MEER RUIMTE Denocard Restauratie-Atelier Helmond B.V. Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: Vele arbeidersorganisaties kennen tijden van clandestiniteit en daarmee ongewone voorlopers en overgangsvormenwaarvoor de politie veelal als archivaris optreedt Bedrijfs-archiefservice Joustra - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids - uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen DENOLIFT ARCHIEFPATERNOSTER voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweq 40. 5708 HR HELMOND (NU Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 MÉÉR DENOCARD (0345) 51 95 94 23 Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030 -693 32 41 GSM: 06 -53 38 65 32 Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. Enorme ruimtewinst Meer opbergen op minder vierkante meters Overzichtelijke en compacte opslag Ergonomisch ideaal en tijdbesparend Enorme efficiency-verbetering Volledig te inte greren met ons documentbeheersysteem Eigen, regionale servicedienst Vele tevreden referenties! Met de Denolift-paternoster realiseert u verrassende besparingen: een investering met een hoog rendement! Voor documentatie, een demo of een gratis analyse: Specialist in opbergsystemen Denocard B.V., Industrieweg 10, Postbus 236, NL-4100 AE Culemborg Telefoon (0345) 51 95 94, telefax (0345) 52 05 52 mentatiecentra maken nog een derde uit, zodat alle andere bedrijfstakken tezamen ongeveer evenveel leden leveren als het bank- en verzekeringswezen. Hetzelfde verschijnsel komt op een andere manier tot uitdrukking in het feit dat het registratiebestand van bedrijfsarchieven dat door het Neder- landsch Economisch-Historisch Archief wordt bijgehouden, in het gunstigste geval tussen één en een half procent van de thans bestaande Nederlandse ondernemingen dekt. En dan wordt in Nederland nog sterk aan oud papier gehecht. Uit deze constatering zou de conclusie kunnen worden getrokken dat het geen zin heeft te pogen dit soort archieven in kaart te brengen. De taak zelf is al haast niet te overzien, en het behoud wordt, behalve door historisch bewustzijn en luiheid, toch ook door meer objectieve factoren bepaald. De onderdrukking van een politieke groepering of het faillisse ment van een bedrijf zijn voor de hand liggende voorbeelden, maar ook moeilijker waarneembare juridische, politieke of economische omstandigheden hebben het verlies van mate riaal bevorderd of geremd. Men mag betreuren dat de ontwikkeling van het kapitalisme zelfs het archiefstuk tot waar heeft gemaakt, maar de opkomst van de autografenhandel heeft tal van documenten voor vernietiging behoed. Van de hoofdzakelijk joodse diamantindustrie in Amsterdam is daarentegen geen enkel bedrijfsarchief overgeleverd; alleen de papieren van de Algemene Nederlandse Diamantbewerkers Bond verschaffen nog informatie over een ooit bloeiende bedrijfstak. De aan- of afwezigheid van bepaalde vroegmoderne stukken in de Franse provincie schijnt nauw samen te hangen met Middeleeuwse variaties in de grondeigendom. Bepalend is nu eenmaal of iemand een reden heeft om iets te bewaren, ook al kan dat op het eerste gezicht een oneigenlijke reden zijn. Cherchez le Chercheur Maar hoeveel verborgen logica er ook in de teloorgang van papieren mag schuilen, de archivaris zal er vooral blind toeval in zien. En, ook maar een mens, zal hij zich daartegen verzetten. De documentaire instellingen die zich over de geschiedenis van de arbeiders beweging hebben ontfermd, doen dat zoals gezegd met redelijk succes. Vrijwel ieder Westers land heeft op dit terrein tenminste één goed toegeruste bewaarplaats die het ambachtelijke archiveren beheerst. Het aantal bonden en partijen dat er gebruik van maakt, neemt sinds jaren overal toe. Zelfs over hun dynamische archief bestaan vaak goede afspraken. De acquisitie vertoont steeds meer samenhang, met registratie als instrument. En toch, al ligt de hoeveelheid bekend en behouden mate riaal verhoudingsgewijs waarschijnlijk veel hoger dan bij het bedrijfsleven het geval is, het toeval speelt nog altijd een tamelijk grote rol. Naast alle eerder genoemde oorzaken is daarbij het onderzoek van niet te onderschatten invloed. Omdat vele onderzoekers uit de beweging voortkwamen, reproduceerden zij het zal de marxistisch geschoolde lezer niet verbazen de krachtsverhoudingen daarbinnen in de archiefdepots, en begunstigden zo ongemerkt de ene richting of organisatievorm boven de andere. Daardoor is veel behouden en veel verloren gegaan. Het onderzoek verschuift en het archief schuift mee. De richting zou wel eens toevallig kunnen blijken. Nu de klant steeds meer koning wordt, hoort de archivaris republikein te zijn. 100/4 mei 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 12