Restauratie-Atelier Helmond B.V. Colu ARCHIVARIS m/v voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten i 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND fNÜ Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 28 Geen Jomanda's in het archief Door Theo Thomassen 29 tot de gezamenlijke instelling van een platform om de coör dinatie van educatieve activiteiten ten behoeve van onder wijsinstellingen ter hand te nemen? Pas dan krijgen plaat selijke en regionale initiatieven een ruimere spreiding en projectmodellen een breder draagvlak in het archiefwezen. Bovendien geeft zo'n platform een zinvolle invulling aan wat de staatssecretarissen met hun notitie Cultuur en School beogen, namelijk scholen en culturele instellingen nader tot elkaar te brengen. Gaan archivarissen wereldgeschiedenis schrijven, of blijft het toch bij locale geschiedenis? Aan wie het woord? Cees Heeren is werkzaam bij het gemeentearchief Roosendaal en Nispen en is vertegenwoordiger van de KVAN in het Landelijk Overleg Omgevingsgeschiedenis Het Nederlands Architectuurinstituut (NAi), werkzaam op het gebied van architectuur, stedenbouw, landschaps- en interieurar chitectuur, organiseert tentoonstellingen, pongressen, lezingen en discussies. Het NAi beheert archieven en collecties van Nederlandse architecten en stedebouwkundigen, heeft een omvangrijke bibliotheek met studiezaal en een internationaal studiecentrum. Het NAI is uitgever van Archis, De Architectuurkrant en de Stichting NAi Uitgevers verzorgt tat van publikaties op het vakgebied. Bij de afdeling Collectie van het NAi bestaat een vacature voor Het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) beheert ca. 500 archie ven en verzamelingen op het gebied van architectuur en stedenbouw in Nederland. De collectie bestrijkt de periode vanaf 1800 tot nu en beslaat 12,5 kilometer, de acquisitie ligt tussen de 500 en 1000 meter per jaar. Deze archieven worden ter beschikking gesteld op een studiezaal waar gemiddeld 40 onderzoekers per week gebruik van maken. Voorts worden aan vele musea in binnen- en buitenland bruiklenen verleend. Raadpleging en informatieverschaffing zal in de toekomst ook op zaterdag plaatsvinden. De collectie bestaat uit archieven van architecten en instellingen als verenigingen en opleidingen, en daarnaast uit verzamelde objecten als maquettes en voorwerpen. Tekeningen vormen een zeer belangrijke categorie van archivalia, maar daarnaast bestaat de collectie uit uiteenlopende documenten: geschreven stukken, foto's, tentoonstellingspanelen, maquettes en binnen afzienbare tijd ook zg. mlg's. Het NAi bereidt een grootschalige acquisitie van na-oorlogse archieven voor, waarbij selectie en vernietiging vooraf, belangrijke bewerkingen vormen. Voor inventarisatie en dienstverlening zoeken wij een archivaris, die bij voorkeur over enige ervaring met tekeningen beschikt en over kennis van moderne selectiemethoden. Kennis van en belangstelling voor de Nederlandse architectuur strekt tot aanbeveling. Functie-eisen diploma archivistiek-B (Archiefschool) of diploma bedrijfs- archivaris van de Gemeenschappelijke Opleiding (GO-B) Het salaris bedraagt afhankelijk van opleiding en ervaring maximaal fl. 4669,30 per maand (excl. 8 vakantietoeslag) Nadere informatie over de functie kan worden ingewonnen bij: mw. drs M.J.H. Willinge of mw. drs M. Kok 010-4401221 Schriftelijke sollicitaties kunnen binnen twee weken na het verschijnen van deze advertentie worden gericht aan het NAi, t.a.v. mw. drs M.J.H. Willinge, Museumpark 25, 3015 CB Rotterdam. Jomanda is door de mand gevallen. Het leek er even op dat ze mensen kon genezen. Maar uit onderzoek is gebleken dat patiënten zijn overleden toen de kwaal zich toch niet tussen de oren bleek te bevinden. Beunhazen kunnen verbazend lang succes hebben. Net doen alsof je specialist bent loont. Ondanks de sancties die zijn gesteld op het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst duiken er voortdurend weer loodgieters en kantoorbedienden op die voorzien van vervalste diploma's en tweedehands doktersjassen onbevoegd blindedarmen verwijderen of inwendige onderzoeken verrichten bij nietsvermoedende huis vrouwen. Professionals doen er alles aan om hun beroepsgroep tegen beunhazen te beschermen. Je neemt rijlessen bij een erkende rijschoolhouder, koopt een huis bij een makelaar die bij de NVM is aangesloten, huurt een accountant in die registeraccountant is of neemt een advocaat die lid is van de Orde. Beroepsgroepen hebben zich goed gewapend tegen Jomanda's en verklede viespeuken. Hoe weet je tegenwoordig eigenlijk welke archivaris betrouwbaar en competent is en welke niet? Nog niet zo lang geleden waren ze dat per definitie. Het waren ambtenaren en bovendien beschikten ze allemaal over dezelfde vakdiploma's die namens de minister van cultuur waren afgegeven. Maar dat is snel aan het veranderen. Steeds meer archivarissen zijn geen amb tenaar meer. Steeds meer archivarissen werken bij documentatie-instellingen, adviesbureau's en andere particuliere instellingen of hebben zich zelfstandig gevestigd. De grenzen van het archivarissendomein worden steeds wijder maar ook steeds vager. Ar chivarissen betreden nieuwe terreinen waar zij moeten concurreren met informatici, communicatiespecialisten en bedrijfskundigen, die ook beweren dat ze met pro cesgebonden informatie kunnen omgaan. En de eerste archivistische Jomanda's zijn al op de markt van de Illustratie: Peter Vlot archiefbewerking gesignaleerd. Een diploma in de archivistiek oude en vooral nieuwe stijl geldt onder kenners nog als de enige garantie voor archivistische deskundigheid. Maar over een paar jaar is aan het opleidingsmonopolie van de Archiefschool een einde gekomen. Nu al wor den overal opleidingen op het gebied van de informatievoorziening ontwikkeld en et is niemand die voor ons vaststelt of ze slechter, even goed of misschien wel beter zijn dan de opleidingen archivistiek a en b. Aan de IDM-opleiding van de Hoge school Midden-Brabant kunnen informatiekundigen sinds enige tijd de specialisatie audiovisuele media volgen. De SOD II - opleiding heeft vorig jaar van de minister van Onderwijs HBO-erkenning gekregen. Het Rijksarchief in Drenthe is een eigen archivistiek B opleiding gestart. De Faculteit der Historische en Kunstwetenschappen van de Erasmus Universiteit is een post doctorale opleiding Integraal Document Management (IDM) gestart, die pretendeert generalisten op te leiden die organisatie adviseur, manager, "practicus", bibliothecaris en archivaris tegelijk moeten zijn. Wie kan in de toekomst de bokken scheiden van de schapen en de betrouwbare archivarissen van de Jomanda's? De minister van OC&W in ieder geval niet: die laat zich na 2000 niet meer door de beroepsgroep in stelling brengen. Nee, het zal de be roepsgroep zelf moeten zijn die aan de hand van formele kwaliteitskriteria bepaalt wie zich archivaris mag noemen. De KVAN moet snel een systeem gaan ontwikkelen van accreditering van opleidingen en van certificering van beroepsbeoefenaars, zoals buitenlandse zusterverenigingen al eerder hebben gedaan. Het is een voorwaarde voor het voortbestaan van de professie. 100/4 April 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 17