekomen. Het eerste lesblok was bedoeld als introductie. We werden vertrouwd gemaakt met de basisbegrippen en uitgangs punten van de hedendaagse archivistiek. De pas verworven kennis kon ook meteen in de praktijk worden getoetst. Elk van ons moest in een vertrouwde omgeving, bij voorbeeld een vereniging waar je lid van bent, een kijkje gaan nemen in het archief en hiervan een analyse en beschrijving maken. Er moet met andere woorden worden vergeleken welke stukken je op grond van werkprocessen van de betreffende organisatie in het archief verwachtte aan te treffen, en wat je in de praktijk aantrof. Dit dwong mij tot een nieuwe benaderingswijze van de onderlinge Geschiedenis van Nederland (GVN) Arclnefbewerleng 1 <AR 1) Informatie Syslwnen (SYS) Slaal en Bestuur (SEB) Document-Analyse (DOC) DOC 1 DOC 2 Documentaire databanken 1 (BTD) Archiefbev/orHng 2 (AR 2) samenhang van informatie die ik tot dan toe bekend (en voor de hand liggend) verondersteld had. Ik keek niet langer naar de inhoud maar veeleer naar het grotere ver band (de context) van de stukken. Ik keek ook met een heel andere blik naar een organisatie die ik meende goed te kennen. Het tweede lesblok werd verdeeld in twee onderdelen: archiefvorming I en staatkunde. Tot mijn vreugde waren de colleges archief vorming ondergeschikt aan de praktijk opdracht. We werden het hele gebouw van de Hogeschool ingestuurd opzoek naar de context en de werkprocessen van onze lessen. Daarvoor kregen we twee analysemodellen aangereikt om -na enig brainstormen in de les- naar eigen inzicht gebruik van te maken. Het resultaat was bevredigend. Ik heb veel geleerd over het vinden van formatie en het functioneren van organisaties. Er blijkt een groot verschil tussen de gewenste en de bestaande situatie. Ook de reacties van medewerkers van de Hogeschool die door ons geconfronteerd werden met vragen over hun verantwoordelijkheid voor bepaalde activiteiten van de organisatie, waren leerzaam. Het lesblok archiefbeheer en archiefvorming II bestaat uit twee colleges. Eerst zijn we erop uitgestuurd om aan de hand van een vooropgezette vragenlijst een gesprek te hebben met een gemeente-archivaris over de diverse aspecten van het beheren van een archief. Die gesprekken en de daarvan gemaakte verslagen dienen als basis voor de de colleges. Voor archiefvorming II moeten we in ongeveer tien werkdagen een onderzoek doen naar de archiefvorming in een moderne organisatie met een professionele archief- zorg. Het doel is inzicht te krijgen in de functie en structuur van het archief. Ik heb zelf een zogenaamde "adoptieplaats" geregeld, waar ik het archief van mijn werkgever in kaart breng. Doordat ik de instelling goed ken heb ik vrij gemakkelijk toegang tot alle delen van de organisatie, maar ik dreig overspoeld te raken met informatie. Het afbakenen van de grenzen van het onderzoek ervaar ik dan ook als de voornaamste opgave. Wat zijn mijn verwachtingen -op korte termijn- van de opleiding? Ik hoop dat de resterende blokken even inspirerende en goed verzorgd zijn als tot nu toe. (Noemi Volovics, studente Archivistiek aan de opleiding IDM) t Naschrift Redactie: In een volgend nummer besteden wij nader aandacht aan de opleidingen en studieprogramma's van de UvA en de HvA. 100/4 MEI 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 9