Eindelijk orde in uw papiermassa p r o ff i I Lite ratuur Litera- Paul Peters Rectificatie Redactie Archievenblad Nooit meer lang zoeken naar een document! Alleen dat bewaren wat echt nodig is! Kortom: goede organisatie en beheer van uw documentenstroom. Restauratie Atelier Proffile bv adviseert u welk ordeningssysteem bij uw organisatie past, ontwikkelt dat, voert het bij u in en verricht nazorg. 40 Hoe moet het verder met de massaontzuring? 41 Helaas is in het aprilnummer in het artikel 'Beeldopslag in archieven' op pagina 16 de formule weggevallen. Deze luidt: Meer informatie over dit onderwerp bij: Nienke van Beek, 06-52619674 N.B. De postcode in het redactieadres is gewijzigd in: 1001 LD (Amsterdam) Weverweg 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vcrlng «aanverelen van papier «verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter-en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal bezoekadres: Bouriciusstraat 6a, Arnhem postadres: postbus 631, 6800 AP Arnhem telefoon: 1026) 442 18 64 fax: 1026)445 86 18 e-mail proffiie@tip.nl RECENSIES Porck, Henk J. Mass Deacidification: An Update of Possibilities and Limitations. Een uitgave van de European Commission on Preservation and Access (ECPA) te Amsterdam en de Commission on Preser vation and Access (CPA) te Washington DC, 1996; 56 biz, lijst met referenties en contactpersonen. ISBN 90-6984-162-2 Henk Porck is chemicus en werkt bij de Koninklijke Bibliotheek (KB) als wetenschappelijk medewerker con servering. Voor de KB onderzoekt hij onder andere de effecten van ontzu- ringsmethoden op bibliotheekmate riaal Daarnaast is hij adviseur van Het rapport van Porck bevat de stand van zaken omtrent massaontzuring. Voor een massale aanpak van het pa pieren erfgoed beschrijft hij vijf ont- zuringsmethoden en besteedt daarbij apart aandacht aan de ontwikkeling van het technisch proces, het behan delingsprincipe, de testresultaten en de voor- en nadelen en praktische toe passing. Aan deze methoden voegde hij tevens enkele systemen toe die papier ontzuren èn verstevigen. Deze systemen zijn niet massaal maar wel grootschalig van aanpak. De evaluatie tenslotte bevat naast de bevindingen ook de huidige mogelijkheden en beperkingen. Achterin het rapport bevindt zich een uitgebreide literatuur lijst en een lijst met contactpersonen uit vele landen. Deze mensen zijn betrokken bij massaontzuring het samenwerkingsverband van KB en Algemeen Rijksarchief (ARA): het Coördinatiepunt Nationaal Conserve ringsbeleid (CNC). Het CNC organi seert seminars en verzorgt publicaties. vanwege hun functie als wetenschap per of als collectiebeheerder. Hun visie en rele-vante informatie maken de evaluatie van dit rapport zeer de moeite waard. The European Commission on Preservation and Access (ECPA) verzocht de KB een overzicht van de ontwikkelingen en de status van massaontzuring te leveren. De oprichting van de ECPA in 1994 duidt erop dat conservering van archie ven in heel Europa aandacht krijgt. De ECPA is de Europese partner van de Commission on Preservation and Access (CPA), standplaats Washington DC. De Europese situatie is echter niet vergelijkbaar met de Amerikaanse; daar is het papieren erfgoed relatief jong en bestaat vooral uit 19de en 20ste-eeuws materiaal. In Europa is het erfgoed niet alleen ouder, maar het materiaal van de schriftdragers is ook anders. Het ECPA vervult zijn taken in samenwerking met de CPA; het rapport wordt dan ook door beide commissies verspreid. Door het be staan van het CNC kreeg de positie van conserverend Nederland een lift; uit het verzoek van de ECPA conclu deer ik dan ook dat de kennis omtrent conservering, dan wel massaontzuring bij de KB en het ARA ver vooruit loopt op die van andere Europese in stellingen. Porck noemt zijn rapport een desk research project met informatie over de massaontzuring die hij uit de vaklite ratuur verzamelde. Ook stuurde hij wereldwijd een vragenlijst (general requestrond aan 70 contactpersonen, vooral beheerders van het papieren erfgoed. Zoals gezegd verwerkte hij deze informatie in de evaluatie. Het rapport is -zelfs voor alpha's zoals ik- toegankelijk geschreven. Onder het kopje Treatment principle staan enkele chemische formules in een overzichte lijk kader geplaatst. Ook als je deze overslaat is het rapport toch goed op zijn waarde te schatten. Het hoofdstuk Application moet men juist niet over- 1 Zie: Pauk, S, H. Porck (1995). Effects of the Batelle Deacidification on Libary Materials. Koninklijke Bibliotheek, Den Haag. 100/4 mei 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 23