Arbeid Adelt 20 Door Jaap Kloosterman 21 Een omwenteling in de techniek. Uit een aflevering van Amazing discoveries 2020. 'Hee Mike, wat heb je daar nou?' 'Ik heb iets heel bijzonders. Iets waar de wereld al lang op zit te wachten.' 'Ongelooflijk, vertel ons snel wat het is... 'Ik heb een wit vierkant materiaal en een stokje. U zult zich wel afvragen, wat is dit nu weer. 'Ja Mike, laat ons niet langer in spanning 'Als ik met dit stokje over het witte materiaal beweeg, dan verkleurt het op de plek waar ik met het stokje over heen ben gegaan. 'Ongelooflijk... 'Ja, maar dat is nog niet alles. Als ik nu met datzelfde stokje een letter, zoals je die normaal op het scherm ziet, op het materiaal teken... 'Ongelooflijk, ik denk dat ik het snapmaar dat betekent dat als je meerdere letters achter elkaar neerzet je dus gewoon kunt lezen zonder dat je een beeldscherm nodig hebt. 'Inderdaad, jij snapt het. Dat is toch ongelooflijk, of niet! 'Ongelooflijk, en waar stop je nou de stekker of de accu in, Mike? 'Nou, dat zal ik je vertellen... 'Ja, vertel het ons, laat ons niet langer in spanning.... 'Er komt geen stroom aan te pas, er zitten zelfs geen batterijen of accu in. 'Nou, dat is werkelijk onvoorstelbaar. He, Mike,...Mike. Je kunt het ook dichtklappen zie ik, dat kan mijn notebook ook. 'Nee, dit is anders, je kan het zovaak dichtklappen en vouwen als je maar wilt, tot het de door jou gewenste afmeting heeft. 'Oooh, Mike je gaat maar door en het wordt kleiner en kleiner. 'Ja, nu past het zelfs in mijn portefeuille. 'Ongelooflijk, dus ik kan het altijd bij me dragen. 'Jazeker, hier houd maar eens vast.... 'Maar dit is ongelooflijk, het weegt bijna niets. 'Dat klopt, het weegt 100 maal lichter dan het kleinst verkrijgbare notebook. '...Dat komt natuurlijk omdat er geen accu in zit. 'Nee, nee, je droomt niet, knijp maar flink in je arm. Kijk..., ik vouw het weer uit en.... 'Maar Mike,...Mike....wat doe je nu Nee, dat kan niet, je scheurt het gewoon kapot. 'Dit materiaal is zo geweldig. Kijk, ik houd de helften gewoon tegen elkaar aan en je kan het gewoon weer lezen. 'Ongelooflijk, dat zie ik je met een diskette nog niet doen, ha ha ha. 'Nee, inderdaad, ha ha ha. 'Maar Mike,...wat doe je nu? Nee, niet doen, niet doen Je gaat er zomaar op staan springen. 'Ja inderdaad, en kijk er nu eens naar. 'Ongelooflijk,werkelijk on-ge-loof-e-lijk ...je kan het nog steeds lezen!! 'Stel je eens voor zeg, als je zo op je monitor zou gaan springen. 'Ongelooflijk, wat een discovery! Zeg Mike, hoe lang kan je dit eigenlijk bewaren? 'Nou, huidige schattingen lopen uiteen van 200 tot wel 500 jaar, in ieder geval veel langer dan een diskette of cd-rom. 'Ongelooflijk, wat een amazing discovery. 'Maar dat is nog niet alles! 'Nee Je kan het overal mee naar toe nemen, je kan het gebruiken bij hoge en lage temperaturen. En als je het niet meer nodig hebt, kan je altijd nog je neus erin snuiten. 'Ja Mike, dit is werkelijk ongelooflijk..., maar dat zou weieens kunnen betekenen dat we op een dag helemaal geen beeldschermen, computers en notebooks meer nodig hebben. 'Inderdaad, is dat niet ongelooooooflijk....! In vele opzichten lijken de archieven van de geor ganiseerde arbeidersbeweging vooral op andere particuliere archieven. Hun bezitters stellen er belang in of niet. Ze blijven daardoor al dan niet bewaard. Ze zijn op orde of vormen een chaos. Ze zijn toegankelijk of zitten potdicht. Ze blijven privé-bezit of verhuizen naar een openbare be waarplaats. En ze zijn waardevol of waardeloos. Toch hebben archieven van de georganiseerde arbeiders beweging soms ook eigenschappen die men in die omvang niet bij alle particuliere archieven aantreft. De klassieke arbeidersorganisaties, vakbonden en politieke partijen, kennen intern dikwijls verscheidene horizontale en verticale verbanden met ingewikkelde onderlinge relaties. Plaatselijke en regionale afdelingen, afzonderlijke groeperingen voor jongeren, vrouwen of bepaalde beroepsgroepen, die zelf ook weer een zekere gelaagdheid kunnen hebben, een weten schappelijk bureau of zelfs een archief, eigen media, een drukkerij, een bank of een verzekeringsmaatschappij, een woningbouwvereniging, produktieve associaties en consu mentencoöperaties men komt het allemaal tegen, met de papieren erbij. Communistische partijen beschouwden zich zelf geruime tijd als louter secties van de Communistische Internationale en zonden hun bescheiden naar Moskou. Onontwarbaar of uiteengevallen Vele arbeidersorganisaties kennen tijden van clandestiniteit en daarmee ongewone voorlopers en overgangsvormen, waarvoor de politie veelal als archivaris optreedt. Raken ze eenmaal gevestigd, dan gaan ze deel uitmaken van alle mo gelijke commissies, raden en vertegenwoordigende lichamen, waar hun representanten onveranderlijk een eigen archief gaan vormen. Sommige politieke partijen bezaten gehele landen, met alle documentaire gevolgen van dien. Partijen en bonden plegen te scheuren, te fuseren, of van karakter en naam te veranderen. Leiders en militanten die zich er geheel mee vereenzelvigen, kunnen vaak moeilijk uit elkaar houden wat hun leven en wat hun lidmaatschap documenteert; en hoe dan ook vormen hun papieren soms het interessantste dat er over een organisatie te vinden is. Voor de archivaris is het allemaal niet eenvoudig. 100/4 mei 1997 Tussen Kerk en Kroeg Omdat niets de verantwoordelijken dwingt het organisatie archief te bewaren, overleeft dit bij de gratie van historisch bewustzijn of van luiheid die voorkomt dat de zaak wordt weggesmeten. Gelukkig is de arbeidersbeweging met beide eigenschappen rijkelijk bedeeld. Het historisch bewuste deel heeft in de loop van de tijd menig archiefinstelling in het leven geroepen. De luiaards hebben veel behouden voor de wetenschappelijke instituten die zich voor hun geschiedenis zijn gaan interesseren. Daarmee houden de vakbonden op het terrein van de particuliere archieven het midden tussen de bedrijven en de kerken. De maatschappelijke functie van de kerken maakte dat er altijd mensen zijn geweest die belang hadden bij de instandhouding van hun archieven. Bedrijven, die een dergelijke druk veel minder kennen, ontbreekt het nogal eens aan gevoel voor het verleden. Ze zijn zeker niet over een kam te scheren. De Nationale Bank van Griekenland, die anders dan de naam doet vermoeden geen centrale bank en zelfs geen overheidsinstelling is, bezit zonder twijfel het belangrijkste Griekse archief dat er rest. De abominabele staat waarin het Griekse archiefwezen in de negentiende eeuw verkeerde, dwong de bank haar eigen documentatiesysteem op te zetten, dat tot op de dag van vandaag in 's lands oudste archiefgebouw huist. Redenen tot behoud Maar banken en verzekeringsmaatschappijen, die geschie denis voor hun bedrijfsvoering gebruiken, zijn verre van representatief. Ze vormen bijna een derde van de leden van Archiefstukken op de markt: schrikbeeld of redmiddel de Section of Business and Labour Archives van de Interna tional Council on Archives. Overheidsarchieven en docu-

Archievenblad | 1997 | | pagina 11