Lokale geschiedenis is wereldgeschiedenis Buren- Nationaal Audiovisueel Archief Jaarprijs voor Flevoland Algemene puhlieksfolder Door Cees Heeren - eenmaal binnegekomen - om de weg te vinden in de pu blieksruimten met tapijten, fraaie moderne meubels en hoge muren en plafonds veelal met roestvrij staal behangen of be kleed. Echter, de behandeling aan AV archiefgebruikers die op hun werkstation foto, film en geluid kunnen krijgen en aan wie een doordachte dienstverlening wordt aangeboden, is indruk wekkend en verdient nadere bestudering. Robert Egeter van Kuyk, ICA De Stichting Film en Wetenschap, het Filmarchief van de RVD, het Audiovisueel Archiefcentrum (AVAC) en het Omroepmuseum vormen sinds 1 januari jl. het Nationaal Audiovisueel Archief (NAA). Om het integratieproces naar buiten toe bekend te maken is het NAA-Communicatiebureau opgericht. Medewerkers van dit bureau zijn Pim Slot (voorheen Film en Wetenschap) en Petra van Dijk. Het NAA-Communicatiebureau is op het volgende adres bereikbaar: Stichting AVAC - Communicatie bureau, Postbus 10, 1200 JB Hilversum, tel. 035-6775103, fax 035-6773307, E-mail: pim.slot@sfw.nl (voorlopig). Ook in 1997 zal het Sociaal-Historisch Centrum voor Flevo land de H.N. ter Veen-prijs toekennen aan een oorsponke- lijke, in 1996 gepubliceerde studie of een nog niet eerder gepubliceerd werk dat betrekking heeft op: de Zuiderzee, het afsluiten en de droogmaking van de Zuiderzee, de kust plaatsen langs Zuiderzee en/of IJsselmeer, de provincie Flevoland enz. De H.N. ter Veen-prijs bestaat uit een jaar prijs 4000) en een aanmoedigingsprijs 2000). Aan de toekenning van deze prijzen is publicatie in een van de reek sen van het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland ver bonden. Het reglement is verkrijgbaar bij het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland, Postbus 73, 8200 AB Lelystad. De sluitingstermijn voor inzending is 31 december 1997. Bij het Bureau van de Koninklijke Vereniging van Archi varissen in Nederland zijn nog exemplaren te bestellen van de op initiatief van het Topoverleg tot stand gekomen folder Op reis door de tijd. Wegwijs in het archief. De folder is bedoeld om een breed publiek bekend te ma-ken met de openbaarheid van archieven en de mogelijkhe-den tot het zelf verrichten van archiefonderzoek. Eventueel kan de aandacht op de eigen dienst worden gevestigd door het aanbrengen van een adresstempel of sticker op de ach terzijde van de folder. De folders zijn gebundeld per 125 exemplaren. Over de af name van een of meer pakjes folders kunt u contact opne men met het verenigingsbureau: tel. 070-3478656, fax 070-3825790. Uitnodiging Platform voor Recent Opgeleide Archivarissen (PROA) voor EXCURSIE NAAR TWICKEL, donderdag 5 juni 1997 11.00-11.30 ontvangst in restaurant Hoogspel, Delden 11.30-12.45 lezingen: Jan Folkerts (GA Zwolle) en Agathe Fris (GA Amsterdam en PIVOT): beheren en selecteren particuliere archieven tot 14.00 pick-nick in de tuin 14.00-16.00 rondleiding door kasteel en huisarchief 16.00 - borrel en diner in nader te bepalen restaurant Prijs fl. 25,= (excl. reis, borrel en diner). PROAleden hebben voorrang; maximum aantal deelnemers: 30. Schriftelijk aanmelden o.v.v. gewenste activiteit: ontvangst/lezingen/picknick/rondleiding/borrel/diner; wel/geen PROAlid en telefoonnummer. ARA/PIVOT, t.a.v. Chantal Zeegers, Postbus 90520, 2509 LM, Den Haag. Informatie: 079-3234181 (Ch. Zeegers) of 070-3792534 (Jan van Tól) Aandacht voor de eigen omgeving is in. Terwijl de internationalisering voortschrijdt, wordt de sociaal- psychologische behoefte aan herkenbaarheid van en vertrouwdheid met de eigen omgeving steeds heviger. De landelijke onderwijspolitiek weerspiegelt deze ontwikkelingen; dat de Vereniging van Docenten in Geschiedenis en Staatsinrichting in Nederland deze als thema voerde op haar didactiekconferentie mag dan ook geen verbazing wekken. De boodschap is de verpakking 1 L. Vakan, Praktische didactiek voor omgevingsgeschiedenis. De eigen omgeving in mensen en maatschappijvakken (Bussum 1995) 14-23 en 33-43 2 Notitie School en Cultuur. Publicatie van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (Den Haag 1996) 13, 15, 18 en 27. Als een buitenstaander een wille keurige archivaris zou vragen naar een typisch kenmerk van zijn be roepspraktijk, zal hij niet verbaasd zijn als het antwoord luidt: 'Infor matie ontsluiten en beschikbaar stellen'. Maar dit zijn geen unieke vaardigheden. Ook doceren is namelijk op te vatten in termen van toegankelijkheid en ontsluiting van infor matie. Wel wordt aan de genoemde begrippen in de lespraktijk een geheel andere invulling gegeven dan de Regionaal ontmoetingscentrum: Vught laat de wereld even achter zich Voorlopig hadden de congresgangers de wijde wereld achter zich gelaten. Hoewel een enkeling aan het begin van de conferentie opmerkte twee dagen tot de andere aanwezigen Op vrijdag 31 januari 1997 trok een bont gezelschap van docenten geschiedenis en staatsinrichting, met in het kielzog medewerkers van allerlei cultuurhistorische instellingen naar het conferentiecentrum Huize Bergen in Vught. De welda dige rust bij aankomst nodigde de congresgangers uit zich te laten inspireren door het thema 'omgevingsgeschiedenis'. veroordeeld te zijn, bleek daar gelukkig in het vervolg maar weinig meer van te merken. Archiefonderzoek bij omgevingsgeschiedenis1 In de notitie Cultuur en School van T. Netelenbos en A. Nuis, staats secretarissen van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen wordt archiefonderzoek onomwonden als middel aanbevolen om de centraal geformuleerde kerndoelstellingen te bereiken: 'Medewerking van muziekscholen, musea en archief diensten en instellingen voor mo numenten en archeologie zijn onmisbaar om cultuureducatie in het onderwijs te integreren2. 100/4 Aprjl 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 14