Vrije Seks Door Jaap Kloosterman 'm. Archieven zijn niet sexy. Hun enige raakvlak met de voortplantingsdrift vormen de stamboomvorsers 20 21 gelijk is deze op verschillende manieren te presenteren, is het aan te raden gebruik te maken van een 'medium onafhanke lijk' opslagformaat. De SGML-standaard voldoet hieraan. Opmaak van informatie in SGML, maakt bijvoorbeeld zon der veel omzettingsproblemen zowel een publicatie op papier als ontsluiting via Internet mogelijk. Tenslotte werden manieren om images te manipuleren, met als doel de (automatische) verwerking makkelijker te maken, besproken. Historisch statistisch materiaal als Volkstellin gen bijvoorbeeld, hebben vaak een regelmatige struktuur. Door kennis over tabellen mee te nemen bij herkenning kan snel de koptitel en kolominhoud herkend worden. Ook verwijdering van kaderlijnen is effectief. Dit is namelijk 'ruis'. Conclusie De bijdragen tijdens de sessie 'conversion of historical sources' maakten duidelijk dat samenwerking tussen histo rici (als bron-gebruikers), instellingen (als bronbewaar- Association for History and Computing plaats) en informatiekundigen(als 'oplosser' van technische problemen) belangrijk is. De beschreven praktijksituaties kunnen eventueel als model dienen voor andere projecten. Zoals gezegd, is AHC een van de podia waarop deze samen werking tot stand kan komen. De volgende gelegeheid om de stand van zaken te polsen doet zich al op korte termijn voor: van 30 juni tot en met 3 juli. a.s. vindt de 12e AHC-conferentie in Glasgow plaats 5 <1> De 'Association for History and Computing' (AHC) is opgericht in maart 1987. De AHC stelt zich tot doel het gebruik van computers bij historisch onderzoek te stimuleren, zowel in onderzoek als in ohderwijs. De Nederlands-Belgische 'Vereniging voor Geschiedenis en Informatica' (VGI) is een van de grootste 'branches' van de AHC. Het merendeel van de leden van de AHC komt uit de acade mische wereld, maar een behoorlijk deel is werkzaam bij archief- en onderzoeksinstellingen. Elk jaar organiseert de AHC een conferen tie en drie maal per jaar verschijnt het tijdschrift 'History and Computing'. Zie: http://grid.let.rug.nl/ahc/welcome.html. Membership-Secre tary dr. Gunnar Thorvaldsen, Norwegian Historical Data Centre, University of Tromso, Breivika, N99037 Tromso, Norway, tel. +47 776 44179 fax. +44 77644182, email gunarth@isv.uit.no. 'History and Computing', Edinburgh University Press, 22 George Square, Edinburgh EH8 9LF Scotland, UK. Via de 'Vereniging voor Geschiedenis en Informatica' (VGI) kan men tegen gereduceerd tarief lid worden van de AHC. Hierbij is een abonnement op 'History and Computing' inbegrepen. Meer informatie over de VGI: Secretaris VGI, Henk Wals, p/a IISG, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam. Zie: http://www.Ieidenuniv.nl/nhda/vgi/vgil.htm <2> Er is, speciaal voor de verwerking van historische bronnen, een 'public domain' software-systeem ontwikkeld dat bijvoorbeeld rekening houdt met variaties in namen en maten en een flexibele opslagstruktuur kent. Vanaf 1978 wordt door het Max Planck Institut fur Geschichte in Gottingen gewerkt aan het 'Kleio' systeem (Kleio weergeven in Griekse Letters!). Zie: http:// www.gwdg.de/kleio/manual/welcome.html <3> De workshop 'archives in cyberspace' werd georganiseerd in Moskou in januari 1996 met ca. 65 deelnemers uit Oost- en West- Europa en Noord- Amerika. De workshop ging over het behoud van historisch belangrijke electronische gegevens voor de toe komst. De conferentie was enerzijds een ontmoeting tussen des kundigen uit de traditionele archieven en de data-archieven, anderzijds was het ook een ontmoeting tussen Oost en West. De proceedings van deze workshop zullen over enige tijd gepubliceerd worden. <4> Elfde Internationale AHC conferentie, Moskou, 20-24 augustus 1996. Sessie: The conversion of Historical Sources 1 Rene van Horik (NHDA), Conversion of Latin Fonts: The possibilities of Optical Character Recognition. 2 Bernedine Bos Anke van der Moer (IISG), OCR or manual data entry: experiences of the Bakunin-project. 3 Vitaly Kliatskin (univ. Tula) Konstantin Zingerman (univ. Tver'), About the limitations of the Automatic Conversion of the Content of Historical Documents. 4 Kyrill Shikov Yury Svyatets (univ. of Dnepropetrovsk), OCR - Gold of Optical Illusions. 5 Laurents Sesink (NHDA), Conversion of Documents to Digital Sources. <5> Thema van de AHC-conferentie is: dissemination of knowledge. Voor meer informatie over de AHC-conferentie op Internet: http://www.gla.ac.uk/Inter/Computerpast/ctich/ahc97/ Jim Everett AHC '97 CTI Centre for History, Archaeology Art History 1 University Gardens University of Glasgow Glasgow G12 8QQ Scotland tel: +(0)l4l 330 4942 fax: +(0)141 330 5518 Sinds alweer geruime tijd is de wetenschap der economie, en in het bijzonder der bedrijfseconomie, het archiefwezen binnengedrongen Menig archivaris is zich de laatste jaren information provider gaan noemen, heeft geleerd output boven throughput te stellen, let scherp op de bottom line en drukt zich ook overigens geregeld uit in het merkwaardige jargon dat men vooral van management consultants gewend is. De trouwe archiefbezoeker is eensklaps het doelwit geworden van een marke ring-strategie die hem een hele reeks produktlijnen voorschotelt. Hij staat verbouwereerd bij deze bedrijfsecono mische ontwikkelingen te kijken en achterdocht bevangt hem. Is marke ting niet het begin van geldklopperij? 'Vormen van dienstverlening die vroe ger vanzelf spraken, worden nu opge heven of te gelde gemaakt,' zegt een onderzoeker in het Historisch Nieuws blad van maart jl. 'Het archief wil tegenwoordig overal geld voor hebben.' Grijpstuiver voor footage? Geheel overtuigend is de klacht niet. De historicus in kwestie werkt bij een bedrijf dat voor een paar seconden televisie achteloos een hele crew naar de Pacific vliegt. Dat zou het archief nooit doen. En wat dat bedrijf bere kent aan de onderzoeker die de footage graag wil zien, is van een geheel andere orde dan de grijpstuiver waar het archief om vraagt. Archieven den ken veel beter dan vroeger na over de besteding van iedere gulden, en geven die dan veel vaker aan hun bezoekers uit. Dure diensten waarvan bijna nie mand gebruik maakte, worden vervangen door andere, die populair der blijken. Die zijn ook duur, maar niettemin dikwijls gratis. En dat de archivaris zo akelig praat, kan hij ook niet helemaal helpen. Haast iedereen praat tegenwoordig zo, omdat zijn baas dat graag hoort. Lose-Lose Wanneer er toch hier en daar iets mis dreigt te lopen, ligt dat misschien meer aan een tekort dan aan een teveel aan economie. Wie de moeite neemt eens na te vragen voor welke diensten archieven en bibliotheken zoal laten betalen, en tegen welke prijs, stuit op een totale chaos. Er zijn nauwelijks twee instellingen te vinden met een zelfde beleid. De verklaring lijkt te zijn dat de werkelijke kosten van vrijwel iedere dienst zich in deze branche eenvoudigweg zo ongunstig verhou den tot het aantal mogelijke afnemers dat een kostendek kende prijsstelling onmogelijk is. Men vraagt dus wat men denkt dat de klant wil betalen. Met rationele bedrijfsvoering heeft het weinig te maken. Er zijn zelfs zo goed als zeker heel wat gevallen waar in de dienstverlener geen rekening heeft gehouden met de kosten van het innen, zodat uiteindelijk zowel aan bieder als afnemer erbij inschiet. Want paradoxaal als het klinkt, kan het voor een archief het voordeligst zijn een eenmaal in het leven geroepen dienst om niet aan te bieden. Oorlog en seks als motor Meer economie maakt een en ander er dus niet gemakkelijker op. Het archief als bedrijf blijft een hachelijke zaak. Een bekende economisch-historische les laat zich samenvatten in de woor den van een hi-tech ondernemer: 'De twee inhoudelijke aandrijvers van de technologie zijn oorlogvoering en seks'. Zoals het zoeken naar nieuwe wapens met geld van de belastingbetaler tot tal van uitvindingen heeft geleid, zo heeft het zoeken van vermaak met geld van de consument een groot deel van de vooruitgang in de communica tiemiddelen gefinancierd. Video, tele visie, telefonie en electronische instru menten van Minitel tot het Internet hebben op grote schaal geprofiteerd van afgeleiden van de voortplantings- drift, waarbij ingrepen van puriteinse zijde de vernieuwers slechts verder prikkelden. Overeenkomstig het oude beginsel dat private vices vaak tot public benefits leiden, doet de samenleving als geheel er uiteindelijk haar voordeel mee. Niet echt sexy Het is geen nieuws dat archieven, als het om het geld van de consument beste striptease. Er is weliswaar in gaat, het afleggen tegen de eerste de kleine kring heel wat te doen geweest over de buitenechtelijke relatie van Karl Marx, maar men mag betwijfelen dat hier een lucratieve Web-site op had kunnen worden gebouwd. Bedrijfsarchivarissen tonen dikwijls een bewonderenswaardige vindingrijkheid als het erom gaat hun historische afde ling te verdedigen tegen kosten-baten analyses. Hun Amerikaanse vereniging gaf een glossy brochure uit die laat zien hoe goed bewaarde papieren in de strijd konden worden geworpen bij het 100/4 April 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 11