Groninger archieven: Rijks- en Gemeentearchief openen gezamenlijke deuren Waterschapsarchieven - tijdelijk - in het Rijksarchief in Overijssel Archieven Waterschap Groot-Geester ambacht per 1 april weer toegankelijk Landelijk Overleg Regionale Geschiedbeoefening Door Bert Looper 25 als volgt: Stichting voor Geautomatiseerde Aanpak van Archieven in het Nederlandse taalgebied. Er zijn inmid dels 68 deelnemers, waarvan 8 in België. Onder de taken e.d. zou GAAN in de toekomst het volgende vermeld willen zien: Taak Het bevorderen van de automatisering van alle met het beheer en de raadpleging van archieven samenhangende werkzaamheden, voor zover binnen het Nederlandse taalgebied vallende. Hierbij wordt met name het programma askSam gebruikt, maar er kan zo nodig ook andere geschikte programmatuur worden gekozen. Deelnemers Alle instellingen, die archief beheren en be schikbaar stellen voor onderzoek, kunnen in principe deel nemer van de stichting worden. Bovendien kunnen door het bestuur eventueel ook andere rechts- of natuurlijke personen als deelnemers worden toegelaten. Werkwijze De stichting regelt cursussen en een helpdesk, verspreidt applicaties, organiseert themadagen, bemiddelt bij de ontwikkeling van specifieke toepassingen en de aanschaf van software en geeft een eigen nieuwsbrief uit. Drs. B.J. van der Saag is eredeelnemer en adviseur van de stichting. Onlangs is een groot aantal van de Overijsselse waterschap archieven voor een periode van ten minste drie jaar over gebracht naar het Rijksarchief in Overijssel. Het betreft de archieven van de voorlopers van het huidige Waterschap Groot Salland, waartoe o.a. behoren: het Waterschap Salland, het Waterschap Lierder- en Molenbroek, het Waterschap de Vijf Marken en het Waterschap de Noorder Vechtdijken. De archiefstukken dateren uit de periode 1498- 1976. De totale omvang is 64,8 strekkende meter. Vanaf 1 april jl. zijn de 65 oude archieven van het water schap Groot Geesterambacht -uit de periode 1450-1979- voor een breed publiek toegankelijk. Het waterschap is nu volledig bij met de inventarisatie van deze oude archieven. De directeur van het Regionaal Archief van het Samenwer kingsverband Noord-Kennemerland, de heer C. Streefkerk, is aangewezen als onbezoldigd archivaris van het waterschap. Bezoekadres: Regionaal Archief Alkmaar, SNK-gebouw, Hertog Aalbrechtweg 5, Alkmaar. Openingstijden: dinsdag/ vrijdag 8.45-16.45 uur; dinsdagavond 19.00-21.30 uur (behalve in de maanden juni/augustus). De door de provincies aangestelde historici en consulenten voor regionale geschiedbeoefening en andere organisaties op het gebied van de lokale en streekgebonden geschiedbeoefe ning vormen gezamenlijk het Landelijk Overleg Regionale Geschiedbeoefening (LORG). De activiteiten van dit over legorgaan worden gecordineerd door het Nederlands Cen trum voor Volkscultuur te Utrecht. Wij laten de adres gegevens van de deelnemers hieronder volgen. Het ligt in de bedoeling de namen en adressen van de deelnemers in een volgende editie van de Almanak van het Nederlands Archief wezen op te nemen. Nederlands Centrum voor Volkscultuur, A. van der Zeijden (vz.), Lucasbolwerk 11, 3512 EH Utrecht, tel. 030-2319997 Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland, mw. K. Bossaers, Postbus 5212, 2000 GC Haarlem, tel. 023-5318436 Provinciaal Historisch Consulent Zuid-Holland, J. Brugman, Postbus 448, 2501 CK Den Haag, tel. 070-3624121 Stichting Stichtse Geschiedenis, F. Vogelzang, Mariaplaats 23, 3511 LK Utrecht, tel. 030-2343880 Regionale Geschiedbeoefening Zeeland, A. de Klerk, St. Pieterstraat 38, 4331 EW Middelburg, tel. 0118-638920 Brabantse Regionale Geschiedbeoefening, J. van Oudheusden, Postbus 1104, 5200 BD 's-Hertogenbosch, tel. 073-6146193 Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap, A. Jacobs/L. van Basten Batenburg, Burg. Slanghen- straat 34, 6433 AV Hoensbroek, tel. 045-5214212 Gelders Oudheidkundig Contact, B. van Straalen, Postbus 4040, 7200 BA Zutphen, tel. 0575-511826 Kunst en Cultuur Overijssel, G. Buist, Jacob Catsstraat 25, 8023 AE Zwolle, tel. 038-4537527 Sociaal Historisch Centrum Flevoland, mw. W. van der Most, Postbus 73, 8200 AB Lelystad, tel. 0320-255404 Regionale Geschiedenis IJsselakademie, F. Pereboom, Postbus 244, 8260 AE Kampen, tel. 038-3315235 Fryske Akademy, P. van der Meer, Postbus 54, 8900 AB Leeuwarden, tel. 058-2131414 Provinciaal Historicus Drenthe, M. Gerding, Postbus 174, 9400 AD Assen, tel. 0654-784741 Geschiedeniswinkel Rijksuniversiteit Groningen, K.G. Lugtenborg, Postbus 716, 9700 AS Groningen, tel. 050-3637048 Het fenomeen van de interbestuurlijke samenwerking tussen archiefdiensten krijgt steeds meer concrete vormen in ons land. Wordt in Utrecht gewerkt aan de integratie van Gemeente- en Rijksarchief, in Gro- ningen betrekken rijk en gemeente als zelfstandige organisaties éen gebouw en proberen zij zoveel moge lijk winst uit hun gezamenlijke huisvesting te halen. Rijksarchief en Gemeentearchief twee organisaties onder één (publieks)noemer: 'Groninger Archieven'. Op 3 juni openen zij hun deuren voor het publiek. Al weer drie jaar geleden gaf de dis cussie over de bestuurlijke organisatie van Nederland ook in archiefkringen veel stof tot nadenken: hoe moest het verder met het archiefwezen binnen de nieuwe bestuurlijke grenzen van re gio's, stadsprovincies, e.d. Tijdens een studiedag van de KVAN op 19 mei 1994 werd het thema 'regiovorming' van alle kanten bekeken. Sindsdien is de belangstelling voor de mogelijke gevolgen van een andere inrichting van het openbaar bestuur gedaald, maar is - misschien tot verrassing van velen - het denken over de organisatie van het archiefwezen zélf sterk veranderd. Het begrip 'schaalvergroting' heeft de sti mulans gegeven tot nieuwe vormen van samenwerking tussen archief diensten. Alweer gezamenlijke huisvesting In Groningen werd ten tijde van de 'regiovormingsdiscussie' al druk ge dacht over een gezamenlijke huisves ting voor Rijks- en Gemeentearchief. Uitgangspunt was dat beide organisa ties hun eigen verantwoordelijkheid zouden behouden: het Rijksarchief in Groningen blijft één van de rijksarchie ven in Nederland en het Gemeente archief blijft onderdeel van de gemeen telijke organisatie. Met die gezamen lijke huisvesting leek het alsof de draad van vóór 1973 weer werd opgepakt: beide instellingen kenden tot dat jaar immers een lange - en min of meer beruchte - geschiedenis van gezamen lijke huisvesting. Maar in de nieuwe situatie zou het natuurlijk niet meer gaan om archieven die wel of niet bij-, naast- of doorelkaar geplaatst moesten worden, maar zou de samenwerking zich primair moeten richten op de ge bruiker, de klant. Beide organisaties kregen de bestuurlijke opdracht om naar een samenwerkingsverband te zoeken dat in de eerste plaats de effectiviteit van de archiefvoorzienin gen voor de burger versterkt en in de tweede plaats de efficiency voor de beide diensten verhoogt. In de samen werkingsplannen zijn derhalve twee speerpunten aangewezen: integratie van dienstverlening (de archiefgebrui ker krijgt te maken met een dienstver leningsapparaat) en gezamenlijk beheer van gebouw en inrichting.2 Cascade De ideeën, wensen en bestuurlijke op drachten hebben inmiddels hun con crete vorm gevonden in het imposante Cascade-gebouw dat, samen met het NS- station en het Groninger Mu seum, een extra 'publieksgerichte' impuls geeft aan dit deel van de stad. De 'Groninger Archieven' bewonen niet alleen dit complex. Naast de archiefdienst biedt Cascade onderdak aan de Rijksgebouwendienst (district Noord), het Kadaster, diensten van het Ministerie van Landbouw, e.a. Zoals gezegd een imposant en 'echt stedelijk' gebouw met kantoortorens en een horizontale laag waarin de 'Groninger Archieven' zijn gehuisvest. Dienstverlening De gezamenlijke huisvesting heeft dus primair tot doel de effectiviteit van de archiefvoorzieningen voor de burger te versterken. En het moet gezegd: de eerste kennismaking met de entree partij en de studiezaal van de 'Gronin ger Archieven' is indrukwekkend en bovenal overtuigend. De presentatie is die van één organisatie. Wat dat be treft is het ook goed dat niets meer herinnert aan de romantiek van het oude rijksarchiefgebouw aan de St. Jansstraat of het gemeentelijke gebouw aan de Viaductstraat. De be zoeker wordt nu ontvangen in een moderne high-tech-achtige ontvangst hal met verrassende ruimtelijke ef- 100/4 mei 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 15