Onderzoek naar allergie-klachten BIOHAZARD 36 Videofilm Archiefcongres Peking, september 1996 Perste jaarverslag Audiovisueel Documentatiecentrum Overijssel KVAN-S tudiedagen 20-21 november 1997 37 Op verzoek van het Teylers museum te Haarlem en het Gemeentearchief Amsterdam is de Chemiewinkel Universiteit van Amsterdam, onderzoeks- en adviescentrum chemie, arbeid en observaties, vragenlijsten en andere instrumenten hetzelfde meten. Uit een recent Duits onderzoek (Schata) blijkt dat archief medewerkers 30% meer klachten hebben van allergieën dan Schimmelshygiëne en chemicaliën op de werkplek.... milieu een onderzoek begonnen onder een beroepsgroep die regelmatig met papier in aanraking komt, namelijk die van de papierrestauratoren. In het Teylers museum en het Gemeentearchief Amsterdam is de laatste tijd enige onrust ontstaan over de gezondheid en de arbeidsomstandigheden van de bovengenoemde beroeps groep. Dit onder andere naar aanleiding van artikelen over de schadelijke gevolgen van oud en beschimmeld papier voor de gezondheid. Een andere reden was het grote aantal terug kerende allergie-verschijnselen onder medewerkers die zo nu en dan in aanraking komen met stoffige en beschimmelde papieren objecten. Niet alle papierrestauratoren zijn bekend met het gevaar van stof en schimmels, of nemen niet altijd voldoende voorzorgsmaatregelen om blootstelling aan al- lergenen te voorkomen. Daarbij komt dat de klachten vrij algemeen zijn en moeilijk te duiden waardoor een Arbo- dienst ze niet herkent en ook niet erkent. Om het gevaar dat schuilt in archieven te kunnen bestrijden is meer bekendheid nodig over de omvang en problematiek. Vandaar dat het onderzoek in eerste instantie bestaat uit een enquête onder papierrestauratoren waarvan de resultaten vervolgens gepu bliceerd worden. Deze geven eventueel genoeg aanleiding om de enquête te vervolgen met adequate voorzorgsmaat regelen, zoals een voorlichtingsprogramma onder papier restauratoren en Arbo-diensten. Volgens De Winter (1991) zijn sommige relevante onder werpen (denk aan: tijdsdruk, inspraak, waardering, stijl van leiding geven) bij onderzoek naar arbeid en gezondheid alleen te meten met vragenlijsten. Hij schrijft verder dat het aan te raden is om, waar mogelijk, verschillende instrumen ten naast elkaar te gebruiken. Pas dan valt na te gaan of ...In wich case, we should amend the list of ways wich fungi might couvertly affect our health to include the enhancement of enlightenment and artistic endeavours by fungal hallucinogens. The source of inspirations for many great literary figures may have been nothing more than a quick sniff of the bouqeut of mondly books (Hay, R.J., The lancet vol. 346, 1995, p. 1573-1574) een controle groep. In eerste instantie was het uitgangspunt om een vertaling van de Duitse vragenlijst naar allergieën te maken, aangevuld met specifieke vragen over persoonsgege vens en over chemicaliën in het werk. Dit bleek na litera tuuronderzoek echter niet voldoende te zijn. Gezondheids klachten, veroorzaakt door papierstof en schimmels hebben namelijk niet alleen betrekking op allergie-klachten, maar ook op die van de luchtwegen en op klachten als hoofdpijn en misselijkheid. De vragenlijst voor archivarissen en res tauratoren is een compilatie geworden van de drie soorten vragen, die zo zijn bewerkt dat zij op de populatiegroep van toepassing zijn. De vragenlijst bestaat uit drie delen: 1) werk, 2) gezondheid en 3) roken en alcoholgebruik. De vragenlijst bevat naast vragen uit de Duitse lijst ook vragen uit vragenlijsten van Groningen en Wageningen. De Landbouw Universiteit Groningen maakte een vragenlijst over respiratoire aandoeningen en gaf toestemming om hier van en van het gegevensbestand van deze vragenlijst gebruik te maken (i.v.m. de controlegroep). Hoewel deze lijst veel vuldig binnen Nederland wordt gebruikt, is zij voor de beroepsgroep archivarissen/restauratoren niet volledig. De Landbouw Universiteit Wageningen stelde een vragen lijst samen voor de werknemers van rioolwaterzuiverings installaties met betrekking tot werkgerelateerde klachten. Op veel punten beantwoordt deze vragenlijst aan die welke voor de beroepsgroep archivarissen/restauratoren moet wor den samengesteld. Ook deze universiteit verleende haar medewerking aan de samenstelling van de uiteindelijke vragenlijst. Het eerste deel bevat vragen over huidige en vorige werk zaamheden en over hygiëne op de werkplek. Deze vragen zijn grotendeels afgeleid van de vragenlijst uit Wageningen en voor een klein gedeelte van de Duitse. Bovendien bevat dit deel vragen over de beleving van het werk afkomstig van de VAG (Vragenlijst Arbeid en Gezondheid). De Arbeids- en Organisatiepsychologie hanteert deze lijst van Kompier Marcelissen vaak om arbeid en gezondheid te onderzoeken (De Winter, 1991). Het tweede deel behandelt de gezond heid van de werknemers en stelt de volgende klachten aan de orde: luchtwegklachten; allergie- en irritatie-klachten; griepachtige klachten (bijv. moeheid, koorts, transpireren); maag- en darmklachten en neurologische klachten (bijv. hoofdpijn, duizeligheid, hartkloppingen). De vragen over luchtwegklachten zijn ontleend aan de vragenlijst uit Groningen over respiratoire aandoeningen; die over andere klachten stelde Wageningen zelf samen. De vragenlijst uit Wageningen en de Duitse komen in grote mate overeen wat betreft vragen over allergieën. Het derde deel gaat specifiek over roken en alcoholgebruik, omdat deze factoren van invloed zijn op de gezondheid in het algemeen. Dit gedeelte is afkomstig van de vragenlijsten uit Groningen en Wageningen. De combinatie van de lijsten heeft geleid tot een omvangrijk geheel dat vervolgens een aantal malen is gecontroleerd. Voor het onderzoek is contact gezocht met een verschillende gespecialiseerde instituten en personen: A. Verhoef, GG&GD Amsterdam M. Verberk, Coronel Instituut C. Roos en J. van der Zee, AMC P. Dekker, VU A&O Psychologie M. van der Horst, CBS in Baarn P. Vlasveld, Gemeentearchief Amsterdam R. van Gullik, Teylers Museum B. Kremer, Rijksmuseum Gesellschaft für angewandte und experimentelle Allergieforschung (GAF) Landbouw Universiteit Groningen Landbouw Universiteit Wageningen Koninklijke Vereniging Archivarissen Nederland (KV AN) Belangen Vereniging Restauratoren Nederland (VERES) De KVAN en de VERES gaven toestemming om hun adres senbestanden te gebruiken voor het versturen van de enquête. Voor het onderzoek wordt contact gezocht met ongeveer honderd instellingen waar papierrestauratoren werkzaam zijn èn een geschikte controlegroep werkt die qua leeftijd en geslacht overeenkomt met de geënquêteerden. Het ligt in de bedoeling het onderzoek nog dit kalenderjaar af te ronden met een publikatie van de resultaten. Heeft u belangstelling om aan het onderzoek mee te doen en voldoet u aan bovenstaande eisen, neem dan contact op met M.F.E. Schoute (Chemiewinkel UvA tel. 020-5255607, elke donderdag). (Miark Schoute, en A.N. Stam Heeft u belangstelling om de door de Propagandacommissie van het Chinees Staatsarchief gemaakte video-opnamen van het 13e Internationale Archiefcongres te Peking te bekijken? Afhankelijk van het aantal reacties regelt Archiefservice Ne derland een vertoning. Archiefservice Nederland, Obbink- laan 13, 3571 ND Utrecht, tel. 030-2724235; fax. 030-2716900 In september 1995 gestart, heeft het ADO hard gewerkt om zich stevig te verankeren in de historische- en medianetwerken van Overijssel. Dit resulteerde in tal van samenwerkings verbanden met archieven, regionale omroepen, musea, historische verenigingen en overheidsinstellingen. Daarnaast sloot het ADO zich aan bij de Sectie Audiovisuele Archieven van de KVAN en legde contact met de RVD. Het ADO heeft inmiddels zo'n 2000 titels historisch filmmateriaal geregi streerd en beschreven; een groot deel hiervan is in eigen bezit. Het jaarverslag betreft een deel van 1995 en het jaar 1996. ADO, gebouw Overijsselse Bibiotheekdienst (OBD), Van Alphenstraat 11, Postbus 228, 7440 AE Nijverdal. Tel. 0584-634470; fax. 0548-619154. KLANT IN BEELD De Reehorst te Ede Het thema van de KVAN-studiedagen is deze keer Dienst verlening: de klant in beeld, waarbij virtuele en fysieke bezoekers alsmede afdelingen van diensten onderling als klanten kunnen worden gezien. Door toenemende informatisering kunnen onze klanten op steeds meer manieren aan informatie komen. Zijn bijvoor beeld Internet, flexibele werkplekken en overheidsloket 2000 bedreigingen voor onze archiefinstellingen? Is het hui dige archiefwezen voldoende toegerust om zijn (toekomsti ge) klanten optimaal van dienst te zijn? Het antwoord op dit soort vragen vormt de rode draad tijdens de KVAN-studiedagen van 20 en 21 november 1997. De studiedagen zullen deze keer plaatsvinden in congrescentrum De Reehorst te Ede. Het programma-aanbod bestaat uit 21 sessies, waarin on derwerpen aan de orde komen die gegroepeerd zijn rond drie thema's, te weten: 'wat wil de klant', 'hoe help je de klant' en 'waar help je de klant'. Als bindend element fungeren drie plenaire lezingen. Daarnaast wordt u in de gelegenheid ge steld om deel te nemen aan een zestal workshops en/of ron- detafeldiscussies en om een bedrijvenpresentatie te bezoeken. Reserveer 20 en 21 november alvast in uw agenda! 100/4 mei 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 21