Een verfrissende kijk op werkplekinrichting KARDEX Hoe efficiënt is de opslag van uw dossiers, ordners en kan toorbenodigdheden? Bent u klaar voor de toekomst als het gaat om optimale benut ting van kostbare vierkante meters en productiviteit van uw medewerkers? Bekijk deze zaken eens door de bril van Kardex en ontdek dat u wellicht op minder vierkante meters meer én efficiënter op kunt slaan. Onze kracht is het leveren van uitgekiende, uiterst gebruikersvriendelijke opslagsystemen. De Lektriever: een opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Opslag vindt verticaal plaats. De elek tronische besturing, al dan niet aangesloten op een com puternetwerk, brengt het gevraagde binnen enkele seconden op werkhoogte. Frontale en laterale hang- en sta-mappen, ordners, tapes, enz., voor ieder op te bergen product heeft Kardex het juiste interieur. De Lektriever is uiterst bedrijfszeker en gebruikersvriendelijk. Uit ergono misch én economisch oogpunt een hoogstandje! Verrijdbare stellin gen: een ingenieus opbergsysteem op maat met verrijdbare kasten. Het voordeel schuilt in het aantal loopgangen. 1 rr rm kaartbestanden Bij vaste stellingen heeft ieder rek een loopruimte, of deze wordt gebruikt of niet. Met Kardex verrijdbare archiefstel lingen heeft u steeds maar één loopgang, meer heeft u niet nodig. Uw winst: vele vierkante meters! Ruimtewinner: een standaard verrijdbare stellin- genkast. Toepasbaar in elke kantoorruimte. In vergelijking met een traditionele kasten- opstelling heeft u met de Ruimtewinner slechts 50% van de oppervlakte nodig voor dezelfde opslagcapaci teit. Kan op iedere vloer geplaatst worden. Times Itoo: Een kast die zowel aan de voor- als achterzijde bruikbaar is. Dit levert al snel een ruimtebe sparing op van meer dan 50%. Plaatsing door de muur, tegen de muur, als schei dingswand, alles is mogelijk. Times Two geeft uw kantoor een ordelijk en efficiënt aanzicht. Vele bedrijven en organisaties gingen u al voor. Zij kozen voor ruimtebesparing en tijdwinst, dus voor Kardex-syste- men. Stuk voor stuk kwali teitsproducten van een professionele organisatie. Wilt u exact weten wat de voordelen voor u zijn, bel dan 0348 - 41 75 54. Wij informeren u graag. Meer doen met minder ruimte Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 41 75 54 Telefax 0348 - 41 43 91 A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG 11 ''Will LEKTRIEVER RUIMTEWINNER TIMES TWOe VERRIJDBARE STELLINGEN nieuwe'overheidsinstellingen die een werkingsgebied hadden buiten het huidige Nederlandse grondgebied. In het verleden met enig openbaar gezag bekleed Uitgaande van het bovenstaande, vraag ik me af of de Archiefwet 1995, voor wat betreft de 'nieuwe' overheidsin stellingen, betrekking heeft op archieven van instellingen die 'naar huidig begrip' met 'enig openbaar gezag' (zouden zijn) bekleed. Ik doel hier met name op instellingen die nu niet meer bestaan en/of op rechtsvoorgangers van instellingen die nu nog wel bestaan, maar waarvan de rechtsvoorganger wellicht wel 'met enige openbaar gezag' is bekleed geweest. Ik ben me ervan bewust dat mijn redenering op niet al te vaste bodem staat. Immers, de Rijksarchiefdienst heeft in De Amsterdamse Wisselbank, in 1609 opgericht, dus nog in het oude stadhuis op de Dam, rechts onder de luifel overleg en samenwerking met de Postbank een convenant opgesteld over de archieven van ondermeer de Post-, Cheque- en Girodienst en de Rijkspostspaarbank. Als mijn bewering opgaat, had de RAD ook kunnen wachten tot de Archiefwet 1995 van kracht werd en op deze wijze invloed kunnen uitoefenen op het archiefbeheer bij genoemde organisatie. Ik wil mijn vraagstelling met twee voorbeelden illustreren. -Wat valt er te zeggen over het, om er maar één te noemen, bij het Gemeentearchief Amsterdam ondergebrachte archief van de Amsterdamse Wisselbank. Deze bank, in 1609 op gericht, opereerde onder garantie van de stad Amsterdam en werd uiteindelijk door de burgemeesters beheerd. Kan 'on der garantie van de stad Amsterdam' en 'door de burge meesters beheerd', worden uitgelegd als 'bekleed met enig openbaar gezag'? - Is de Archiefwet 1995, in het licht van bovengenoemde veronderstelling, misschien zelfs van toepassing op een gedeelte van het archief van de op initiatief van Koning Willem I in 1824 opgerichte Nederlandsche Handel-Maat- schappij (NHM)? Hierbij ga ik ervan uit dat de NHM vanuit haar oorspronkelijke taakstelling, ondermeer neergelegd in de statuten (Artikelen van Overeenkomst) en de verschil lende Huishoudelijke Reglementen, naar huidige omstandig heden door de Staatsbemoeienis wellicht is bekleed met 'enig openbaar gezag'. Immers, zo staat in het 'Overzigt' van de Koning bij de Artikelen van Overeenkomst en de Huishou delijke Reglementen, "het hoofdbestuur zou middelen beramen om de welvaart te bevorderen" en "naar de zijde van de Regeering zich volgens den Koning als advies college en in zeker opzicht als een tak van dienst [moeten] beschouwen". Daarnaast, zo meldt W.M.F. Mansvelt in zijn Geschiedenis van de NHM, "had de Regeering (naar aan leiding van de veranderingen die in de Artikelen van Over eenkomst in 1847 waren aangebracht) bereikt wat zij wenschte. Art. 58 (van deze Artikelen van Overeenkomst) sloot namelijk bemoeienis en inzage alleen uit bij den eigen handel der Maatschappij." Deze toestand van 'bemoeienis' duurde overigens tot 1874.9. Voor de goede orde. Het gaat mij om het begrip, niet om de instellingen sec. Archieven van beide instellingen die ik noem zijn immers in Archiefbewaarplaatsen opgenomen. Onderzoek zal echter wellicht uitwijzen dat er meer archie ven zijn van van dit 'soort' instellingen. Veranderingen van het Nederlandse territorium Stel dat de Archiefwet 1995 voor 'nieuwe'overheidsinstel lingen met terugwerkende kracht van toepassing is, heeft ze dan ook betrekking op archieven van organen die naar huidig begrip 'met enig openbaar gezag zijn bekleed' en die hun werkingsgebied hadden in territoria die nu niet meer tot Nederland behoren. Ook deze vraag laat zich het beste met een voorbeeld illustreren. - In 1822 is door Willem I de Algemeene Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van den Volksvlijt gesticht10. Ze was in Brussel gevestigd en had tussen 1824 en 1830 ondermeer de functie van Rijkskassier voor het hele koninkrijk.11 De rechtsopvolger van de 'Alge meene Maatschappij' is de Belgische Société Générale de Belgique. Het grootste gedeelte van het archief van de Algemene Maatschappij' is bij mijn weten ondergebracht bij de Nationale Bank van België, een klein gedeelte bevindt zich in het archief van de Nederlandsche Bank. - Zijn er wellicht archieven van instellingen die naar huidig begrip 'met enig openbaar gezag' zouden zijn bekleed en die hun werkgebied hadden danwel gevestigd werden of waren in het Duitse Ost-Friesland tussen 1807 en 1810? Ost- Friesland maakte tussen 1807 en 1810 als het departement deel uit van het Napoleontische Koninkrijk Holland, waardoor het grondgebied voor korte tijd als 'Nederlands' territorium moet worden beschouwd. 100/4 mei 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 6