Raad voor Cultuur: heden Raadscommissies benoemd Hoogheemraadschap van Schieland: beperkte toegankelijkheid van een aantal archieven Archief WD op Internet Conservering en restauratie: Centraal Laboratorium onderdeel van 'Instituut Collectie Nederland 17e Ronde Tafel over Audiovisuele Do cumenten, Bibliothèque Nationale de France, Parijs 28 februari-l maart 1997 terrein 'Voorlichting van de rijksoverheid' over de pe riode 1931-1996 Voor meer informatie kunt u bellen met tel. 070-3315409- Bibliotheekvestiging Rijksarchiefdienst te Den Haag: het Algemeen Rijksarchief, Prins Willem-Alexanderhof 20, 2595 BE Den Haag, tel. 070-3315491. Op 12 maart jl. heeft staatssecretaris Nuis de leden van de commissies van de Raad voor Cultuur officieel benoemd. Deze commissies, voor iedere sector of beleidsterrein één, be reiden de adviezen voor die door de Raad worden uitgebracht. In deze commissies hebben naast de verantwoordelijke Raadsleden ook externe deskundigen zitting. In totaal zijn 35 leden benoemd voor een periode van twee jaar in de tij delijke commissies voor dans, muziek en muziektheater, theater, monumenten/archeologie, architectuur, beeldende kunst en vormgeving, musea, archieven, letteren, bibliothe ken, film, amateurkunst, intercultureel en internationaal. Daarnaast zijn 5 leden voor eenzelfde periode benoemd in de wettelijke Uitvoeringscommissie Archieven en de Uit voeringscommissie Monumenten. De overige commissies, voor media, bovensectorale instellingen, cultuureducatie, Wet Behoud Cultuurbezit en Toewijzing bodemvondsten, bestaan geheel uit Raadsleden. De volgende personen zijn benoemd in de commissies voor de archieven: Tijdelijke commissie voor archieven: drs. J.N.T. van Albada, gemeentearchivaris Dordrecht drs. I.W.L.A. Caminada, gemeentesecretaris Almere prof. dr. P.M.M. Klep, hoogleraar Economische en Sociale Geschiedenis Katholieke Universiteit Nijmegen Uitvoeringscommisssie Archieven: drs. G.J. van Bussel mba, directeur Van Bussel Docu mentation Services drs. J. Dijkstra, archiefinspecteur Noordelijke provincies prof. mr. S. Faber, hoogleraar Rechtsgeschiedenis Vrije Universiteit Amsterdam Het hoofd Documentatie Informatie van het Hoog heemraadschap van Schieland verzoekt ons bekend te ma ken dat Dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland met betrekking tot de archieven hebben besloten: I dat de volgende archiefdelen ter bewerking, inventarisa tie en materiële verzorging, gedurende de periode 1 maart 1997 tot 1 maart 1999, worden ondergebracht in de archiefruimte van A&I Archiefbewerking, Ketel lapperstraat 6 te Assen: de historische archieven van het hoogheemraadschap van Schieland over de periode 1273-1975; de semi-statische archieven van het hoogheemraad schap van Schieland over de periode 1953-1990; II dat gedurende deze periode beperkingen worden gesteld aan de openbaarheid van de genoemde archiefbeschei den voor de de duur van de onder I aangegeven termijn. Door de beperking van de openbaarheid kunnen archiefbe scheiden slechts worden ingezien na een schriftelijk verzoek hiertoe aan de archivaris. In artikel 17 van de Archiefwet 1995 is de beheerder bevoegd een verzoek tot raadpleging of gebruik van archiefbescheiden af te wijzen, indien naar zijn oordeel de toestand van de archiefbescheiden zich daartegen verzetten. Gegeven met betrekking tot de archieven van de VVD uit de periode 1946-1993 zijn inmiddels via Internet te raad plegen. Dit is mogelijk geworden door de vervaardiging van een gezamenlijke plaatsingslijst van het archiefmateriaal, dat op twee plaatsen is ondergebracht. Het oudere archief (1948-1976) en dat van de voorlopers van de liberale partij berust bij het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Het recente materiaal is gedeponeerd bij het Documentatie centrum Nederlandse Politieke Partijen van de Rijksuniversi teit Groningen (1978-ca. 1993). De gegevens op Internet zijn te raadplegen via de web-site van het DNPP (www.ub.rug.nl/dnpp) en via de site van de Rijksarchiefdienst 'Geschiedenis on line' (www.archief.nl). Het Centraal Laboratorium voor onderzoek van Voorwer pen van Kunst en Wetenschap is met ingang van 1 april jl. deel gaan uitmaken van het - nieuwe - Instituut Collectie Nederland. De twee andere instellingen die in dit instituut zijn opgegaan, zijn de Opleiding Restauratoren en de Rijksdienst Beeldende Kunst. De werkzaamheden van het Centraal Laboratorium gaan gewoon door. Men kan zich tot het nieuwe instituut wen den met alle vragen en problemen betreffende het fysieke behoud of de passieve en actieve conservering van collecties en/of monumenten. Het Centraal Laboratorium blijft onder een nieuwe naam op het oude adres en het oude telefoonnummer bereikbaar: Instituut Collectie Nederland Gabriël Metsustraat 8 1071 EA Amsterdam Postbus 76709 1070 KA Amsterdam tel. 020-6735162, fax 020-6751661 E-mail: cl8adm@xs4all.nl en cll61ab@xs4all.nl De Ronde Tafel is een jaarlijkse bijeenkomst van de UNESCO en internationale professionele organisaties op het gebied van audiovisuele archieven, te weten de Internationale Ar- chiefraad (ICA), de IASA (geluidsarchieven), de FIAF (filmmusea), FIAT (televisiearchieven), en de IFLA (biblio theekverenigingen). Deze adviseren de UNESCO over de gewenste prioriteitsstelling in zijn projecten, voeren ook zelf opdrachten van de UNESCO uit en stemmen zoveel moge lijk het beleid op elkaar af. De Ronde Tafelbijeenkomsten worden steeds door een andere organisatie voorgezeten, in 1997 door de IFLA. De ICA werd in 1997 vertegenwoor digd door zijn nieuwe adjunctsecretaris-generaal Philippe Charon, bijgestaan door Robert Egeter van Kuyk. Onder de Ronde Tafel ressorteert het Technical Coordina ting Committee dat zich bezighoudt met de zuiver techni sche ontwikkelingen op het gebied van AV archivering en daarover eens in de twee of drie jaar een (als regel drukbe zocht en geslaagd) symposium organseert. Het is de bedoe ling dat er ook een Cataloguing Committee wordt ingesteld om zich bezig te houden met wat met een algemene term 'intellectual control' van AV documenten wordt genoemd. Depot en auteursrechten De Ronde Tafel is er met wisselend succes altijd wel attent op geweest om met beide benen op de grond te blijven en niet te vertrekken naar ijle hoogten van discussies over be- leidsbeginselen en intentieverklaringen. Dat heeft er nog niet toe geleid dat een antwoord is gevonden op de prangende vraag welke samenwerking er mogelijk is met een groeiend aantal regionale organisaties in AV archivering, bijvoorbeeld - maar niet alleen - in Zuidoost-Azië. Misschien lijkt dit ver van het Nederlandse archievenbed, tenzij we ons realiseren dat Nederland, behalve tot dusver door het scheppen van een nationaal AV archief, in AV archivering niet voorop loopt en dat er buiten de grenzen en ook buiten Europa veel gebeurt waarvan een serieuze AV archivaris kennis dient te nemen. Bijvoorbeeld door rapportage over de Ronde Tafel. In 1997 heeft de Ronde Tafel net als in 1996 en 1995 bij zondere aandacht gegeven aan zaken betreffende een wettelijk depot van AV documenten en auteursrechtelijke bescherming van zulke documenten. In concrete termen betekent dit: de ontwerp-Conventie ter bescherming van het audiovisuele erfgoed (Raad van Europa, Raad voor Culturele Samenwerking, Straatsburg) en het UNESCO-project voor wettelijk depot van AV documenten. In de Conventie, nu in mogelijk haar twaalfde versie, is duidelijk dat ze uitgaat van de gezichtspunten van de filmmaker, niet van de beheerder van het erfgoed. Er wordt over 'AV media' gesproken, maar bedoeld wordt film; wettelijk depot wordt op de Franse, dus absolute manier geïnterpreteerd en aan-gevuld door vrijwil lig depot onder bepaalde condities; TV archieven mogen het wettelijk depot ontvangen van hun eigen producties. Hoewel aandacht voor AV media in deze zin te prijzen valt, is deze Straatsburgse aandacht wat teveel van het goede en maakt de archieven (en gelukkig ook het Ministerie van OCenW) bezorgd, temeer waar noch zij, noch de UNESCO oor spronkelijk geraadpleegd zijn. Het UNESCO-project is een wereldwijde inventarisatie van de huidige regelingen, te volgen door aanbevelingen over (1) welke soorten van wettelijk depot onder welke condities ingevoerd zouden moeten worden en (2) wat de beheerder van gedeponeerde documenten moet kunnen doen voor conservatie, raadple ging en eventueel beschikbaarstelling. Deze resultaten wor den verwacht in najaar 1997; de Conventie wordt naar ver luidt in haar huidige vorm eind maart 1997 reeds besproken in de Raad. Kleine projecten en opleiding Naast depot en auteursrecht is ook een aantal concrete pro jecten besproken. Zo zijn in voorbereiding of vrijwel gereed: een meertalige begrippenlijst voor AV archieven, een reader met inhoudelijke en beleidsteksten voor AV archieven, een document over filosofie en ethiek van de audio visuele archivering, die in de loop van 1997 geacht worden in de reeks RAMP Studies van de UNESCO te worden gepublicewerd. Een cursus AV archieven, waarvoor de Archiefschool na mens de Archiefraad in Parijs eind 1994 een opzet toezegde, is nog niet uitgewerkt. De Ronde Tafel heeft op het punt van opleidingen alleen gesproken over de druk bezochte zomercursussen van de FIAF, de AV archiefopleidingen op het niveau BA en MA aan de Universiteit van East Anglia en de succesrijke cursussen die gegeven worden in Zuidoost- Azië door SEAPAVAA (S.E. Asia Pacific AV Archives Association). Bibliothèque Nationale de France De Ronde Tafel was dit jaar te gast in de BNF aan de Seine, die als bekend een deel is van de grandes oeuvres waarmee de vorige Franse president Parijs verblijdde. Het is een aparte ervaring om de ingang van het gebouw te zoeken al wande lend tussen kooien van metaaldraad waar bomen in groeien, en

Archievenblad | 1997 | | pagina 13