JEZET INTERNATIONAL BvbA Digitalisering van de overheidsadministratie vraagt een multidisciplinaire aanpak, is niet beperkt tot archivarissen of overheidsinstel lingen, maar kent ook organisatorische, juridische en wettelijke aspecten Het Nederlandse programma 'Digitale Duurzaamheidwerd zelfs wat aanpak betreft ten voorbeeld van andere landen gesteld 30 CONSERVATION ENGINEERS "PLANORAMA"® Archiefkasten en -modules. Verkoopadres: - Deze archiefkasten en -modules worden geproduceerd van onderhoudsvrij, geanodiseerd aluminium, in elke breedtemaat (max. 6 mtr.), dieptemaat (max. 2.5 mtr.) en hoogtemaat! - De laden van deze kasten en modules zijn verkrijgbaar in de hoogtematen: 10, 20, 30, 42, 53, 64, 75, 86, 97, 108, 119, 130, 174, 218, 262, 306, 350, 526 en 570 mm. Voor meer informatie hierover kunt U kontakt met ons opnemen. - Ook voor de bodems van deze laden kunt U een keuze maken uit diverse diktes en inerte materialen. SIMBA ALUMINIUM B.V. - Postbus 235 - 4730 AE OUDENBOSCH Telefoon 0165-320242/44 - Fax 0165-320262 31 deze werkgroep concludeerde dat de ontwikkelingen in de verschillende lid staten ver uiteen lagen. Om dat te ver beteren zou de aandacht gericht moeten worden op het onderwerp en de realisa tie van een technische infrastructuur voor het beheer en bewaren van digitale bestanden, op het creëren van een platform voor informatie-uitwisseling en op goede samenwerking met de ICA. Ontwikkelingen na 1994 Sinds die tijd is het nodige veranderd in de verschillende lidstaten. In Neder land bijvoorbeeld is het programma 'Digitale Duurzaamheid' opgezet, in Engeland is een soortgelijk programma gestart genaamd 'Electronic Records in Office Systems' (EROS), dat in samen werking met overheidsorganisaties streeft naar een adequate archiefvor ming in digitale vorm. Voorts ontston den er contacten met het bedrijfsleven, in het bijzonder de farmaceutische industrie, waar ook initiatieven worden ondernomen om digitale informatie duurzaam te bewaren in verband met wettelijke voorschriften en procedures. Ovrigens leidden de activiteiten van de werkgroep, naast de voorbereiding van een Europees congres, tot een Europees netwerk van contacten tussen de betrokken deskundigen op het terrein van digitale bestanden. Opzet van de conferentie Het congres was georganiseerd door de Europese Commissie, in het bijzonder de Historische Archiefdienst, in samen werking met DGXII (Wetenschap, onderzoek en ontwikkeling). De conferentie bestond uit drie delen: gemeenschappelijke bijeenkomsten aan het begin en aan het slot en een dag met drie parallel-sessies. Deze waren gewijd aan de drie stadia van de levensloop van archiefbescheiden: de ontwerp-, creatie- en onderhoudsfasen. In totaal waren er meer dan 40 lezin gen en presentaties met een scala aan activiteiten op het terrein van digitale bestanden in Europa èn Noord - Amerika. Bij de opening van de conferentie spraken onder andere de secretaris generaal van de Europese Commissie, David F. Williamson, de plaatsver vangend directeur-generaal van de DGXII, Hendrik Tent, en de Ierse am bassadeur bij de Unie, Dennis O'Leary. Daarna kwamen de meer inhoudelijke zaken aan bod. Ik mocht daarbij de openingszet doen en spreken over 'Multidisciplinary aspects of electronic records, concept of electronic docu ments life-cycle and characteristics and links with information flow, workflow'. Daarmee belichtte ik het thema van de conferentie en gaf een kader voor de verdere conferentie. Dit thema richtte zich op de opvatting dat digitalisering van de overheidsadministratie een multidisciplinaire aanpak vraagt en niet beperkt is tot archivarissen of over heidsinstellingen, maar ook organisa torische, juridische en wettelijke aspecten kent. De parallelsessies De eerste parallelsessie was zoals ge zegd, gewijd aan de conceptie- en creatie fase met onderwerpen als authenticiteit en integriteit van archiefbescheiden, concepten en modellen voor archiveringssystemen, de verantwoordelijkheden van de verschillende betrokken partijen en andere meer praktische aspecten bij de digitale archiefvorming. Voorts werden enige voorbeelden uit de praktijk gepresenteerd. De tweede sessie, gewijd aan lange termijn bewaring, bood een aardig overzicht van de stand van zaken in Europa mede gebaseerd op een enquête uit 1996. Voorts kreeg men een overzicht van de verschillende varianten die op het terrein van de technische infra-structuur op dit moment in zwang zijn. Ook het Nederlandse programma 'Digitale Duurzaamheid' werd be sproken en zelfs wat aanpak betreft ten voorbeeld van andere landen gesteld. Dat het technische probleem van bewaren niet beperkt is tot overheids organisaties, werd duidelijk uit de verhalen van vertegenwoordigers van de farmaceutische industrie. Vanwege allerlei wettelijke bepalingen zijn ook zij verplicht gegevens over hun pro ducten langdurig te bewaren. Ten slotte werd ook het onderwerp van de standaardisatie belicht. In de parallelsessie gewijd aan de toe gang tot en het gebruik van digitale archiefbescheiden werd de problema tiek vanuit het perspectief van de onderzoeker bekeken. Daarbij ging het niet alleen over archiefbescheiden, maar ook over data-archieven. Uiteraard passeerden er onderwerpen als netwerken, thesauri, openbaarheid en privacy de revue. Het congres werd afgesloten met enige samenvattende lezingen en een tiental conclusies, gericht op het stimuleren van Europese samenwerking op de verschillende terreinen. Conclusies en de rol van Nederland Een van de conclusies van de confe rentie luidde dat samenwerking op een aantal terreinen zinvol is. Dat geldt met name op de gebieden van scholing en opleiding, van technische infrastruc tuur, van het bepalen van de functio- nele specificaties van archiefsystemen en van wet- en regelgeving. Daarnaast zijn voornemens afgekondigd om tot een betere informatie-uitwisseling te komen en verder om een multidisci plinaire 'monitoring group' in te stel len, die tot taak krijgt het vervolg verder vorm te geven en te begeleiden. Tenslotte zal de definitieve versie van een zogenaamd Handboek voor het beheer van digitale informatie met onder andere praktijkvoorbeelden in de eerste helft van 1997 worden gepubli ceerd. Let wel dit handboek heeft niet zozeer betrekking op archiefbeschei den, als wel dat het de problematiek meer benadert vanuit informatie management. Goede afstemming met de ICA-guide is daarbij van belang. Tijdens het Nederlandse voorzitter schap in de eerste helft van dit jaar zal een eerste aanzet worden gezet tot ver dere concretisering van deze conclusies. Op de experts meeting, 18 juni a.s. staat in het bijzonder scholing en het formuleren van functionele specificaties en archiefsystemen op de agenda. In middels wordt in het kader van het pro ject 'Digitale Kluis' van de gezamen lijke archiefdiensten geprobeerd om Europese partners te vinden en samen een voorstel in te dienen bij het 'Tele- matics'-programma van de Europese Unie. In dat verband wordt ook nauw contact onderhouden met de Koninklij ke Bibliotheek die ten behoeve van het 'elektronisch depot' eveneens een tech nische infrastructuur moet ontwikkelen en met andere nationale bibliotheken in hetzelfde Europese onderzoeksprogram ma samenwerkt. Voor nadere inlichtingen over Europese of andere in ternationale samenwerking kunt u contact opnemen met het programma 'Digitale Duurzaamheid' (070- 3024530 of e-mail adres gastOl hotel- J^m kantoor.sara.nl)LJ 100/4 MEI 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 18