jg" Medewerker vim Post- en Archiefzaken die in bezit is van het diploma Archivistiek B Directoraat-Generaal Rijkswaterstaat 41 Rijkswaterstaat, een onderdeel van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, vervult een cruciale rol ten aanzien van de (hoofd)infrastructuur van Nederland. Teruggebracht tot de essentie kent hij vier kerntaken: bescherming tegen over stromingen, de zorg voor rijkswegen en rijkswateren, duurzame en bruikbare water systemen en verkeersveiligheid. Rijkswaterstaat luistert daarbij goed naar de maatschappij, aangezien deze niet alleen opdrachtgever, maar ook kritisch toeschou wer en gebruiker is. De organisatie moet daarom haar bijdragen leveren in goede balans tussen sociaal-economische belangen en de eisen die veiligheid en milieu aan de inrichting van Nederland stellen. Van medewerkers wordt dan ook ver wacht dat zij met een open oog voor de omgeving en oplossingsgericht werken. Technisch vernuft gaat hierbij hand in hand met het creëren van maatschappe lijk draagvlak. De kern van de organisatie bestaat uit 10 regionale directies, die technisch en wetenschappelijk worden ondersteund door 6 specialistische diensten. De Bouwdienst Rijkswaterstaat, het over- heidsingenieursbureau van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, is verantwoor delijk voor het voorbereiden, het ontwer pen en het realiseren van infrastructurele werken, zoals: bruggen, viaducten, water keringen, baggerspeciedepots, aquaducten, tunnels en sluizen. Daarnaast adviseert de Bouwdienst de diensten van het ministerie en coördineert de informatievoorziening op het gebied van realisatie en instand houding van infrastructuur. De Bouw dienst heeft circa 850 medewerkers en telt naast vier technische hoofdafdelingen een aantal stafafdelingen. Uw standplaats is Utrecht. U gaat werken bij het bureau Post- en Archiefzaken (PAZ) van de onderafdeling Documentaire Informatievoorziening (FCD). FCD telt elf medewerkers. Voornaamste taken van de afdeling zijn het ontwikkelen en implemen teren van documentair informatiebeleid en het geven van richtlijnen en advies op dit gebied. Tevens wordt vanuit de afdeling functionele advisering en ondersteuning verleend aan circa 40 medewerkers, die decentraal zijn belast met uitvoerende taken op het gebied van de Documentaire Informatievoorziening. Op grond van het recent ontwikkelde kwali teitssysteem vindt er momenteel een ver schuiving plaats van centrale naar decentrale registratie en archivering. Het aangeven van kaders en richtlijnen en het begeleiden van de decentrale behandeling zijn belangrijke items. Centraal komt het accent te liggen op coördinatie-, advies- en beheerstaken. Taken Begeleiden van de uitvoering van het Bouwdienstbeleid op het gebied van Post- en Archiefzaken door behoeftenonderzoek, ont wikkelen van handreikingen en van het struc tuurplan Archiefzaken, adviseren en onder steunen mede beheren van de algemene dynamische en semi-statische (project)archie- ven, waaronder de vorming, ordening en ontsluiting, de acquisitie van afgesloten pro jectdossiers, de omzetting van centrale dyna mische archieven naar het centrale semi-stati sche archief ^Ismede het maken van plaat singslijsten, het verstrekken van informatie en de archiefselectie voor bewaring en vernieti ging en de overbrenging naar de Rijksarchief dienst mede verzorgen van interne post- en documentstromen en de behandeling en ont sluiting van documenten waaronder classifica tie, registratie, bepaling routing, verzorging voortgangscontrole en rappellering. Eisen Diploma Archivistiek B van de Rijksarchiefschool en bij voorkeur SOD I ervaring met het vormen en ontsluiten van archieven en het behandelen van post- stromen ervaring met geautomatiseerde gegevensverwerking flexibele en klant gerichte instelling zelfstandig en accuraat organisatorisch inzicht. Salaris Uw salaris bedraagt maximaal f 4.325,- bruto per maand, exclusief 8% vakantiegeld (schaal 7 BBRA '84). In eerste instantie gaat het om een tijdelijke functie voor de duur van drie jaar. Belangstelling? Voor nadere informatie kunt u con tact opnemen met mevrouw A.L. de Ruiter, coördinator Post- en Archiefzaken, telefoon (030) 285 76 33 of de heer H.J. van Rees, hoofd FCD, telefoon (030) 285 76 28. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u binnen 14 dagen en voorzien van een curriculum vitae, richten aan de Bouwdienst Rijkswaterstaat, Stafafdeling Organisatie en Personeel, postbus 20000, 3502 LA Utrecht, onder ver melding van vacaturenummer FC/030/A. Het ministerie wil meer vrouwen, gehandi capten en leden van etnische minderheden in dienst nemen. Bij gelijke geschiktheid genieten zij de voorkeur. Er zijn mogelijkheden voor kinderopvang. Acquisitie naar aanleiding van deze adver tentie wordt niet op prijs gesteld. Ministerie van Verkeer en Waterstaat derzoeker van de 19e en 20e eeuwse Overijsselse provinciale en lokale geschiedenis over een goed hulpmiddel beschikt. Naasr de inventaris krijgt de onderzoeker ook nog eens tientallen pagina's inleiding met informatie over de archiefvormers en duidelijke aanwij zingen over het ontstaan van de archie ven en het gebruik van de inventaris. Met deze inventarissen is Overijssel de eerste provincie die aan de eisen van de Archiefwet 1995 voldoet en -mede gelet op de omvang van de projecten is dat is een compliment waard. Aan deze voorsprong kleven ook enke le nadelen, die ik hier wil belichten. Mijn kritiekpunten betreffen zaken die in veel inventarissen worden aangetrof fen en die in steeds meer inventarissen anders worden opgelost. Aan waarde voor de onderzoekers zullen ze niet afdoen, afgezien misschien van wat ik opmerk onder het punt Selectie. Over beperkingen van de openbaar heid heb ik in de Rijksarchief-delen geen mededelingen aangetroffen, wat gezien de looptijd ook niet te verwach ten is. De inleiding van de Provincie- delen maakt melding van beperking van de openbaarheid; het verdient aanbeveling daarvan ook bij de betrokken inventarisnummers melding te maken. Een index is helaas in geen van beide reeksen opgenomen. Natuurlijk is een index op een inven taris die een verbaalarchief ontsluit minder hard nodig, maar met de mo derne tekstverwerkingsmethoden -en zeker met geautomatiseerde inventa risatieprogramma's- is het een kleine moeite een (zaak)namenindex en geo grafische index te maken. Een poging om via Internet de Rijksarchief-delen te benaderen slaagde uitstekend, maar een "indexfunctie" is langs deze weg (nog) niet aanwezig. Lay-out en vormgeving Zoals gezegd gaat het hier wellicht om de eerste inventarissen die met een multimedia-show werden gepresenteerd. Ondersteund door de computer en overheadprojectie, met gelijktijdig de trotse vermelding van een site op In ternet en dan... het anachronisme dat de inleiding op de inventaris van het Rijksarchief met duizenden jaar oude romeinse cijfers is gepagineerd. Dit is niet in overeenstemming met de LOPAI-normen die een enkelvoudige doorlopende paginering voorschrijven en bovendien lastig om te lezen of naar te verwijzen.... Ook ben ik niet en thousiast over de indeling van de ar chiefschema's van beide reeksen in ro meinse grote en kleine cijfers, hoofdlet ters, arabiscbe cijfers, kleine letters, vervolgens in arabiscbe cijfers de inventarisnummers, soms nog gevolgd door een letter. Zo belanden we bij Rijks-archief-deel 1 op pagina xc bij III.C.2.e.l.a.ii.b.l. Verder bleef de druk van de Provincie- delen wel erg achter bij de fraaie druk van de Rijksarchief-delen. Ordening en selectie Aan de hand van de indeling van beide inventarissen kan een onderzoeker goed het werkgebied van de provincie door de tijd heen volgen. Aanvankelijk aarzelde men in de jaren dertig om over te gaan op de code V.N.G. Nu plukt de onderzoeker de vruchten van deze keuze, want aan de hand van deze code is -voor een groot deel van de in ventarissen- een prettige uniformiteit ontstaan in de indelingen. De selectiekeuze in de Provincie-delen roept bij enkele taakvelden vraagte kens op (de inleiding op de Provincie- delen maakt melding van een vernie tiging van 85 procent). Zo zijn bij de rubriek Openbare orde, subrubriek wapenen en munitie, inventarisnum mer 2592, wel de ministeriële voor schriften met betrekking tot de in-, uit- en doorvoer van wapenen opgeno men, maar geen enkele neerslag van de bijbehorende taakuitoefening. Het is - vertaald naar een concreet geval- alsof in de zaak van de El Al-Boeing (Bijl- merluchtramp 1992) alleen de minis teriële voorschriften bewaard zouden blijven, zonder vrachtbrief, vergun ning, ontheffing of andere inhoudelijk relevante bescheiden. Op zijn minst zal er toch in Overijssel, in de betrokken periode, wel één zaak zijn geweest die inzicht biedt in de uitoefening van deze taak of die stof heeft doen opwaaien (zie ook punt 6 c van de Toelichting op de door de bewerkers gehanteerde pro vinciale vernietigingslijst 1981). Een ander voorbeeld zien we bij de ru briek Ruimtelijke ordening, subrubriek Bestemmingsplannen, algemeen. Ook hier richtlijnen voor het ontwerpen en inzenden van bestemmingsplannen, maar weinig neerslag van de niet-on- belangrijke rol van de provincie op dit vlak. Weliswaar is de gemeente het bewaarniveau, maar de Handleiding opbouw bestuursarchief gemeente, VNG, 1995, schoont nogal rigoureus in de bestemmingsplannen. Wellicht blijft daardoor van de inrichting en ordening van Overijssel, in deze be langrijke periode, (te) weinig over. Bij andere rubrieken is de selectie op dit punt ook niet altijd even gelukkig geweest. Beschrijvingen De provinciale vernietigingslijst 1981, hoofdstuk Personeel, punt 55, noemt als uitzondering op vernietiging o.a. "...stukken welke voor het inzicht in de ontwikkeling van een functie van bij zonder belang moeten worden geacht; of stukken betreffende personen die op enig gebied van bijzondere betekenis zijn geweest." Waarschijnlijk zijn als uitvloeisel hiervan onder de nummers 1180-1192 van deel 1 van de provin cie-delen enkele personeelsdossiers bewaard. Maar is dit de doorsnee on derzoeker, die niet bekend veronder steld mag worden met de vernieti gingslijst, wel duidelijk? Mogelijk wreekt zich hier -en vooral bij de inventarisnummers 1183 en 1203 (personeelsdossier respectievelijk be noeming van een blinde telefonist)- een richtlijn van de VVA-opleiding om zeer terughoudend te zijn in het ge bruik van NB's. Want wat komt de onderzoeker nu te weten van het hier genoemde personeelslid, en van de redenen om juist deze dossiers op te nemen? Bovendien is hier niet onder ling middels een NB doorverwezen, wat de WA nu juist wel aanbeveelt. 100/4 April 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 23