Magi&a Archiefmeuws liifSjL re GSF "Om ons archief zo efficiënt mogelijk in te richten kwam de flexibiliteit van Magista goed van pas. Dankzij de deskundige en persoonlijke begeleiding en het vermogen om de maatvoering speciaal aan ons archief aan te passen is onze opslagruimte optimaal gevuld." Meer weten over Magista's oplossingen voor archiverings systemen? Uw telefoontje of fax is voldoende om onze uitgebreide informatie te ontvangen. Verenigingsnieuws UKihimumkwiobs QUALITY MARK Magista B.V. Oosteinde 6, Postbus 1, 9300 AA Roden Tel. 050-5025500, Fax 050-5025505 WWW.Magista.nl, E-mail: magista@Magista.nl Naam: Functie: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon Stuur of fax deze bon naar: Magista B.V., postbus 1, 9300 AA Roden, fax: 050 5025505 O Bel mij voor een afspraak om mij te adviseren over de optimale invulling van mijn archief. Ja, ik wil graag meer informatie over: O Archiefinrichtingen O Kantoorinrichtingen In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland worden berichten opgeno men die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden naar het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Kopij die vóór de 5e van de maand wordt ingeleverd, zal in de regel in het aan het eind van de betreffende maand te verschijnen nummer van het Archievenblad kunnen worden opgenomen. Op 10 april 1997 werd in de Aula van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag de voorjaarsledenvergadering gehouden. De notulen van deze vergadering worden in een van volgende nummers van het Archievenblad gepubliceerd. De ledenvergadering werd gevolgd door een druk bezochte studiemiddag over de steekproef als selectiemiddel. De ledenvergadering benoemde het zittende bestuurslid drs. C. Streefkerk tot opvolger van de aftredende voorzitter drs. J.H.M. Wieland. De tekst van de door de heer Wieland uitgesproken 'mededeling van de voorzitter' (of: jaarrede) laten wij hier volgen: Mededeling van de voorzitter 1997 Afgelopen jaar, beste collega's, stond voor een belangrijk deel in het teken van de zogenaamde Cultuurnota van de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen voor de periode 1997 tot en met 2000. Althans voor het cultuurwezen. Want laten wij niet overdrijven. Ook buiten de cultuur is er leven, hoezeer wij dat misschien ook be treuren. Oorspronkelijk heette de cultuurnota 'Pantser of Rugge- graat', maar na de jongste spellingshervorming 'Pantser of Ruggengraat'. Kernbegrippen in deze nota zijn educatie, samenwerking en digitalisering. Dankzij het initiatief van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland kwam er een gezamenlijke brief van de organisaties die op dit moment zijn vertegenwoordigd in het zogenaamde Topoverleg. Ongetwijfeld heeft dit initiatief bijgedragen aan de aandacht die in de nota wordt besteed aan archieven. Dat is veel meer dan in de cultuurnota over de voorafgaande periode, 1992-1996. Teleurstellend was echter wel dat voor de uitwerking OCenW in financiële zin eigenlijk maar twee partners kent, ondanks de generale verantwoordelijkheid voor het archiefbestel, de rijksarchiefdienst en (een heel klein beetje) de vereniging. Waar de nota de geest ademt van het doorbreken van bestaande verkokering was een ruimer blik veld bij de toekenning van middelen op zijn plaats geweest. Maar dat was nu nog een slag te ver. Wellicht de volgende maal beter. Desondanks weten partijen in het veld elkaar te vinden. Kijk naar de nieuwe organisatorische samenwer kingsvormen die ontstaan in Utrecht, Groningen en Zee land. Kijk naar het consortium Digitaal Erfgoed. Kijk naar het project Digitale Duurzaamheid van OCenW en Binnen landse Zaken. Een punt wil ik nog memoreren naar aanleiding van de cultuurnota dat speciaal de Vereniging van Archivarissen re gardeert, het zogenaamde koepelonderzoek. De Raad voor Cultuur stelde in zijn advisering aan de staatssecretaris vra gen bij de zogeheten koepelfunctie van de Vereniging. OCenW besloot, in dit geval, het advies van de raad te vol gen en een onderzoek te laten instellen naar de verbreding en intensivering van de koepelfunctie. Achtergrond hierbij was onder meer de wens van het departement per erfgoed sector (archieven, monumenten, archeologie en musea) een aanspreekpunt te hebben. Inmiddels heeft het onderzoek plaatsgevonden: een rondgang door archievenland en een inventarisatie van opvattingen over de vormgeving van de koepel. Gesprekken vonden plaats met de Bobo's van de diverse gremia, maar eveneens waren er twee rondetafel gesprekken met meer gewone archivarissen. Een concept van het rapport, van het verkennend onderzoek om precies te zijn, is onlangs besproken met de eveneens ingestelde klank bordgroep. De in die vergadering gemaakte opmerkingen hebben tot enkele bijstellingen geleid. Inmiddels is het definitieve rapport gereed. Uiteraard zal dit in de ledenver gadering dienen te worden besproken. Misschien enkele voorlopige opmerkingen. Samenwerking, een gezamenlijk optreden, en gezamenlijke faciliteiten, van de spelers in het veld worden belangrijk gevonden. De wenselijkheid van een koepel wordt breed onderschreven. Dat is op zich positief te waarderen. Over de organisatie van het gezamenlijke belang is echter nog veel onduidelijk, evenals over de afgrenzing van het archiefwezen. Wij komen elkaar daar nog over te spre ken. Een niet gering onderdeel van dat gesprek zal zijn: hoe verloopt de financiering van de toekomstige koepel? Want in elk geval is duidelijk dat bij het geven van inhoud aan de koepelfunctie meer financiële armslag nodig is dan waar de Vereniging van Archivarissen op dit moment over beschikt. Het wordt een boeiende tijd. Maar intussen ging en gaat ons werk door. En warempel, zo nu en dan ontvang je nog wel eens een klassieke inventaris zo maar om niet van een collega-archiefinstelling. Van de provinciale archiefinspectie Limburg altijd omstreeks 5 de cember, vergezeld van een Sinterklaasgedicht. Het is een wondertje om een tweetal redenen. Ik bedoel niet zozeer dat gedicht als wel het feit dat er kennelijk op diverse plaatsen in den lande collega's rondlopen (of zitten, een betere term in

Archievenblad | 1997 | | pagina 13