Ute ratuur Litera- Registratie van particuliere archieven Staatssecretaris Kohnstamm installeert begeleidingsorgaan CAS 34 Galina Kislovskaya, Preserva tion Challenges in a Changing Political Climate: A Report from Russia, Washington: Com mission on Preservation and Access Amsterdam: European Commission on Preservation and Access, 1996, 20 pp, isbn 90-6984-167-3 verspreiding in Europa: ECPA, Postbus 19121, 1000 GC Amsterdam P. W. van Wissing e.a., Gids voor genealogisch onderzoek in Nederland. Zaltbommel, Europese bibliotheek 1996. 137 blz. (ISBN 902286279X) prijs 49,30 mderzoek 33 an—pc BHH—H8MMBB De studiedag omvat vijf lezingen over de organisatie van het gevangeniswe zen, de leefomstandigheden van de gevangenen en de onderzoeksmoge lijkheden die de gevangenisarchie ven bieden en een excursie naar het Bossche Huis van Bewaring, deelne- merskosten bedragen f 35,00 (incl. koffie/thee, lunch en excursie) en u kunt zich tot 6 juni 1997 telefonisch aanmelden: 073-6818500 De deelnamekosten aan de Openbare Discussie over de registratie van par ticuliere archieven bedragen 28,50,- per persoon. Geïnteresseerden kunnen zich vóór 15 mei 1997 opgeven bij Pieter de Vilder, Algemeen Rijks archief Den Haag. Particuliere archieven maken deel uit van ons nationale culturele erfgoed. Instrumenten voor behoud en toegan kelijkheid van deze archieven zijn registratie en acquisitie. De centrale registratie van particuliere archieven was vanouds toevertrouwd aan het Centraal Register van Particuliere Archieven(CRJPA). Technologische ontwikkelingen maken het mogelijk de centrale registratie op andere wijze te gaan vormgeven. Dankzij digitalisering kan worden bereikt dat decentraal geregistreerde gegevens centraal beschikbaar worden gesteld. Ideeën hierover zijn nader uitgewerkt in de Discussienota inzake de registratie van particuliere archieven. Deze nota is onlangs uitgebracht door het Algemeen Rijksarchief, waarvan het CRPA sinds 1 oktober 1994 deel uitmaakt. Het Algemeen Rijksarchief zou op 21 mei in conferentiecentrum Woudschoten te Zeist graag met alle betrokkenen en geïnteresseerden van gedachten willen wisselen over de in de discussienota ontwikkelde denkbeel den. Sprekers zijn: dr. J.E.A. Boomgaard, directeur van het Algemeen Rijksarchief, drs. B. Woelde- rink, directeur van het Koninklijk Huis archief en lid van de commissie CRPA, J. Kloosterman, directeur van het Ne derlands Economisch-Historisch Archief en van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis en lid van de commissie CRPA, dr. Th.F. Wijsenbeek, drs. J. Hofman, waarnemend hoofd van de afdeling Informatievoorziening van de centrale directie van de Rijksarchief dienst. Op 9 april installeerde de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, mr.J. Kohnstamm, het nieuwe begelei dingsorgaan voor de Centrale Archief Selectiedienst (CAS) in Winschoten. De CAS is sinds 1 januari 1997 agent schap van het ministerie van Binnen landse Zaken. Voorzitter van het be geleidingsorgaan wordt de heer J.G.M. Alders, Commissaris van de Koningin in Groningen. Het Curatorium met als voorzitter de heer prof. H.J.L. Vonhoff, dat de CAS op weg naar verzelfstandiging heeft begeleid, wordt op deze dag formeel van zijn taken ontheven. In overleg met het Directoraat-Gene raal Openbaar Bestuur, waar de CAS rechtstreeks onder valt, is geconclu deerd dat er ook voor de CAS als agentschap behoefte blijft aan een begeleidingsorgaan. In tegenstelling tot het Curatorium dat aan de staats secretaris adviseerde, doet het nieuwe begeleidingsorgaan dit rechtstreeks aan het management van de CAS. Bij de samenstelling is rekening gehouden met de concrete taken. De voorzitter, de heer J.G.M. Alders, Commissaris van de Koningin in Gro ningen, is gevraagd vanwege de taken die de Commissaris als rijksorgaan ver vult. De meeste klanten van de CAS zijn afkomstig uit de rijksoverheid. De heer mr. H.C.J.L. Borghouts is Secre taris-Generaal van het ministerie van Justitie, een van de convenantspartners van de CAS. Dit geldt ook voor het ministerie van Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, vertegenwoordigd door de heer drs. P.M. Verhaar, plv. Secretaris-Generaal. Beide heren zullen als klant van de CAS hun bijdrage leveren aan het creëren van draagvlak. Voor de verdere ontwikkeling van het agentschap is een bedrijfsmatig klankbord van belang. Hieraan zal met name de heer drs. F.Th. Gubbi, vice-voorzitter van de raad van bestuur van TNO, een bijdra ge leveren. De taak van de CAS is het bijdragen aan goede en geordende overheidsinformatie. Daarbij is het van belang in te spelen op nieuwe ontwik kelingen (informatiemaatschappij digitale archieven). Know-how op het gebied van techno logische ontwikkelingen komt van de zijde van de heer prof. ir. P.A. Tas, deskundige op het gebied van infor matie- en communicatietechnologie. De heer prof. dr. F.C.J. Ketelaar, te vens lid van het Curatorium, zal vanuit zijn functie van Algemeen Rijksarchi varis, vakinhoudelijke kennis bijdra gen. De voormalige burgemeester van Leeuwarden, de heer mr. G.J. te Loo, is in de afgelopen jaren als lid van het Curatorium nauw betrokken geweest bij de ontwikkelingen rond de CAS. De eerste evaluatie van het begelei dingsorgaan vindt plaats drie jaar na instelling van het agentschap. RECENSIES Dit is een kort, maar aardig overzicht van de conserveringsproblematiek in Russische bibliotheken, van de hand van de adjunct-directrice van de lnno- strankade bibliotheekkolos voor bui tenlandse literatuur nabij het Kremlin. Het is aardig, omdat het zo kort is: een groot probleem behoeft weinig woor den. En het is aardig om twee andere redenen. In de eerste plaats bevat het een tref zekere schets van wat er uit de tijd van de Sovjet-Unie werd geërfd, hoe de erfenis eraan toe was, en wat er sinds dien mee is gedaan door een aantal bibliothecarissen en topambtenaren van het Ministerie van Cultuur. Russische bibliotheken zijn talrijk en voor Westerse begrippen van een vaak verbijsterende omvang: de Sovjets hiel den van investeren en centraliseren. Maar omdat zij helemaal niet van on derhoud hielden, had de centralisatie vaak onbedoelde gevolgen. De Rus sische Staatsbibliotheek (vroeger naar Lenin genoemd) is met haar 40 miljoen banden de op één na grootste ter wereld. Omdat de bewaaromstandig heden echter iedere beschrijving tar ten, zijn er nu ook meteen heel erg veel boeken in gevaar. Uw recensent mocht ooit kennis maken met de vriendelijke kat die, hoewel onbezol digd, als een van de belangrijkste be schermers van het bezit was gaan gelden. Sinds de laatste jaren van de perestrojka is er een nieuwe vijand bijgekomen: het aantal bibliotheekgebruikers groeide de afgelopen tijd sterk. Sommige regionale instellingen mel den een toename van 80% over vijf jaar. Tot de oorzaken ervan behoren vermoedelijk het ineenstorten van het oude (centrale) systeem van boek- distributie en de forse prijsstijgingen, die de kopers van de markt de biblio theek injagen. Voorts hebben ze er toe geleid dat momenteel slechts 10-20% van al het Russische drukwerk de bibliotheken bereikt, om van buiten lands drukwerk maar te zwijgen. Want sinds geruime tijd heeft het ge zag in Rusland voor cultuur weinig meer dan woorden over. De salarissen in het bibliotheekwezen schommelen rond het bestaansminimum, en zelfs Minkultzoals de Russen hun ministe rie blijven aanduiden, was onlangs nagenoeg van de wereld afgesneden, omdat het zijn telefoonrekening niet kon betalen. Meer lezers dus, en minder geld: de best bewaarde collectie zou er niet tegen bestand zijn. Des te aardiger 1 de tweede reden dat dit rapport de uitdrukking vormt van een radicale breuk in het Russische denken over conservering. Zowel de verlammende bewondering voor de traditionele restaurateur als de messianistische droom van totale digitalisering wordt er vriendelijk doch beslist terzijde geschoven. Voorkomen wordt beter geacht dan genezen, en samenwerking (de horizontale verbanden die in het centralistische systeem ontbraken) een vanzelfsprekendheid. Het is de schrijf ster daarbij steeds om de toeganke lijkheid van het materiaal te doen: conservering is bedoeld om blijvend gebruik mogelijk te maken. Eén relativerende kanttekening moet ik wel maken. Het rapport draagt het stempel van een bibliotheek die sinds jaren moeiteloos de modernste van Rusland is; en zelfs minder moderne bibliotheken liggen vaak mijlen voor op het archiefwezen. Het zal nog wel even duren voor de gepresenteerde ideeën daar gemeengoed zijn. Jaap Kloosterman Een blik in de inhoudsopgave van deze nieuwe uitgave voor (beginnende?) genealogen onder redactie van P.W. van Wissing, geeft een aardig inzicht in wat het boek te bieden heeft. Het bevat hoofdstukken over oud schrift, de doop-, trouw- en begraafboeken, het oud-rechterlijk archief, de notariële archieven, waterschapsarchieven, wees kamerarchieven, familie-, huis- en heerlijkheidsarchieven en tot slot een hoofdstuk over maten en gewichten en chronologie. Over de keuze van de catagorieën van archieven verschaft het 100/4 April 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 20