De werkplekken zijn royaal en schotjes voorkomen territorium- strijdjes tussen de gebruikers 26 27 fecten. Het is natuurlijk maar net waar je van houdt, maar in zo'n omgeving heb je als bezoeker, maar vooral ook als medewerker toch het gevoel serieus genomen te worden. Een aspect waar m.i. veel diensten te weinig rekening mee houden. De ontvangsthal zal ook worden gebruikt voor de inrichting van tentoonstellingen en andere presentaties. Receptie en studiezaalbalie zijn gecon centreerd op een ovaal 'dientsverle- ningseiland'. Beide functies worden gescheiden door een transparante wand, maar de gemakkelijke commu nicatie en de mogelijkheid tot snelle personele uitwisseling binnen het ovaal is een nieuw element in de inrichting van archiefgebouwen. Klassieke sfeer Op de studiezaal is er door beide orga nisaties alles aan gedaan het concept van de 'Groninger Archieven' te realiseren. De bezoeker kan gebruik maken van een geautomatiseerd en gentegreerd archievenoverzicht op basis van Archeion. Medewerkers van rijk en gemeente zijn inzetbaar voor alle vragen en diensten. In eerste in stantie doen medewerkers van beide organisaties nog gezamenlijk dienst om tot een goede kennisoverdracht te kunnen komen, maar het is de bedoe ling dat de deskundigheid ten aanzien van beide werkgebieden door alle medewerkers dienstverlening wordt gedeeld en beheerst. Opvallend is hoe in deze zeer moderne ruimte een aan gename 'klassieke' sfeer is geschapen. Ondanks het grote aantal werkplekken is gedoe en geloop niet storend in de gedempte atmosfeer. De werkplekken zijn royaal en schotjes voorkomen ter- ritoriumstrijdjes tussen de gebruikers. Maquette van het Cascade-complex (ingangzijde links, gehuisvest in het horizontale gedeelte Er zijn aparte gebieden gecreëerd voor de raadpleging van originele archiefbe scheiden en van kopieën in welke vorm dan ook. Het middengedeelte van de ruimte is ingericht voor de raadpleging van kaartmateriaal. Verhoogde tafels met speciale stoelen doen zowel recht aan de onderzoeker als aan het kwetsbare materiaal. Audio-visuele archieven Het gebouw biedt ook onderdak aan de Stichting Gronings Audio Visueel Archief (GAVA), resultaat van het initiatief dat in 1992 werd genomen door Gemeentearchief, Rijksarchief, Rijksuniversiteit, Liga '68, Radio Noord en het bedrijfsleven om Groningse films en video's te vinden, beschrijven en bewaren. De dienst verlening ten aanzien van de GAVA-bestanden loopt via de centrale balie. Voor de on derzoekers zijn vier speciaal ingerichte cabines beschikbaar. Een van de highlights van het nieuwe gebouw is de speciale geklimatiseerde kluis voor AV-materiaal. Beveiliging Ook ten aanzien van beveiliging zijn speciale maatregelen genomen. De bezoeker dient zich te legitimeren en achterzijde rechts. De Groninger Archieven zijn ontvangt vervolgens een pasje dat hem via elektronische poortjes toegang ver schaft tot de studiezaal. De kantoor ruimtes zijn ook elektronisch beveiligd en het spreekt voor zich dat de bezoe ker hier geen toegang heeft met zijn pasje. De boekwerken, inventarissen en toegangen op de studiezaal zijn voor zien van een magnetische strip om ont vreemding te voorkomen. Het pasjes systeem is consequent doorgevoerd in het gehele gebouw dat bestaat uit een bezoekers-, kantoor- en depotzone. Depots en restauratie wel gescheiden De depots van de 'Groninger Archie ven' bevinden zich op de begane grond en op de verdieping. De maximale ca paciteit bedraagt momenteel 16.000 strekkende meter, maar er is nog een mogelijkheid tot uitbreiding. De be standen van rijk en gemeente bevinden zich in afzonderlijke ruimtes. Deze situatie is deels ingegeven door het 'beladen' Groningse verleden met de vermengde archiefbestanden, maar komt toch in eerste instantie voort uit het feit dat het gebouw verscheidene compartimenten bevat waardoor func tionele en organisatorische scheiding van bestanden voor de hand ligt. Minder voor de hand liggend is de scheiding van de restauratie-ateliers van gemeente en rijk. Toch is hiertoe besloten uit een aantal overwegingen. In de eerste plaats onderscheiden werkmethode en werkinrichting van vloeroppervlak en van het gebruik van de archieven over de afgelopen vijf jaar (hoeveelheid bezoekers, e.d.). De ver deelsleutel 65/35 wordt toegepast op de exploitatiekosten van de gezame- lijke ruimtes en op de verdeling van inkomsten uit diensten. Voor kantoor voorzieningen is een 'gebruikssleutel' van 50/50 omdat beide organsiaties in personele omvang elkaar nauwelijks ontlopen. Voor een doelmatige exploi tatie wordt frequent een 'bedrijfs- voeringsoverleg' gepleegd tussen de rijks- en gemeentearchivaris en de hoofden bedrijfsvoering. Met dank aan rijksarchivaris dr. P. Brood voor de verschafte informatie. De ontvangstbalie van de Groninger Archieven beide organisaties zich. Vooral de marktgerichtheid van het Rijksarchief is hier debet aan. In de tweede plaats heeft de scheiding van het atelier in afzonderlijke ruimtes een praktisch voordeel: er ontstaat meer muur oppervlak voor de plaatsing en ophan ging van gereedschap en apparatuur. De door beide organisaties ingebrachte machines worden wel zo effectief en efficiënt mogelijk door alle medewer kers benut. Exploitatie Om tot een goede exploitatie en kos tenverdeling te komen, sloten rijk en gemeente een samenwerkingsovereen komst; na grondig onderzoek is beslo ten tot het hanteren van een algemene financile verdeelsleutel tussen rijk en gemeente van resp. 65% en 35%. Deze sleutel kwam tot stand op basis van de bereking van het te gebruiken PR en educatie Naast de financiële paragrafen bevat de samenwerkingsovereenkomst ook de hierboven al genoemde gezamen lijke doelstellingen ten aanzien van dienstverlening. In het verlengde hier van zullen ook public-relations en educatie in gezamenlijkheid worden ontwikkeld en uitgevoerd. Het concept van de 'Groninger Archieven' vereist natuurlijk een gemeenschappelijke presentatie aan de buitenwereld. Binnenkort zullen de 'Groninger Archieven' een gezamenlijk onderne- mings- en beleidplan naar buiten brengen. Opening Op 3 juni openen de 'Groninger Archieven' hun deuren voor het publiek, maar is er nog geen sprake van groots opgezette openingsmanifes taties. Pas in november wordt het gehele Cascade-complex officieel ge opend. De eigenaar van het gebouw, de Rijksgebouwendienst, staat niet toe daarop vooruit te lopen. Maar we mo gen zeker aan het einde van dit jaar en in de loop van volgend jaar nog speci fieke evenementen en acties van de 'Groninger Archieven' verwachten. 100/4 mei 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 16