Een virtuele folder in Maastricht Werk in De teksten die voor de mediazuil zijn geschreven moesten voldoen aan de stijl van de huidige snelle 'consumptie-maatschappij' Door Geert Luykx S cn wist Wist 11 18 X, Wist LI d; wist li 19 Hoe toegankelijk is een openbaar gebouw? Van bezoekers wordt vaak heel wat vaardigheid en geduld geëist om uit een of andere folder wijs te worden of de bewegwijzering te begrijpen. Het Maastrichtse Rijksarchief in Limburg lost dit probleem nu op met een interactieve digitale folder, de zogenaamde 'mediazuil'. De openbaarheid van een openbaar gebouw kan vaak als een 'contradictio in terminis' opgevat worden. Verwij- zingsbordjes zijn of niet aanwezig, of zo kunstzinnig gemaakt dat zelfs het personeel niet in de gaten heeft dat het wegwijzers betreft. Onzichtbaar weggemoffeld trachten ze de argeloze bezoeker de weg te wijzen in het openbare gebouw. Hun doel lopen ze daar volledig mee mis, daar de bezoeker ze of over het hoofd ziet of, net als het personeel, niet in de gaten heeft dat het om een beweg wijzering gaat. In een poging tot verheldering van de feiten worden wel eens wat folders uitgegeven die enig inzicht bieden in de structuur van het gebouw. Het probleem is vaak dat de gebruiker van de folder een hoop infomatie moet lezen eer hij gevonden heeft waar hij naar op zoek is. Alles via het scherm Er zijn echter ook organisaties die gebruik maken van een 'interactieve folder'. Bijvoorbeeld in de vorm van een personal computer waarop een vast multimediaprogramma draait en waarin de gebruiker met hulp van een stroomschema zo snel mogelijk terecht komt bij de informatie die hij nodig heeft. Ook het Rijksarchief in Limburg heeft sinds 8 november j.l. zo'n 'mediazuil'. Door het aanraken van een touch-screen kan de bezoeker de folder, of beter gezegd gedeeltes daarvan, naar wens raadplegen. In eerste instantie heet het beginscherm de bezoeker welkom in het Rijksar chief. Dan kan hij naar het hoofd menu, waar, naar onderwerp gerang schikt, hem de benodigde informatie wordt aangeboden. Faciliteiten en andere informatie In het programma is het mogelijk antwoord te krijgen op vragen over de faciliteiten in het gebouw waar zijn hier de toiletten waar en wanneer kan ik koffie krijgen huisregels, {mag dit gekopieerd ivorden aanvraag van archiefstukken en depotlichtingen wanneer krijg ik mijn stukken Naast deze informatie zijn natuurlijk ook nog andere gegevens opgenomen. Informatie die van pas komt voor de bezoeker die zijn onderzoek voort moet zetten buiten de muren van het Rijks archief in Limburg, kan hij bekijken in een lijst van alle rijksarchieven, gemeen tearchieven in Limburg en archieven in het buitenland. Het zijn voonamelijk de archieven die van belang zijn voor histo rische onderzoek in deze regio. Voor de (toevallige) passant die iets wilt weten over het gebouw zelf is daar een kleine geschiedenis van opgenomen. Opzet en ontwikkeling Het software-besturingssysteem dat voor dit doel aangeschaft werd, draagt de naam Scala. Dit systeem maakt het mogelijk om in een achtergrond CD X5 CD rC bJ3 rH xi 5-i CÖ cd O 4-i CD Wist u dal; In de Slerre der Zee kapel. In een stallage van de kunstenaar, na vele omzwerlngen de beelden zl|n teruggeplaatst van het altaar dat het stadsbestuur In 1629 voor dozo kapel schonk. Wist u dat: De teksten voldoen aan de huidige snelle teksten, plaatjes, en eventueel video en/of geluidsfragmenten in verschil lende formaten en standaarden op te nemen. Op ieder van deze compo nenten kan een effect gezet worden dat het uiteindelijke programma visueel aantrekkelijk maakt. Het ontwerp van de achtergronden is uitbesteed. Dit is specialistisch werk, zowel op technisch niveau als wat betreft het design en binnen het Rijksarchief ontbrak daarvoor de noodzakelijke expertise. Weliswaar zijn in de achtergronden ideeën verwerkt die het Rijksarchief aandroeg, maar de uiteindelijke ver werking daarvan deed een specialist. Op deze achtergronden, waar foto's van het gebouw, plattegronden, tekeningen en archiefbescheiden in verwerkt zijn, werd een door het Rijksarchief aangeleverde tekst gezet. Hierna werden verschillende effecten toegekend aan de verschillende pa gina's. Zo is bijvoorbeeld onder het knopje 'Boeken' in het hoofdmenu een aantal pagina's opgenomen met publi caties die te koop zijn aan de balie van het Rijksarchief. Het 'verspringen' van deze pagina's lijkt op het omslaan van een bladzijde en dit geeft een aardig effect. Een presentatie of 'script' vervaardigen kun je vergelijken met het naar een drukkerij brengen van een concept van een boek, want niet alleen de tekst maar ook het idee van lay-out en opmaak horen erbij. De ontwikke ling van de lay-out maakt een voort- Tekstueel De teksten die voor de mediazuil zijn geschreven moesten voldoen aan de stijl van de huidige snelle 'consumptie maatschappij'. Het kwam er aldus op neer dat er per pagina niet teveel tekst op mocht staan. In sommige gevallen was dit echter onontkoombaar. Om het geheel toch leesbaar te houden is er veranderen, zoals extra sluitingsdagen die per jaar verschillen en archieven die voor inventarisatie een bepaalde tijd niet geraadpleegd kunnen worden. Vandaar dat de aangebrachte tekst flexibel en relatief makkelijk te wijzi gen moet zijn. Iemand van de eigen dienst moet het programma op ieder willekeurig moment kunnen verande ren zonder daarvoor een uitgebreide CD Tj CD bJ3 pH X5 pH CÖ cd ui fl CD CD Wist u dat; In do zogenaamde commandantswoning In 1865 lac R THI|sso word geboren bekend als pionier In Nederland op het gebied van natuurbehoud en samensteller van da zogenaamde Verkade-albums. durende aanpassing van tekst en beeld noodzakelijk. Scala ondersteunt ondermeer MPEG, GIF, JPEG en BMP in alle formaten en resoluties. In verband met de snelheid van het programma is het echter wel raadzaam om binnen één presentatie één formaat aan te houden. voor gekozen een aantal woorden te highlighten'. Dit kan natuurlijk op een klassieke manier door de desbetreffende woorden groter, dikker of onderstreept af te beelden. Maar het kan ook met behulp van de effecten, bijvoorbeeld door woorden later te laten verschijnen, of ze te laten knipperen of schimmeren. De inhoud van de teksten beperkt zich tot voornamelijk basale informatie en een aantal 'wetenswaardigheden' zonder er 'archief-inhoude lijke' kennis in aan te brengen. De bezoe ker gebruikt het sys teem immers alleen als virtuele folder die hem gegevens ver schaft over de organisatie. Waar overigens wel over nagedacht wordt, maar wat nog niet is uitgevoerd, is een stroomschema om de meest gestelde vragen op genealo gisch gebied mee te kunnen beantwoor den. Zo'n schema zou het de bezoeker mogelijk maken om in een aantal door de computer begeleide stappen zijn speur tocht door het verleden te laten aanvangen. Flexibiliteit In de opgenomen informatie staan ook gegevens die van tijd tot tijd kunnen informatica-cursus te hoeven volgen. Met het kleine tekstverwerkerpakket dat in Scala ingebouwd zit, kan ieder een met een beetje ervaring op het gebied van tekstverwerking aan de slag. Aangevuld met wat affiniteit, oefening en geduld is het programma dan ook snel en goed aan te leren. Gebruik De mediazuil is zoals gezegd een virtuele of zo u wilt, een digitale folder. In het script is echter informatie opgenomen die op diverse andere plekken beter tot zijn recht komt. Zo kan informatie over de bereik baarheid van het archiefgebouw worden aangeboden op een andere lokatie dan het Rijksarchief zelf. Informatie met gegevens hoe men archiefbescheiden moet aanvra gen, zijn vooral bruikbaar in de studiezaal terwijl informatie over de registratie en eventuele huisregels het meest op zijn plaats zijn bij de ingang van het archiefge bouw. Momenteel staat de computer in de studiezaal zodat het wat betreft het raad plegen nou niet echt storm loopt. Om dit te verbeteren is het plan opgezet om de computer binnenkort naar een strategische plek bij de receptie te verhuizen zodat hij hopelijk meer gebruikt gaat worden en de receptioniste) enigszins kan ontlasten. "Mevrouw, waar zijn hier de toiletten?" "In de computer meneer,....kunt u het antwoord vinden....". (Geert Luykx is stagiaire archief school Rijksarchief Limburg) 100/4 mei 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 10