jijden van archiefdiensten: Door Joyce Pennings en Bert Looper I op u 'eg naar de 24-mtn dienst? w 3 32 33 Wie de Almanak van het Nederlands Archiefwezen er op naslaat, zal een wirwar van openingstijden bij onze archiefdiensten aantreffen. Van 'alleen op afspraak' tot een zo ruim mogelijke openstelling op werk- Richard Hermans Richard Hermans is gemeentearchivaris van Zutphen en bestuurslid van de KALO, de Kring van A rchivarissen bij Lagere Overheden. In beide functies wordt hij geconfronteerd met een toenemende vraag naar verruiming van de openingstijden. Welke kant zou het volgens hem uit moeten? Mw. Koentjes-Licher Sinds 1 maart is het Gemeentearchief Amsterdam geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00. Vóór die tijd gingen de deuren al om kwart voor negen open, maar was men op zaterdag alleen 's ochtends open en moesten originele stukken worden gere serveerd. Mw. Koentjes-Licher is een trouwe bezoekster. Wat vindt zij van deze verandering? "Niemand twijfelt eraan dat archiefdiensten een belangrijke rol vervullen in het cultuur-historische pandemonium. De bezoekers van archiefdiensten zijn op zoek naar talloze aspecten van informatie. Velen komen uit historische belang stelling; archieftoeristen behoren al tot de vaste clientèle. Toch proberen archivarissen zo nu en dan nieuwe doel groepen 'aan te boren'. Dat is nodig want veel potentiële bezoekers komen nu eenmaal nog niet naar een archief toe: de archiefdienst is open wanneer zij moeten werken en gesloten wanneer zij wel zouden kunnen komen. Ik pleit er dan ook voor om archiefdiensten, net als musea, vooral op die tijden open te stellen wanneer het de meeste mensen past: op vrije dagen en 's avonds. Juist in zo'n maand mei met hemelvaartsdag, koninginnedag, 1, 4 en 5 mei en pinksteren liggen er nogal wat gemiste kansen. Waarom ook niet op zondag open en elke avond tot 20.00 uur? Kan een archiefdienst geen 'Albert-Heijn-tijd' invoeren van acht tot acht? Gelukkig biedt Internet de mogelijkheid om in de nabije toekomst 24 uur per dag te winkelen in archief diensten. Informatie krijgen op het moment dat je het nodig hebt in plaats van tot je ertoe in de gelegenheid wordt ge steld. De klant is immers koning!" "Ik ben nu zo'n twee jaar bezig met genealogisch onderzoek naar mijn familie. Soms kom ik een keer in de week, soms twee keer. Dat is heel gezellig. Wij hebben een clubje van mensen die ook allemaal met genealogisch onderzoek bezig zijn. Met mensen die hier voor hun vak zitten hebben wij nauwelijks contact. Voor mij zelf maken de nieuwe ope ningstijden niet zo veel uit. Maar van andere mensen heb ik wel bezwaren gehoord. In plaats van te kiezen voor de zaterdag had men liever een avondopenstelling gehad. Volgens mij is er ook niet zo veel belangstelling voor om op je vrije zaterdag hier in het archief te gaan werken. De partner vindt het niet leuk of je moet met de kinderen mee naar het sporten. De genealogen die ik ken, spreekt het niet aan, zeker niet in de zomertijd. Dan ga je toch lekker naar buiten! Ik heb ook wel klachten gehoord over het feit dat men 's ochtends zo laat open gaat. Er zijn mensen die gewoontegetrouw om 8 uur hun huis uitgaan en die staan hier dan tot 10 uur voor de deur te wachten tot ze erin mogen." IC dagen en daarbij nog eens een avond of een zaterdag. Geringe bezetting en 36-urige werkweek vor- men evenwel obstakels voor verruiming. Ligt de redding bij de nieuwe informatietechnologieën? Harrie-Jan Metselaars De Rijksarchiefdienst streeft ernaar de studiezalen buiten de kantooruren langer open te stellen voor het publiek: in principe tijdens kantooruren mini-maal 32 uur per week en 8 uur daarbuiten. Harrie-Jan Metselaars, sinds kort werkzaam binnen het team Bestuurlijke Ondersteuning van de Concerndiensten van de Rijksarchiefdienst in Den Haag, licht het een en ander toe. Wim Reijnders Wim Reijnders is archivaris van het Streekarchief Het Kwartier van Oisterwijk, voorzitter van de Kring van Archivarissen in Noord-Brabant en bestuurlid van de KALO. Per 1 juli gaat zijn dienst wegens de gemeentelijke herindeling in Noord-Brabant samen met het Gemeentearchief Tilburg. Wat is zijn 'openingspraktijk' en hoe neemt hij die mee naar Tilhurv? "Het convent van Rijksarchivarissen heeft in 1995 dit uit gangspunt geformuleerd. De bedoeling is dit nu te effec tueren. Zo heeft men onder andere in de rijksarchieven in Overijssel, Gelderland, Noord-Holland en Zeeland besloten de hele zaterdag voor het publiek open te gaan. Een aantal andere rijksarchieven opent zijn deuren echter juist extra op een gewone avond. Dit gebeurt bijvoorbeeld in Groningen, Friesland, Drenthe, Utrecht, Noord-Brabant en in het Algemeen Rijksarchief. Zo ontstaat een 'negen-tot-negen' mogelijkheid. In een aantal rijksarchieven zijn de studiezalen wegens geringe belangstelling op maandag gesloten. Zo is er ook voor de diensten zelf wat lucht geschapen voor de extra werkdruk. In de zomermaanden handhaaft de Rijksarchief dienst de sluiting op zaterdagen en 's avonds. De invoering van de 36-urige werkweek heeft geen gevolgen gehad voor de openingstijden. De RAD ontvangt namelijk herbezet- tingsgelden van het ministerie van OC&W. Dit is ongeveer 4 ton per jaar die gebruikt moet worden voor het in dienst nemen van extra personeel op de studiezalen of bij de receptie. "Mijn filosofie is dat we zoveel mogelijk open moeten zijn voor het publiek. Ik probeer dat in mijn eigen organisatie te realiseren door vier dagen non-stop open te zijn van 9-30 tot 16.30, waarvan een dag, de donderdag van 9-30 tot 22.00. Als ik dat vergelijk met vele grotere diensten dan vind ik dat wij hier met drie formatieplaatsen voor dienstverlening een goede service bieden. Op vrijdag zijn wij dus gesloten, maar onderzoek onder onze bezoekers heeft aangetoond dat dat weinig bezwaren oplevert. De vrijdag, en dan vooral de vrijdagmiddag, is blijkbaar niet meer zo'n studiedag. Binnenkort maken wij deel uit van het Gemeentearchief Tilburg. Ik wil vanuit mijn eigen visie en ervaring een extra impuls geven aan de publieksservice van de dan uitgebreide archiefdienst. We moeten ook heel duidelijk kijken naar de mogelijkheden van Internet. Binnen de Kring van Archiva rissen in Noord-Brabant zijn we al zo ver dat de Brabantse archiefdiensten een uniform 'scherm' kunnen aanbieden met binnenkort interessante electronische zoekmogelijkheden in onze archieven." 100/4 mei 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 19