Almanak van het Nederlands Archiefwezen dit geval) die nog klassieke inventarissen maken en van wie de producten een plaats krijgen in een lange vaktraditie die tot groot voordeel gestrekt heeft van de bezoekers en van de diensten zelf. Het tweede wonder is dat je zo'n inventaris gratis krijgt, in deze tijd waarin het genereren van inkom sten zo belangrijk lijkt te zijn. Maar eigenlijk is dat heel verstandig van de diensten die dit nog doen. Zo weet je dat ze bestaan en geven ze bovendien inzicht in de rijkdom van hun informatie. Zeker op de langere termijn is dat een goede strategie. Misschien wel beter dan allerlei nogal kortademige publiciteit. Soms heb je bijvoorbeeld de indruk dat het op Internet zijn iets heel bijzonders en nieuws is. Dat moet in de krant. Het doet ook wat komisch aan, alsof je in de krant meldt, 'wij hebben telefoon.' Dat doet mij denken aan een anekdote over de schilder Edgar Degas (opgetekend door Paul Valéry in Degas, danse, dessin). In de begindagen van de telefoon nodigde de schilder Forain zijn collega Degas uit en liet zich, om indruk te maken, tijdens dat bezoek opbellen. Forain repte zich naar het toestel. Degas zei toen, 'C'est 5a le téléphone?... On vous sonne, et vous y allez.' Betekent dat nu dat Degas een nurks was die niets van moderne techniek moest hebben. Neen, al was hij wel een nurks. Hij maakte zelf foto's, in een tijd dat de meeste schilders niets van dat medium moesten hebben. En hij gebruikte de resultaten van deze nog betrekkelijk jonge techniek voor zijn kunst. Hij bestudeerde de serie foto's van de fotograaf Muybridge van een galopperend paard en was daardoor in staat bij zijn af beeldingen en sculpturen de fouten die tot dan toe bij de weergave van bewegende paarden waren gemaakt, te ver mijden. Techniek derhalve als middel. Eaten wij ook niet vergeten dat het principe van boodschap pen op afstand niet nieuw is. Hoe lang schrijven wij elkaar al geen brieven en krijgen antwoorden. Over interactief gespro ken. En wanneer ik hoor dat er een archieftentoonstelling op Internet is, denk ik aan de catalogi van tentoonstellingen die ik nooit bezocht heb, maar die wel in mijn boekenkast staan. En ook in een boekenkast en in een boek kun je surfen. Wellicht komen deze zinsneden wat reactionair over. Laat ik daarom plechtig verklaren dat Internet een niet te versma den transportmiddel van informatie is, dat zeker moet worden gebruikt, mits gerelateerd aan een doel voortvloei end uit de taken van een archiefdienst en mits de vraag wordt gesteld of voor dat doel Internet het meest geschikte voertuig is. Voorts moet een boodschap ergens over gaan. Een krachtige waarschuwing tegen een vertechnocratisering van het be roep, reagerend op de opvattingen van Menne-Haritz, liet tijdens de Duitse Archiefdagen in Hamburg van 1995, ge wijd aan het thema 'Archive und Gesellschaft', de hoogleraar Obenaus horen: 'Die Antwort der Archive auf die Belastungen, die sich durch die Massen der zu übernehmenden Ver- waltungsakten ergeben, darf nicht in einem Rückzug auf eine eigentliche Professionaliteit oder einen wie auch immer gearteten zentralen Aufgaben- bereich bestehen. Die Folge ware eine Isolierung der Archive von den Geistes- und Sozialwissenschaften, eine Abkoppelung, die das Gesprach mit diesen Wis senschaften unterbindet, die Archive von den Infor- mationen über die aktuellen wissenschaftlichen Diskussionen und Bedürfnisse abschneidet. Die Archive würden als Partner der Geistes- und Sozial wissenschaften ausfallen.' Ongetwijfeld past deze uitlating veel meer in een Europese dan in een Angelsaksische traditie. Daarin wordt immers meer de functie van informatiemakelaar benadrukt. Men zij daar voorzichtig mee om een tweetal redenen. Ten eerste wordt deze functie niet allen geclaimd door archieven, maar ook door andere sectoren in de informatievoorziening. Er is op dit terrein een grote concurrentie. En ten tweede hebben makelaars, voorzover mij bekend, uitsluitend een financieel belang, en geen inhoudelijk of ideëel belang. Archivarissen hebben deze belangen wel. Men moet echter wel toegeven dat de vernieuwing van het vakgebied voor een groot deel van de andere kant van de oceaan komt. In Nederland, met overigens een grote eigen inbreng, onder meer geoperationaliseerd in de PIVOT - onderneming. Als men de afgelopen periode beziet, zal men moeten erkennen dat de PIVOT-operatie een indrukwek kend aantal resultaten heeft afgeleverd. Ook op het punt waar de problemen lagen met wat ik dan maar even ken schets als de historische wereld, is inmiddels een goed voor uitzicht op overleg en erkenning van gezamenlijke belangen. Daar kunnen wij alleen maar blij om zijn. Ik denk dat de uitdaging ook wordt gevormd door integratie van de zich vernieuwende archivistiek in een misschien wat traditionele taakopvatting. Trefwoord bij de recente ontwikkeling is het woord context. Terecht, zeker wanneer men uitgaat van een archief als een organisch geheel, een organisme. Maar toch zal er voor moe ten worden gewaakt dat dit begrip niet in te enge archivis- tische betekenis wordt gebruikt. Ook archieven als geheel hebben een context, een maatschappelijke context. De maatschappelijke inbedding van archiefwerk kan niet worden gemist. Een te instrumentele benadering doet afbreuk aan de funda menten van archiefwerk. Ik verwijs naar een uitspraak van Alain Finkielkraut in zijn recente boek, L'humanitéperdue'En somme, c'est la raison instrumentale qui a eu raison des exigences du sens moral et des évidences du sens commun'. Een vergelijkbare opvatting werd nog recenter, namelijk afgelopen zaterdag, 5 april, verkondigd door Rabo-directeur Van Dinten in een interview in de NRC, onder de titel 'Klantvriendelijkheid is een leugen'. Met als ondertitel, 'de desastreuze gevolgen van het hedendaagse rendementsden- ken'. Ik citeer twee uitspraken, 'de inhoud van het bedrijf, datgene waar het om gaat, is ondergeschikt gemaakt aan de middelen'. En verder, 'Met de mond werd een grotere oriën tatie naar buiten gepredikt, maar in werkelijkheid gebeurde het omgekeerde. Men keerde zich naar binnen'. Als zelfs een bankdirecteur, met als portefeuille strategie (de lange ter mijn dus), tevens hoogleraar bedrijfskunde aan de Erasmus Universiteit, dit vindt, hoeveel te meer moet dat niet gelden voor een publieke dienst, die juist ook gericht is op de lange termijn en continuïteit. Begrijpt U mij goed. Ik zou niet terug willen naar de tijd dat de vraag aan een archivaris 'Hoeveel meter archief beheert U?' als een oneerbare werd beschouwd. De mogelijkheden die wij dankzij techniek en methodieken hebben om het vak uit te oefenen op een zinvolle wijze, zijn groter dan ooit. Ik houd hier geen pleidooi voor het archief als oudheidkamer. Dat kunnen wij ons niet permitteren. Waar wij als archiefwezen voor staan is een zinvolle integra tie van de technische mogelijkheden en vakmatige vernieu wingen in ons vak. Ongetwijfeld zullen wij te maken krijgen met meer concurrentie, of zo men wil, de andere kant van dit verschijnsel, met meer samenwerking. Het consortium Digitaal Erfgoed is in dit verband een goed voorbeeld. Samenwerking is meer dan ooit onontkoombaar. Het vakge bied wordt breder. Denk bijvoorbeeld aan de lastige, niet geringe problematiek van auteursrechten. Steeds minder zullen kleine diensten in staat zijn om zelfstandig het hele vakgebied te bestrijken. Samenwerking wordt steeds meer een noodzaak. Ook uit het oogpunt van bedrijfsvoering. De wereld verjuridiseert, of men dat nu aardig vindt of niet. Archiefdiensten zullen hiertegen waar nodig gewapend moeten zijn. Zowel vakmatig als bedrijfsmatig is een bepaalde schaal grootte steeds meer noodzakelijk. Over de vormgeving daarvan kan men verschillende ideeën hebben. Ik kom tot slot terug op het koepelonderzoek dat ik in het begin van deze mededeling noemde. Ik hoop dat dit onder zoek bijdraagt verdere vormen van samenwerking in het archiefwezen te ontwikkelen. De KV AN wil, zal en moet daarbij haar steen bijdragen. Mutaties in de gegevens zoals die zijn opgenomen in de meest recente uitgave van de Almanak kunt u te allen tijde doorgeven aan het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Van deze wijzigingen wordt mededeling gedaan in het middenkatern van het Archievenblad (met uitzondering van personeelsmutaties). Exemplaren van de Almanak 1997 zijn te bestellen bij het verenigingsbureau. 1.6 Commissie Permanente Educatie Mw. drs. H.J.M. Winkelman heeft haar lidmaatschap van deze commissie beëindigd. Zij is opgevolgd door de heer P. van Beek, streekarchivaris van Elburg, Nunspeet en Oldebroek. 2.4 en 511 Groninger Archieven Het Rijksarchief in Groningen en het Gemeentearchief Groningen werken samen onder de naam Groninger Archieven en zijn inmiddels verhuisd naar het volgende adres in de nabijheid van het NS-hoofdstation: Bezoekadres: Cascadeplein 4, Groningen, tel. 050- 5992000, fax 050-5992050, E-mail: gronarch@castel.nl Postadres: Postbus 30040, 9700 RM Groningen. De studiezaal gaat open op 3 juni 1997. Openingstijden: dinsdag 9.00-21.00, woensdag t/m vrijdag 9.00-17.00, zaterdag 9.00-13.00 (in de maanden juli en augustus alleen dinsdag t/m vrijdag 9.00-17.00). 2.9 Rijksarchief in Gelderland Nieuwe openingstijden: Sinds 1 maart 1997 is het Rijks archief in Gelderland op zaterdag de gehele dag geopend (van 9-00-17.00 uur). Het Rijksarchief in Gelderland is voortaan op maandag gesloten. De zaterdagdienst geldt niet in de zomermaanden juli en augustus. 5.3.1 Gemeentearchief Assen Gewijzigde bezoektijden: het Gemeentearchief Assen is ge opend voor bezoekers van maandag tlm donderdag van 9.00- 12.30 uur. Op andere tijdstippen kan het archief uitsluitend na afspraak bezocht worden. 5.5.17 Streekarchivariaat Regio Achterhoek Nieuw adres Streekarchivariaat Achterhoek: L. de Coligny- straat 11A, 7001 GD Doetinchem. Nieuw telefoonnummer: 0314-377171. Fax: 0314-327451. Bezoekers worden verzocht een telefonische afspraak te maken. Nadere mededelingen over de nieuwe openingstijden volgen nog. 5.7.12 Streekarchief Waterland Dit streekarchief is per E-mail bereikbaar via: archivum@dds.nl; op het Internet kunt u deze dienst onder http://huizen.dds.nl/~archivum vinden. 5.10.4 Gemeentearchief Helmond Het Gemeentearchief Helmond is in de rest van dit jaar op de volgende data - geheel of gedeeltelijk - gesloten: maan dag 14 t/m donderdag 17 juli (na 12.30 uur), van 17 juli t/m 28 augustus vervalt de avondopenstelling op donderdag. Het archief is in de Kerstvakantie gesloten van woensdag 24 december t/m vrijdag 2 januari. 12.2.8 CANNet Het voorzitterschap van CANNet wordt bekleed door F.J. Hoving. Drs. P. Post is gewoon bestuurslid en drs. J. Haag combineert de functies van secretaris en penningmeester. 12.4.7 GAAN De naam waarvan de afkorting GAAN thans is afgeleid luidt

Archievenblad | 1997 | | pagina 14