cc Archiveren met archivisten proffit mailprofs* r*> stuurbekrachtiging J.H. Wigger,J. Folkerts, Inven taris van de archieven van het provinciaal bestuur van Over ijssel, 1813-1920/1948. Deel 1- 2, 333 pagina's. Uitgaven van het Rijksarchief in Overijssel, 44-43. Zwolle, 1994. ISBN 90- 72306-20-1 en 90-72306-21- X. Hierna: Rijksarchief-delen. Sectie semi-statisch archief provincie Overijssel) Inventaris van de archieven van het pro vinciaal bestuur van Overijssel, 1921/1949-1970. Deel 1-3, 642 pagina's. Uitgaven van het Rijksarchief in Overijssel, 46- 48. Zwolle, 1993. ISBN 90- 72306-23-2. Hierna: Provin cie-delen. 38 archiefmedewerkers (m/v) uitzendbureaux I//ex door de Raad zijn gedaan. Gelet op zijn uitgangspunt, namelijk een brug te slaan tussen rechtsgeleerde com mentaren en de gevoerde processen, heeft Broers de rechtsgeleerde com mentaren in het onderzoek betrokken. Hiertoe bestudeerde hij de bibliotheek van de Raad. Er zijn in totaal 3816 dossiers bewaard gebleven van civiele procedures; 89 hier van (ruim 2%) handelen over beledi ging. Daarnaast zijn er in totaal 334 criminele dossiers bewaard gebleven, waarvan er 28 (ruim 8%) betrekking hebben op belediging. Slechts in 25 ci viele dossiers kwam de Raad tot een eindvonnis; 21 keer werd er een com paritie van partijen 'ter fine van accoord' bevolen. In een dergelijk geval onder nam de Raad een poging om het geschil in der minne te schikken. Voor het ove rige blijft het in de meeste zaken on duidelijk hoe de zaak is afgelopen. Ongeveer tweederde van alle civiele dossiers dateert uit de zeventiende eeuw. De beledigingen zijn te verdelen in mondelinge, schriftelijke en feitelijke beledigingen. De belediging had be trekking op de eer, met name de eer van de persoon, van het beroep of de familie van betrokkene. In beledigings zaken werd telkens een honorabele en profitabele betering gevorderd van de kwetsende woorden of daden. De bete ring van de schade aan eer of goede naam werd amende honorabele genoemd. De beledigde partij gaf daarbij aan hoe de belediger het aangedane leed kon beteren, bijvoorbeeld door herroeping van de kwetsende woorden, het aan bieden van excuses, het vragen om vergiffenis en door een verklaring te geven van de eer en deugd van de beledigde partij. Het was daarbij van belang dat de amende in een zo nede rig mogelijk houding werd verricht: knielend en met gevouwen handen, op blote voeten en met onbedekt hoofd, gehuld in een wit kleed. Daarnaast was er sprake van een financiële genoeg doening, de amende profitabelewaarbij de beledigde een financiële schatting maakte van de geleden schade. Het geld werd in de regel uitgekeerd aan een goed doel. De gevoerde verdediging werd geba seerd op de Corpus Iuris Civilis en enkele middeleeuwse legisten, maar vooral op contemporaine rechtsgeleer den als Hugo de Groot en Johannes Voet. Op costumiere rechtsregels werd nauwelijks een beroep gedaan. Voor het overige werd verwezen naar het bewijsrecht, naar niet-juridische tek sten (Aristoteles, Ovidius, de bijbel) en zelfs spreekwoorden werden aange haald. Het archief van de Raad van Brabant bevindt zich in het Rijksarchief in Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch. Op het archief van de Raad is een inventaris gemaakt waarin de dossiers en de vonnissen van gevoerde proces sen niet alleen zijn geïnventariseerd, maar ook van indices zijn voorzien. De civiele en criminele dossiers zijn chro nologisch gerangschikt, waarbij de inzet van een geding door middel van trefwoorden is weergegeven. In de meeste gevallen zijn de betreffende dossiers van het trefwoord 'belediging' voorzien; in andere gevallen zijn verwante termen gebruikt. De verza meling procesdossiers is zeer onvol ledig en bovendien is van een aantal dossiers de relatie met de Raad ondui delijk. Het archief van de Raad leent zich dan ook beter voor een kwalitatief onderzoek in de diepte, dan een kwan titatief onderzoek in de breedte. Behalve op procesdossiers en vonnis- boeken is het onderzoek ook gebaseerd op resoluties, notulen en rolboeken. Broers besteedt in zijn studie geen aan dacht aan de sociaal-maatschappelijke achtergrond van de partijen. De zaken die voor de Raad kwamen, werden door de rechters tot hun juridische kern geabstraheerd. Broers heeft zich beperkt tot een strikt rechtshistorische benadering van het probleem en heeft daartoe, naast rechtsgeleerde commen taren, uitsluitend rechterlijke archieven geraadpleegd. Op een heldere en gestructureerde wijze zet hij, tegen het licht van contemporaine rechtshisto rische commentaren, de procesgang voor de Raad uiteen. Met zijn onder zoek biedt hij een stevige rechtshisto rische basis voor verder interdiscipli nair onderzoek naar eer en belediging. Immers, uit ander, historisch en antro pologisch onderzoek naar eer en bele diging is gebleken dat het fenomeen niet los gezien kan worden van zijn sociale context. Een conflict bijvoor beeld, bleef niet beperkt tot partijen alleen, maar sneed diep in in de plaat selijke samenleving. Een gerechtelijke uitspraak betekende geenszins automa tisch verzoening en herstel van de vrede. Elders werd, zo blijkt bijvoor beeld uit onderzoek van de Engelse historicus J.A. Sharp, een procedure aangespannen als drukmiddel om als nog tot een informele, buitenproces- suele oplossing te komen en niet tot een vonnis. Het is dan ook opmerkelijk dat er in een aantal zaken tot aan de Raad van Brabant toe werd doorge procedeerd. Aan de andere kant is het tekenend dat maar weinig zaken daad werkelijk tot een vonnis aan toe wer den uitgeprocedeerd. Drs. W. Heers ink, Vrije Universiteit Amsterdam Met een heuse, wervelende multimedia- show introduceerden het Rijksarchief in Overijssel en de provincie Overijssel in september 1995 de inventarissen op de archieven van het provinciaal bestuur van Overijssel over de periode 1813- 1970. Daarmee is circa 1,5 kilometer archief middels ruim dertigduizend inventarisnummers toegankelijk ge maakt en overgedragen, zodat de on- H- M E Mailprofs Uitzendbureaux is op zoek naar: Wie is Maiiprofs? Mailprofs Uitzendbureaux opereert landelijk. Wij zijn een samenwer kingsverband van PTT Post en Vedior Inter national en gespecialiseerd in het opleiden en uitzenden van postkamer-, repro-, couver teer- en archiefmedewerkers. Welke mensen zoeken wij? Voor onze ar chiefopdrachten zijn wij op zoek naar men sen die in het bezit zijn van een SOD-I, SOD- II, WA diploma en/of de opleiding Rijks- archiefschool gedaan hebben. Wilt u graag aan de slag, bent u op zoek naar een afwis selende baan en bent u flexibel ingesteld? Dan bent u voor ons de juiste kandidaat! Wat bieden wij? Diverse opdrachten voor zowel lange als korte perioden, zowel full- als parttime. Geïnteresseerd? Wilt u meer informatie of wilt u weten waar bij u in de buurt een filiaal van Mailprofs Uitzendbureaux gevestigd is? Dan kunt u contact opnemen met Mailprofs Uitzendbureaux, via telefoon (077) 3520840. In een goed archief vindt u probleemloos wat u zoekt. Stop daarom uw zoektocht en neem contact op met Lundiflcx. Alle statische en verrijd bare Slamag stellingen van Lundillcx functioneren perfect en zijn ijzersterk, terwijl met het K|■SP 'ï- TU ruimtebesparende 7H| Pull Spacc-sysleem uw archief ook nog eens op rolletjes I J I bekrachtiging zor gen de vakmensen van Lundiflcx. Zij staan garant voor maatwerk indclingsvoorslcllcn en een solide montage van de stellingen. Bel voor meer informatie: 0315-244141. De basis voor ruimte L U N D Archief- en Stellingsystcmcn B.V. Gcsinkkampstraai 2 Postbus 101 7050 AC Varsscveld tel.0315 - 24 41 41 fax.0315 - 24 40 22 Proffi/ebv, professionals in archiefverzorging, is een adviesbureau op het gebied van documentaire informatievoorziening en archiefverzorging. Wij werken voor zowel de overheid als het bedrijfsleven. Onze adviezen worden over het algemeen ook uitgevoerd door onze eigen archivisten. Voor projecten in het midden en westen van het land zoeken wij die bereid zijn op projectbasis te werken De werkzaamheden bestaan onder meer uit: m bewerken en inventariseren van archiefbestanden: (re)organiseren van post- en archiefbeheer; invoeren van de ontwikkelde archiefbeheersystemen. Wij zoeken kandidaten met: m diploma RAS en/of S0D en/of GO; goede contactuele eigenschappen; een klantgerichte instelling; ervaring in zelfstandig werken op projectbasis; ervaring op het gebied van automatisering. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer drs. G. Verbeek, marketing- en accountmanager, telefoon: 026-44 21 964 Sollicitaties graag schriftelijk richten aan de heer drs. G.J. Driessen, directeur. Postbus 6316800 AP Arnhem professionals in archiefverzorging Bouriciusstraat Ba, Arnhem postbus 631, 6800 AP Arnhem telefoon 026 44 21 964 fax 026 44 58 618 e-mail: proffile@tip.nl ordening,

Archievenblad | 1997 | | pagina 22