Bij het afscheid van C. Dekker - Na 35 jaar Utrecht Door Janna Leguyt en Albert van der Zeijden Interview MAATWERK IN VEELZIJDIGHEID Castellum Loire 116 A 2266 JR Leidschendam. Telefoon (070) 3177172 Telefax (070) 3206367. Aandachtig luisteren. En maatwerk leveren. Maatwerk in advisering, in plan van aanpak, in projectmedewerkers. Kortom: een oplossing bieden die in alles is toegesneden op een bepaald project, een bepaalde opdrachtgever. Dat is dus de werkwijze van Breddels Vermeulen. Met succes, want het relatiebestand is rijk geschakeerd. De overheid (landelijk, provinciaal en gemeente lijk), nutsbedrijven, het bank- en verzekerings wezen, de gezondheidszorg, woningbouw corporaties, de vervoerssector, produktie- bedrijven noem maar op. Met als gevolg dat de diversiteit aan projecten zeker zo groot is. Breddels Vermeulen is dan ook niet voor niets thuis in alle DIV-vraagstukken. En niet voor niets is 'Maatwerk in veelzijdigheid' haar devies. Een devies overigens waarvan ook uw organisatie de prach tigste vruchten zou kunnen plukken. Op 20 september j.l. nam prof. dr C. Dekker afscheid als rijksarchivaris in de provincie Utrecht en als hoogleraar in de archiefwetenschap en de paleografie van de 14e tot en met de 17e eeuw aan de Universiteit van Amsterdam. Dit najaar verschijnt onder zijn redactie de grote provinciegeschie denis van Utrecht. Reden genoeg voor een terugblik èn een vooruitblik 1- Waarom werd u archivaris? Toen ik 14 jaar was ben ik in de laatste week van 1949 met twee vriendjes naar het Rijksarchief in Middelburg gegaan om mijn stamboom uit te zoe ken. Ik kwam dus via de genealogie in de historische wetenschap terecht. En van het een kwam het ander. Ik ging in Gent studeren, waar een toonaan gevende mediëvistische school was in de traditie van Pirenne en Ganshof. Na mijn studie kreeg ik twee aanbiedingen om leraar te worden in Goes, maar ik heb toch voor het archiefwezen geko zen. In 1959 toog ik naar Den Haag voor mijn ar- chiefstage, wat toen nog onbetaald was! Mijn vrouw onderhield ons van een klein salaris, dat was echt armoe. Het liefst was ik daarna, toendertijd al thans, naar Middelburg gegaan, maar Utrecht was ook heel aantrekkelijk, door de centrale ligging en het prachtig middeleeuws archief. Waaruit bestond uw taak na uw benoeming in 1961? Het archief was gevestigd in een ge bouw uit de jaren 1880 aan de Drift. Dit was veel te klein, ook omdat Mul ler in zijn eigenwijzigheid vond dat er wel een verdieping afkon. Aan de ene kant zat de gemeente, aan de ander kant het rijk en dat was toen strikt gescheiden. Van Campen, de gemeen tearchivaris, was een beminnelijk man. Van de Ven, de rijksarchivaris, wilde alles zelf doen. Je mocht zelfs geen postzegel op een brief plakken zonder zijn toestemming. Met hem had ik geen enkel geestelijk kontakt, toch hebben we zo'n twee jaar moeten samenwerken. Mijn taak was het geven van inlichtingen en het inventa riseren van archieven. Bovendien moesten alle genealogische brieven uit en te na beantwoord worden. Er was nog niets verfilmd, dus dan krijg je wel werk! Inventarisatie heb ik altijd als een heel belangrijk aspect van het werk gezien. Een hoop papier opslaan en bewaren is niet voldoende. Het archief moet toe gankelijk gemaakt worden voor het publiek. Ik ben in Utrecht de inventa risreeks gestart, waarin binnenkort nummer 100 verschijnt. Tegenwoordig komen vele archivarissen niet meer aan inventarisatie toe. Ik zet daar vraag tekens bij. Welke ontwikkelingen zag u in de bezoekerspopulatie? Er waren de nodige vaste klanten, zoals een juffrouw die steevast boven de stukken in slaap viel, en veel genealogen dus. Over het algemeen komen er in archieven zo'n 60-90% genealogen. In het ene archief wat meer, in het andere wat minder. Bij het Rijksarchief in Utrecht lag en ligt het aantal genealogen betrekkelijk laag, dichter bij de 60 Daarnaast kwam er een categorie voor de middeleeuwse en de kerkelijke archieven, zoals studenten die bezig waren met een scriptie en een enkele 100/4 April 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 2