karmac F I l the*. Enkele jaren geleden weigerde een slachtoffer haar verhaal in een televisieprogramma te vertellen omdat zij "dit zelfs nog nooit had durven te zeggen aan haar beste vriendin" War victims df Women tel 0f sex slavers by Japanese J &5Ü Holland Media Groep Bronsweg7,821 I AL Lelystad Telefoon 0320-28 69 69 Fax 0320-24 90 94 Microfilm Scanning Telefoon 0320-28 69 60 Fax 0320-28 69 66 E-mail: info@karmac.mcs.nl http://www.karmac.mcs.nl (Hoe maak ik ons bouwarchief eenvoudig raadpleeg baar voor het publiek? Bij het archief van de Gemeente Zwolle hebben we daarvoor een oplossing gezocht én gevonden. Karmac heeft voor ons archief deze situatie opgelost door de tekeningen op microfilm vensterponskaart te zet ten. Daarnaast bieden zij de mogelijkheid om de micro films in een later stadium tegen zeer geringe kosten te digi taliseren. Dit is wat wij altijd al hebben gewenst. Geen tijdverlies voor onze medewerkers, geen onhandelbare stukken voor het publiek en het in goede staat behouden van de origine len.' Wilt u ook een partner die met u meedenktBel dan 0320-28 69 69. Karmac denkt met u mee. o Stuur mij informatie over microverfilming O Stuur mij informatie over scannen/digitaliseren o Neem contact op met mij voor het maken van een afspraak BEDRIJF/INSTANTIE/INSTELLING TFI FFODN/F-MAII I POSTCODE/PLAATS de betreffende dossiers konden er bij allerlei vragen naar verwijzen en de dossiers zelf konden -vanwege die grote privacy-gevoeligheid- dicht- blijven; zij zijn slechts onder strenge waren verwijderd. Alléén wanneer aangetoond kan worden dat deze personen overleden zijn, vervallen de beperkende bepalingen3. De drie be herende instellingen besloten na het voorwaarden in te zien. De opzet en de aard van het onderzoek en publicatie mogen geen identificatie van nog levende slachtoffers mogelijk maken; ook het traceren van slachtoffers en daders met behulp van gegevens uit de dossiers (om hen bijvoorbeeld te in terviewen) moet uitgesloten worden2. M J ,nd,oM, ,.,v l"pn,h moet r>' V- onl> _..^nC< «O"*" ,n -roB<w" pntor Japanse vrouwen doen hun verhaal Strafvonnissen zijn niet openbaar, ook al worden zij in het openbaar uitge sproken en berichten de media er over. De Nederlandse samenleving accep teert dat een veroordeelde het recht heeft om na zijn straf zijn leven met een 'schone lei' te hervatten. Privacy lijkt gewaarborgd Het maken van fotokopieën van docu menten waarop de namen van de slachtoffers en daders voorkomen wordt niet toegestaan. In een paar incidentele gevallen zijn kopieën van relevante stukken verstrekt waaruit de namen van alle slachtoffers en daders verschijnen van het rapport om met elkaar te overleggen bij vragen om inzage, zodat de onderzoeker bij ieder van de drie "loketten" een eenduidig antwoord krijgt. Op deze manier lijkt de privacybescherming goed gewaar borgd. Een complicerende factor hier bij is nog wel dat het ARA de Archief wet toepast, en het RIOD en het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de Wet openbaarheid van bestuur (WOB). Artikel 838 Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering In oktober 1996 verzocht een verte genwoordiger van een Nederlandse organisatie het ARA om twee straf vonnissen te mogen inzien. Het ging om Japanners die na 1945 door de Nederlands-Indische strafrechter (de Temporaire Krijgsraden) onder meer veroordeeld waren wegens het af dwingen van prostitutie. Dit verzoek deed hij ten behoeve van een Japanse televisiemaatschappij, die een docu mentaire wilde maken. Deze televisie maatschappij richtte een zelfde verzoek aan het RIOD met de mondelinge toelichting dat men met behulp van de gegevens uit die vonnissen slachtof fers en daders wilde opsporen om voor de camera te halen. De Nederlandse onderzoeker toonde het ARA een brief van de voorzitter van de Militaire Kamer van de Arrondissementsrecht bank te Arnhem, de rechtsopvolger in Nederland van de toenmalige Tem poraire Krijgsraden in Nederlands- Indië. Daarin werd hem die toestem ming verleend, gebaseerd op artikel 838 Wetboek van Burgerlijke Recht- vordering (Rv). Het relevante gedeelte van dit artikel luidt als volgt: "..Niettemin ztdlen aan hun die geene partijen in de zaak zijn geweest geene uit giften van arresten of vonnissen in strafza ken kunnen worden uitgereikt, zonder magtiging van den voorzitter van het hof of de rechtbank, welke dezelve geveld heeft, en het verzoek daartoe zal alleen worden toe gestaan op het bewijs, dat de verzoeker Met deze verder ongeclausuleerde toe stemming -geen vonnis, maar een op een beschikking gelijkende beslissing- leek de rechter het hierboven geschets te privacy-beleid te doorkruisen. Toestemming voor wetenschappe lijk onderzoek Dat artikel 838 Rv werd gebruikt was overigens geen verrassing. Reeds in 1991 was het ARA in een brief van het ministerie van Justitie, de overdragen de instantie, gewezen op dit wets artikel en werd uiteengezet hoe dit in de toestemmingsprocedure ingepast diende te worden4. De brief gaf aan hoe in de praktijk te handelen met de archieven van de Temporaire Krijgs raden en de Krijgsraden te Velde5. Het ARA kon toestemming verlenen voor inzage ten behoeve van "wetenschap pelijk onderzoek", dat wil zeggen onderzoek waarbij het beleidsmatige aspect en de analyse centraal staan (de methode van werken en de opzet van het onderzoek zijn hier essentieel). Voor "niet-wetenschappelijk onder zoek", onderzoek waar het voorname lijk gaat om nog levende personen, zo stelde het ministerie, is toestemming "overeenkomstig artikel 838 Rv aan de voorzitter van de militaire kamer'} nodig. Eigen regeling vóór WOB In het kort komt de redenering erop neer, dat men bij de interpretatie van beperkende bepalingen (vastgesteld conform de Archiefwet) moet kijken naar de regeling van de basis-open baarheid in Nederland, de WOB en de 100/3 maart 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 6