Archiefnieuws KVAN-Studiedagen 20-21 november 1997 Terinzagelegging concept-selectielijsten baseren. Sinds enige jaren gaan er steeds meer stemmen op die zeggen dat zaken als groei, produktiviteit en inflatie worden gemeten met-maten uit een vervlogen tijd. Een hoofdprobleem ligt in de steeds groeiende diensten sector. Hier is het al moeilijk om een eenheid te vinden die zowel meetbaar als zinvol is, zeker zodra automati sering de kwaliteit gaat beïnvloeden. Een transportbedrijf dat dank zij een nieuw computersysteem snellere we gen naar tevredener klanten vindt, maakt nu voor de statistiek minder ki lometers en daarmee minder output. Dit is geen academische kwestie, want zulke cijfers vormen de grondslag voor ker ingang vinden in de archiefwereld, lijden nog meer dan hun economische tegenhangers onder de moeilijkheid hoe kwaliteit te kwantificeren. Het lijdt geen twijfel dat de gemiddelde Nederlandse archiefinstelling een on vergelijkelijk veel betere dienstverle ning aanbiedt dan een kwart eeuw geleden. De electronische uitbreiding ervan die voor de deur staat, brengt haar op een niveau waarvan toen nie mand droomde. Het doel is daarbij uitdrukkelijk meer gebruikers te be reiken. Maar geen raadplegingscijfer zal ooit het bestaan van het Algemeen Rijksarchief kunnen rechtvaardigen, al was het maar omdat de verhouding leggen of afweren van miljoenenclaims Het mag allemaal niet baten. Archie ven zijn niet sexy. Hun enige raakvlak met de voortplantingsdrift vormen de stamboomvorsers. Qualité négligeable Of neem de huidige discussies over de statistieken en indicatoren waarop economen hun adviezen plegen te Lokkende arhieven voor stamboomvorsers allerlei berekeningen bij uitkeringsin stanties en belastingdienst. Als het juist is dat de Amerikaanse prijsindex ruim een procent teveel aangeeft, zoals wel is betoogd, dan derft Washington over twaalf jaar een dollar met even veel nullen. Rechtvaardiging De indicatoren die langzaam maar ze- met de hoeveelheid aanwezig materiaal onafwendbaar verslechtert. Eloeveel documenten er ook worden vernietigd, er komt alleen maar geschiedenis bij. Toch is er bij dit al een troost. Weinig bedrijven beklijven, schreef de Inter national Herald Tribune van 22-23 maart. De gemiddelde leeftijd van de grootste industriële ondernemingen wordt op minder dan veertig jaar ge schat, terwijl twee derde van de kleine het minder dan zeven jaar volhoudt. Men zou gek kijken wanneer archie ven even bedrijfsmatig te werk gingen. a In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland worden berichten opgeno men die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden naar het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Kopij die vóór de 5e van de maand wordt ingeleverd, zal in de regel in het aan het eind van de betreffende maand te verschijnen nummer van het Archievenblad kunnen worden opgenomen. In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vaststel ling van selectielijsten (art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995) liggen de navolgende (concept-)selectielijsten teza men met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg vanaf 19 maart 1997 voor een periode van acht weken ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdragers, het Ministerie van OC&W, de rijksarchieven in de provincie en van het Algemeen Rijksarchief: selectielijst, ingediend door de Minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, voor de neerslag van han delingen op het beleidsterrein 'Grondprijsbeleid' over de periode 1945-1993; selectielijst, ingediend door de Minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, voor de neerslag van han delingen op het beleidsterrein 'Relatienotabeleid' over de periode 1945-1995; selectielijst, ingediend door de Minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, voor de neerslag van hande lingen op het beleidsterrein 'Agrarisch Onderwijs' over de periode 1945-1992; selectielijst, ingediend door de Hoofdinspecteur van de Gezondheidszorg, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Toezicht op de volksgezondheid', inzake de inspectie voor de gezondheidszorg over de periode 1940-1990; selectielijst, ingediend door de Algemeen Secretaris van de Gezondheidsraad, voor neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Advisering in de gezondheidszorg, inzake de Gezondheidsraad over de periode 1940-1990; selectielijst, ingediend door de Directeur-Generaal van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne, voor de neerslag van handelingen op de taakgebieden 'Volksgezondheid en milieu' over de periode 1940-1995; selectielijst, ingediend door de Minister van Binnen landse Zaken, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Overzeese pensioenen' over de periode 1945-1996; selectielijst, ingediend door de Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen en de Hoofddirecteur van de Informatie Beheer Groep, voor de neerslag van han delingen op het beleidsterrein 'Studiefinanciering' over de periode 1945-1994; selectielijst, ingediend door de Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, voor de neerslag van han delingen op het beleidsterrein 'Inkomens- en arbeids voorwaardenbeleid' over de periode 1940-1994; selectielijst, ingediend door de Minister van Verkeer en Waterstaat voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Telecommunicatie en post' inzake het 'Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie' over de periode 1955-1988; selectielijst, ingediend door de Minister van Algemene Zaken, voor de neerslag van handelingen op het beleids- KJLANT IN BEELD De Reehorst te Ede Het thema van de KV AN-studiedagen is deze keer Dienstverlening: de klant in beeldwaarbij virtuele en fysieke bezoekers alsmede afdelingen van diensten onderling als klanten kunnen worden gezien. Door toenemende informatisering kunnen onze klanten op steeds meer manieren aan informatie komen. Zijn bijvoorbeeld Internet, flexibele werkplekken en over heidsloket 2000 bedreigingen voor onze archiefinstel lingen? Is het huidige archiefwezen voldoende toegerust om zijn (toekomstige) klanten optimaal van dienst te zijn? Het antwoord op dit soort vragen vormt de rode draad tijdens de KVAN-studiedagen van 20 en 21 november 1997. De studiedagen zullen deze keer plaatsvinden in congrescentrum De Reehorst te Ede. Het programma-aanbod bestaat uit 21 sessies, waarin onderwerpen aan de orde komen die gegroepeerd zijn rond drie thema's, te weten: 'wat wil de klant', 'hoe help je de klant' en 'waar help je de klant'. Als bindend element fungeren drie plenaire lezingen. Daarnaast wordt u in de gelegenheid gesteld om deel te nemen aan een zestal workshops en/of rondetafeldiscus- sies en om een bedrijvenpresentatie te bezoeken. Reserveer 20 en 21 november alvast in uw agenda!

Archievenblad | 1997 | | pagina 12