r* Informatie op Internet is vogelvrijen niet makkelijk te beveiligen. Mooie plaatjes zijn gewild en er kan, via beeldbewerkingstech nieken, aan gesleuteld worden 14 13 Toepassing bepaalt resolutie Scanners kunnen op verschillende reso luties worden ingesteld. Het hangt van de aard van de toepassing af, welke in stelling het meest geschikt is. Zijn de digitale afbeeldingen bedoeld als ver vanging van het origineel, dan zijn een hoge resolutie en veel kleuren nood zakelijk. Vaak wordt 300 dpi gezien als standaard voor een goede kwaliteit. Ter vergelijking: drukwerk heeft een resolutie van 2400 dpi. Beelden ge scand op 300 dpi geven dus niet zo'n mooi resultaat, zoals bijvoorbeeld bij een catalogus is vereist. Zijn de beel den slechts bedoeld om uiteindelijk een origineel op te sporen, dan voldoen een lage resolutie en zwart/wit plaatjes. Een combinatie van resoluties is uiter aard ook mogelijk: een lage om snel door plaatjes heen te wandelen en een hoge voor meer details en afdrukmoge- lijkheden. Hier is echter wel extra op slagruimte voor nodig. In plaats van het scannen van originelen is het ook mogelijk eerst een (analoge) moeder film te maken die daarna wordt gedigi taliseerd. Dit heeft als voordeel dat de film, vanwege de hoge beeldkwaliteit, later eventueel opnieuw bruikbaar is. Cd-rom De opslag van gescande afbeeldingen vindt plaats op een optisch of magne tisch medium. Ten eerste is er de CD- ROM, een beschreven CD die door de gebruiker alleen te lezen is. Hij heeft als voordeel dat de techniek gestan daardiseerd is, dat wil zeggen dat er afspraken gemaakt zijn over de o.m. de technische structuur en de afspeel apparatuur. Dit betekent dat een CD- ROM die in Nederland is gemaakt, ook in België of Mexico op een CD- ROM speler te lezen is. Deze standaar disatie biedt verschillende voordelen, zoals bijvoorbeeld de uitwisselbaarheid met andere organisaties en de compa- biliteit met toekomstige opslagmedia. Op een CD-ROM is ruimte voor 640 Mb aan gegevens. Het hangt van de kwaliteit van de afbeeldingen af hoe veel er op één schijfje passen. De snel heid van de speler is sterk toegeno men; spelers met 8 of 10 maal de oorspronkelijke snelheid zijn de laatste tijd geen uitzondering meer. Toch zal de harde schijf het voorlopig in snel heid blijven winnen van de CD-ROM. Foto-CD Ook de Foto-CD is erkend als stan daard en is speciaal ontworpen voor het opslaan van afbeeldingen van zeer hoge kwaliteit. Er kunnen dan ook maximaal honderd documenten op één schijf, maar deze zijn dan wel in vijf verschillende resoluties opgeslagen. De hoogste resolutie geeft de mooiste beelden, die uitgeprint of -met behulp van speciale software- gedrukt kunnen worden. Behalve op speciale Foto-CD spelers kunnen deze CD's ook op alle CD-ROM spelers worden bekeken. Zo heeft het gemeentearchief van Rotter dam 156 Foto-CD's met daarop in het totaal 15.600 prenten en tekeningen. Bezoekers kunnen deze op een televi siescherm raadplegen. De originelen zijn elders opgeslagen en verplaatsen is niet meer nodig. Overigens kunnen op alle CD-ROM spelers ook Foto-CD's worden bekeken. MO-disc De MO-disc of magnetisch-optische schijf is een medium dat eveneens op tisch gelezen wordt. Het heeft als kenmerk dat het, in tegenstelling tot de meeste andere optische schijven, rewritable oftewel herschrijfbaar is. Dit kan praktisch zijn, maar is meestal geen eerste vereiste voor een archief omgeving. De opslagcapaciteit (tot 5 Gb) en snelheid liggen echter hoger dan van de CD-ROM. WORM Dit optische medium is een in grootte variërende schijf die zeer veel informa tie, tot 10 Gb, kan opslaan. Er is ech ter geen sprake van standaardisatie. De WORM-schijf wordt dan ook vooral gebruikt voor gesloten archief- en kan toorsystemen, waarbij uitwisseling van de gegevens niet noodzakelijk is. Harde schijf De harde schijf is een magnetische schijf, met de nadelen van dien: de kop kan crashen en daarbij schade veroor zaken. Ook is de schijf gevoeliger voor omgevingsinvloeden dan optische schijven. Hij heeft daarnaast ook grote voordelen: de snelheid waarmee gege vens worden getransporteerd en de opslagcapaciteit, tot ruim 9 Gb. De harde schijf wordt vaak gebruikt voor de opslag van niet te grote collecties die snel toegankelijk moeten zijn. Ruimtebesparing bij beeldopslag Verschillende resoluties Software De opgeslagen afbeeldingen kunnen vervolgens worden gekoppeld aan de beschrijvingen. Als een organisatie begint met beeldopslag, is vaak ook al database-software voor de beschrijving van de documenten aanwezig. De af beeldingsnummers moeten dan gekop peld worden aan de recordnummers; meestal is dit met een Windows-pro- gramma wel mogelijk. Kan dit niet met de eigen software, dan is aanschaf van nieuwe software nodig of kunnen de afbeeldingen via een apart program ma worden getoond. Let er bij de aanschaf van nieuwe soft ware op dat het pakket standaard op slagformaten ondersteunt. Een op slagformaat bestaat uit afspraken over hoe beeldinformatie wordt opgeslagen. Een paar bekende hiervan zijn: JPEG (Joint Photographic Experts Group), speciaal gemaakt voor foto's, TIFF (Tagged Image File Format), voor al lerlei soorten afbeeldingen en GIF (Graphics Interchange Format), veel gebruikt voor e-mail en shareware. Als een softwarepakket geen im- of ex portmogelijkheden voor standaard op slagformaten heeft, is uitwisseling van gegevens of de overgang naar andere software vaak moeilijk. Een tweede punt om rekening mee te houden is het verschil in manieren om de afbeeldingen te bekijken. Denk hier bij aan thumbnails, waarbij in één oog opslag bijvoorbeeld 20 plaatjes tegelijk bekeken kunnen worden. Het in- of uitzoomen van bepaalde gedeeltes en de print- en distributiemogelijkheden zijn eveneens belangrijke aandachts punten. Als laatste noem ik facilitei ten voor beeldbewerkingstechnieken om bijvoorbeeld watervlekken en an dere ruis op de originelen weg te filteren. Internet Behalve het ter plaatse presenteren van het beeldmateriaal, kan ook het Inter net toegang geven tot de eigen collec tie. Het voordeel is uiteraard dat dit een veel grotere groep geïnteresseer den bereikt, zowel nationaal als inter nationaal. Ook zullen meer mensen op het idee worden gebracht om het archief te bezoeken. Maar er zijn ook nadelen. Allereerst betreft dit het auteursrecht: informatie op Internet is 'vogelvrij' en niet makkelijk te bevei ligen. Mooie plaatjes zijn gewild en er kan, via beeldbewerkingstechnieken, makkelijk aan gesleuteld worden. Het ongewenst downloaden van afbeel dingen kan ten dele worden voorko men door de plaatjes in een lage resolutie te tonen en van een wa termerk, een soort ingeweven logo of iets dergelijks, te voorzien. Een ander nadeel betreft de hindernissen van het Net zelf: door de traagheid en lange wachttijden moeten de bestands groottes zo klein mogelijk gehouden worden. Het gebruik van goede compressietechnieken is daarbij noodzakelijk. Ook zullen opslagforma ten moeten worden gebruikt die op Internet gangbaar zijn, zoals GIF. Tenslotte De technologische ontwikkelingen gaan nog steeds zeer snel en dat maakt een goede keuze voor een bepaald systeem moeilijk. Toch is dit geen reden om, zoals soms als argument wordt gebruikt, te wachten tot de techniek pas op de plaats maakt. Want hoe langer organisaties wachten met automatiseringszaken, des te groter wordt de te overbruggen afstand. Het is daarom belangrijk om zelf goed op de hoogte te blijven en niet alleen af te gaan op wat producenten en leve ranciers te bieden hebben. Dit alles be tekent niet dat beeldopslag voor elke organisatie een juiste oplossing is. De voordelen die ik aan het begin van dit artikel noemde, wegen niet altijd op tegen de noodzakelijke investe ringen. Vooral de personeelskosten voor het scannen, bewerken en controleren van de afbeeldingen moeten niet onderschat worden. Een goede afweging van vooren nadelen is geen overbodige luxe! 100/4 April 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 8