Nieuws if WEB-nieuws Bill Gates de Robespierre van de IT-revolutie? Verslag van de 6e Dag van het Document. 32 O*"""ammm T Opleidingen bedrijfsarchiefkunde Brabantse gevangenissen ontsloten 33 m Een nieuwe lente, een nieuw geluid: Ook het Archievenblad signaleert voortaan documenten (of volledige websites) die op het Internet te raad plegen zijn. Gezien de grote verschei denheid aan informatie op het net heb ben ook deze signalementen betrek king op veel verschillende onderwer pen. Daarnaast is de hoeveelheid aangebo den informatie eveneens enorm; ik moet dus keuzes maken. Omdat deze uiteraard betwistbaar zijn, stel ik het op prijs als lezers van het Archieven blad mij andere interessante URL's melden. Het liefst per e-mail op het adres cas.abp@pi.net, maar 'gewoon' schriftelijk mag ook: Centrale Archief Selectiedienst t.a.v. A.B. van der Ploeg Postbus 252 9670 AG Winschoten. Thomassen, Theo (red.). "What Stu dents in Archival Science Learn: A Bibliography for Teachers; Ce Que les Etudiants en Archivsitique Appren- nent". URL: <http://volvo.gslis.utexas.edu/ —issa/bibliography.html Op de website van de Section for Ar chival Education and Training van de International Council on Archives is sinds kort deze bibliografie te vinden. Hij bevat een opgave van literatuur - voor zover deze van meer dan lokaal belang is- die gebruikt wordt bij archi- vistische opleidingen over de gehele wereld. De bibliografie is weliswaar niet uitputtend, maar toch zeer uitge breid en bevat een schat aan informatie voor diegenen die geïnteresseerd zijn in de internationale ontwikkeling van het vak. American Memory - Library of Con gress. URL: <http://lcweb2.loc.gov/ index.html De Amerikaanse Library of Congress heeft veel materiaal digitaal toegan kelijk gemaakt. Door middel van een zoekmachine kan het totale bestand bevraagd worden, wat soms verras sende vondsten oplevert. Een voor beeld is het interview dat Carrie L. Hodges in 1936 had met John J. Heringa. Heringa emigreerde in 1891 op 19-jarige leeftijd vanuit Friesland, ging terug om zijn vrouw op te halen (hij huwde Wendolina Pesman in 1899) en vertrok daarna weer naar New Mexico om daar te pionieren. Dit American Memory voegt wat mij be treft ook nog wel wat aan ons geheu gen toe. ACIB - Advies- en Coördinatiepunt Informatie Beveiliging. URL: <http:// sysl.minbiza.nl/acib/index.html> Het ACIB is een onderdeel van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken dat zich bezighoudt met informatiebevei liging binnen de (rijks)overheid. Voor iedereen die zich met dit onderwerp bezig houdt zijn dit nuttige pagina's. The Privacy Page. URL: http:// www.unimaas.nl/~privacy/> Deze pagina's worden onderhouden door Jeroen Terstegge, AIO in Maastricht. Erg veel informatie over het onderwerp privacy (met de rele vante regelgeving), daarnaast een grote hoeveelheid verwijzingen naar andere pagina's met informatie over dit on derwerp. Digitale duurzaamheid. URL:<http:// www .archief, nl/digiduur/ De web-pagina's van het programma Digitale Duurzaamheid. De pagina's geven de achtergronden van het project en relevante informatie over het onderwerp. De site bevat tevens een bibliotheek van de belangrijkste literatuur. Het programmabureau Digitale Duurzaamheid is een kennis centrum voor de waarborging van een duurzame toegankelijkheid en beschik baarheid van digitale overheidsdocu menten. De activiteiten van het programmabureau omvatten het on dersteunen van proefprojecten, het (laten) doen van onderzoek en het tot stand brengen van afspraken. Het programma is een samenwerkings verband tussen rijk, provincies, gemeenten en waterschappen en loopt onder auspiciën van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen. (A.B. van der Ploeg) Ook dit jaar had de Dag van het Do cument niet over belangstelling te klagen. Zo'n vierhonderd vakgenoten uit de wereld van de documentaire informatievoorziening verzamelden zich op 4 maart in de Reehorst in Ede om lezingen te bezoeken, elkaar in de wandelgangen bij te praten en tussen de bedrijven door stands en presen taties van bedrijven te bezoeken. Dit alles om zich op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen op het gebied van opslag en ontsluiting van documentaire informatie. Zoals ge bruikelijk was de tweede dag gereser veerd voor workshops, waar de lief hebbers hun op de eerste dag opge dane kennis verder konden uitdiepen. Drs J.K.M. Gevers, voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam, hield dit jaar de openingslezing. Hij verloochende zijn achtergrond als historicus niet en vergeleek de ontwikkelingen in de informatietechnologie met de Franse revolutie. Naar zijn idee wijzen alle tekenen erop dat we te maken hebben met een echte revolutie, zij het dat we nog aan het begin staan. De techniek is onbeholpen, we weten niet waar het zal eindigen en er is soms eerder sprake van achteruitgang dan vooruitgang. Veranderingen die de samenleving echt diepgaand en ingrijpend gaan ver anderen, zullen zeker nog één of twee generaties op zich laten wachten. En of Bill Gates de Robespierre van de IT- revolutie zal zijn, moet nog blijken. terminologie en het zoeken op het World Wide Web kregen een goede pers. Bij andere lezingen dekte de vlag de lading niet helemaal of ze werden te technisch, zoals die over intelligente retrieval systemen. Het aantal aanwezige archivarissen viel mij tegen; de Dag was toch ook voor Conclusies Techniek helpt handhaving maar ook overtreding ■Handhaving via wet is noodzakelijk Nationale oplossingen bestaan met •Internationale samenwerking is noodza kelijk •Wetten die de ontwikkeling van de digitale maatschappij belemmeren zullen genegeerd worden De Stichting Gemeenschappelijke Opleiding start in september 1997 met de opleiding Bedrijfsarchiefkunde I en II. Opleiding I, die gericht is op de as- sistent-bedrijfsarchivaris die met uit voerende werkzaamheden is belast, start op 12 september in Utrecht en op 19 september in Den Haag. Van half september tot eind juni volgen de cur sisten een maal per twee weken een lesdag. Kosten bedragen f 2450,- in clusief examengeld en syllabi. Opleiding II, bedoeld voor de bedrijfs- archivaris die tevens belast is met beleidsaangelegenheden in archief diensten, begint op 3 september in Den Haag. De lessen worden wekelijks (een dag) gegeven in de periode september tot en met juni. Kosten: f 3450,- Nadere informatie kunt u verkrijgen bij de stichting GO, Celebesstraat 89, 2585 TG in Den Haag. Telefoon: 070-3512380. Conclusie: ook voor archivarissen belangrijk Gevers, een onderhoudende spreker, relativeerde zo op ontspannen wijze de impact van de informatietechnologie. Na deze openingswoorden kon het ge zelschap kiezen uit twee lezingen. De ene behandelde wetenschap techniek met onderwerpen als intelligente re trieval systemen met behulp van taai- technologie, corporate knowledge, de toekomst van de wetenschappelijke informatievoorziening, de technische mogelijkheden van het digitaal copy right, documentconversies en Web- DOC, een samenwerkingsverband van universiteiten, bibliotheken en uitge vers om documenten fulltext elektro nisch beschikbaar te stellen. De andere lezing bood praktijktoepassingen: de terminologie van het Internet, retrieval op het World Wide Web, het Intranet bij KPMG, de universiteit als nieuwe concurrent voor uitgevers en de selec tiemethodiek van PIVOT. Internet was evenals vorig jaar een po pulair onderwerp. De zaal puilde uit. Met name de lezingen over Internet- hen bedoeld. Ik ontdekte slechts vijf collega's. Waarom lieten zij het afwe ten? Was het programma, dat op het eerste gezicht de documentalist en de bibliothecaris meer te bieden leek te hebben, hier debet aan? Of nodigde de samenstelling van het congrescomité - waarin geen enkele archivaris- hen niet direct uit? Misschien een ideetje voor de organisatie! Deze zou ook de Dag breder onder de aandacht van archiva rissen kunnen brengen. Navraag leerde dat lang niet alle collega's op de hoog te zijn van het bestaan ervan en dat is jammer. Voor archiefdiensten wordt World Wide Web steeds belangrijker. Niet alleen om te surfen, maar ook om informatie aan te bieden. Net zomin als aan de bibliotheken, gaat de digita le revolutie aan de deur van archief diensten voorbij. Het is dus ook voor ons van het grootste belang de ont wikkelingen te volgen. Wat dat betreft geeft de Dag van het Document een goede 'state of the art'. Je bent weer helemaal bij. Janny Steenhuis Met de studiedag Een blik achter de tralies over het gevangeniswezen in de negentiende en twintigste eeuw opent het Rijksarchief in Noord-Brabant dit jaar de poorten van de Brabantse ge vangenissen. De archieven van de ge vangenissen zijn namelijk geïnventari seerd waardoor een kolossale hoeveel heid 'criminele informatie' toegankelijk is geworden. De afronding van dit project wordt op 19 juni 1997 gevierd met een studiedag. In de archieven zijn interessante gegevens te vinden over de personen die tot gevangenisstraf veroordeeld waren, hun leefomstan digheden en de gebouwen waarin ze ondergebracht waren. Voer voor historici, bouwhistorici, sociologen, criminologen en zeker ook genealogen. Omdat veroordeelden werden ge plaatst in de gevangenis die voor hen geschikt was en waar op dat moment plaats was, werden de Brabantse ge vangenissen zeker niet alleen door Brabanders bevolkt. 100/4 April 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 19