Inter ytctief Samenwerking Zeeuwse Archieven op Walcheren Pop-festival in het Algemeen Rijksarchief 38 Archieven en onderwijs 39 De staatssecretaris van OCenW heeft op 17 april een conve nant ondertekend met de burgemeesters van Middelburg en Veere. Dit convenant bekrachtigt het voornemen van het Rijksarchief in Zeeland en de gemeentelijke archiefdiensten van Middelburg en Veere om nauw met elkaar te gaan samenwerken. De diensten zullen te zijner tijd een gezamen lijke huisvesting krijgen in het uit 1765 daterende Van de Perrehuis in Middelburg, dat al was voorbestemd als nieuw onderkomen voor het Zeeuwse rijksarchief. De bedoeling is dat het Van de Perrehuis uitgroeit tot een Historisch Centrum voor Zeeland. PERSONEN OP PAPIER Zoals reeds aangekondigd zal op maandag 22 september a.s. in het Algemeen Rijksarchief een symposium worden gehouden waarin het gereorganiseerde Algemeen Rijksarchief (ARA) centraal zal staan. Als voorbeeld van een nieuwe werkwijze bij het ARA zal de POP-gids op die dag worden gepresen teerd. De POP-gids moet de volgende vraag beantwoorden: Bevat het Algemeen Rijksarchief informatie over personen? Het antwoord wordt gegeven in de vorm van een opsomming van duizenden archief- en bibliotheekbestandjes die infor matie bevatten over zeer verschillende persoons- en beroeps groepen. En niet alleen over ambtenaren en militairenom de grootste groepen te noemen, maar ook over oorlogsmisdadi gers, arbeidersbosnegers, tandartsen, kinderen, kiezers en ketelma kers, en vele andere groepen. Concrete namen bevat de gids niet; het eigenlijke archiefonderzoek hiernaar doet de persoons historicus dan ook zelf. Maar de gids reikt hem wel de in ventarisnummers aan van archiefbestandjes die veel per soonsnamen bevatten en die voor zijn onderzoek van groot belang kunnen zijn. Institutionele geschiedenissen worden in de gids niet aangetroffen, daarvoor kunnen de met naam en nummer vermelde toegangen worden geraadpleegd. De POP-gids is het resultaat van de werkzaamheden van een project (het PEGIN-project: van PErsoons Gebonden INformatie) dat in januari 1996 van start ging, in het kader waarvan alle toegangen op de archief- en bibliotheekbestan den van het ARA zijn onderzocht op de aanwezigheid van persoonshistorische informatie. Tijdens het symposium zal van gedachten worden gewisseld over de totstandkoming, mogelijkheden en uitbreiding van het project en de daaruit ontstane gegevensverzameling. Daar de POP-gids vele unieke en onverwachte gegevens bevat over mensen uit het gehele land (en soms ook het buitenland) kan raadpleging van de gids de kwaliteit van de informatiebemiddeling door collega-archiefinstellingen en bibliotheken sterk verhogen. PROGRAMMA POP-FESTIVAL 10.00 - 12.30 Plenaire bijeenkomst 10.00 Ontvangst met koffie en thee 10.30 Aanvang symposium Opening door dr. J.E.A. Boomgaard, directeur van het ARA Drs. M. Beekhuis, hoofd Dienstverlening van het ARA: A RA-Dienstverlening Drs. J.H. Kompagnie, projectleider: Op zoek naar Personen Op Papier Dr. M.P. Bossenbroek, wetenschappelijk medewerker van de Rijksuniversiteit Leiden: De onbekende soldaatErvaringen van een onderzoeker met de POP-gids. Aanbieding van het eerste exemplaar van de POP-gids 12.30 - 14.00 Lunch 14.00 - 16.00 Middagprogramma Er zullen drie workshops van ieder 35 minuten worden gehouden. Elke deelnemer aan het symposium zal in de gelegenheid worden gesteld de drie workshops te volgen. I: Dialoog van de projectleiding met de deelnemers over de tot standkoming en mogelijkheden van de database en de POP-gids. II: Hoe werkt de POP-gids? Wat biedt de uitgebreide index aan extra's? En als een onderzoeker in de gids iets aantreft dat zijn interesse heeft, hoe krijgt hij dan snel de door hem gewenste informatie? Hoe kan efficiënt een archiefbestandje worden geleend? III: Informatieverstrekking uit klaargelegde archiefbe standen met veel persoonshistorisch materiaal. 16.00 - 17.00 uur: borrel Kosten: 95,-, voor koffie en thee, lunch, borrel én de ge drukte POP-GIDS (omvang: 400 pagina's; winkelwaar de na 22 september: 39,50). Aanmelding kan geschieden door middel van het inzenden vóór 1 september van (een kopie van) het aanmeldings formulier in het groene katern. Inschrijving vindt plaats in volgorde van ontvangst van de betaling. Nadere inlichtingen: dhr Jan H. Kompagnie, Algemeen Rijks archief (tel. 070 - 3315446). PERSONALIA Tot gemeentearchivaris van Amersfoort is per 1 juni 1997 benoemd dr. F.J.W. van Kan. Van Kan was hoofd van de afdeling Beheer van het Haags Gemeentearchief. Op 31 maart is op 84-jarige leeftijd de oud-rijksarchivaris in de provincie Gelderland, Petrus Johannes Meij, overleden. De redactie nodigt u uit te reageren op in het Archievenblad verschenen artikelen. Reacties kunt u voortaan lezen in de nieuwe rubriek Interactief. Plaatsing van uw inzending betekent niet automatisch dat de redactie uw mening deelt; wel behoudt zij zich het recht voor bij dragen in te korten of -met opgave van redenen- te weigeren. Cees Heeren versloeg in het aprilnummer van het Archie venblad een conferentie over omgevingsgeschiedenisonder- wijs. Hij stipte in zijn verslag weliswaar enkele evidente knelpunten aan, maar verzuimde daaruit de nodige con clusies te trekken. Zijn slotvraag of de RAD en de KALO gezamenlijk een platform ter coördinatie van educatieve activiteiten ten behoeve van het voortgezet onderwijs moeten opzetten, had hij bijvoorbeeld best wat meer mogen concretiseren. Ik wil hier graag een voorzet geven. Juist nu zijn er volop redenen voor het archiefwezen om daadwerkelijk de eigen educatieve taak meer vorm te geven. Dit zou dan in samenspraak met het (voortgezet) onderwijs moeten gebeuren. Afgaande op de nota Cultuur en School van staatssecretaris Nuis is er in politiek Den Haag voldoen de draagvlak voor meer samenwerking tussen het onderwijs en het archiefwezen. De veranderingen in de lesstof en -methodes in het voort gezet onderwijs maken de educatieve functie van het archiefwezen opnieuw actueel. Niet zozeer de aandacht voor omgevingsgeschiedenis, maar het feit dat zowel in de basisvorming als in de tweede fase van het voortgezet onderwijs de nadruk verschuift van het vergaren van kennis naar het aanleren van vaardigheden, is de kern van deze veranderingen. Het braaf aantekeningen maken van het door de docent vertelde verhaal maakt plaats voor zelf werkzaamheid van de leerlingen. Zij moeten zelf gaan ontdekken hoe historische stucturen in elkaar zitten en - processen werken. Het is de bedoeling dat ze dit doen door zelf informatie te analyseren en in een context te plaatsen. Aan hun niveau aangepaste archiefbronnen zijn voor dit leerproces onmisbare leermiddelen. Helaas zijn er nog onvoldoende bruikbare bronnen beschik baar, en is het ondenkbaar dat docenten zelf de voor het onderwijs geschikte bronnen zullen gaan zoeken en bewer ken. Om dit goed te doen, ontbreekt het hun aan de nodige kennis en vooral tijd. Naast het gewone lesgeven zijn er voor hen ook nog de vergaderingen, het correctiewerk en bijvoor beeld de begeleiding van buitenschoolse activiteiten. Een gezamelijk platform van RAD en KALO zoals voorgesteld door Heeren, zou hier dan ook een nuttige functie kunnen vervullen. Zo'n platform moet wel meer zijn dan een over legorgaan waar leuke ideeën uitgewisseld worden. Het moet ook in nauwe samenwerking met het onderwijsveld daad werkelijk de selectie en bewerking van bronnen ter hand gaan nemen. Juist door hun gezamenlijke kennis van de over het hele land verspreide lokale bronnen is een samenwer kingsorgaan van RAD en KALO de eerstaangewezene om deze klus aan te gaan pakken. Wel vereist het arbeidsinten sieve en specialistische karakter van de werkzaamheden dat er personeel met didactische scholing en ervaring wordt vrijgemaakt of aangetrokken. In hun in 1988 in 'Voor burger en bestuur' gepubliceerd artikel over archiefdiensten en hun relatie met educatie en public relations, concludeerden Van Albada en Bos-Rops dat het succes van de ontwikkeling van educatieve activiteiten van de archiefdiensten sterk afhankelijk is van de personele en financiële consequenties die de bestuurders daaraan willen verbinden. Gezien de opvattingen van straatssecretaris Nuis hebben we op dat punt nu in ieder geval de politieke wind mee. De onderwijskundige veranderingen zijn inhoudelijk een goede reden om juist nu concrete initiatieven te nemen. De kansen die er liggen moeten we oppakken, want aan alleen goede voornemens hebben we niets. Paul van Dun. 2 100/4 mei 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 22