senioi^medewerker stadsarchief m/v Het VN O-NCW ziet het liefst dat de over heid, ook de archiefbeherende overheids diensten, de commerciële activiteiten afstoot. Vmhoff deelt die visie niet en spreekt van een buitengewoon eenzijdige benadering? Gemeente Gorinchem De gemeente Gorinchem strategisch gelegen op de grens van Holland, Gelderland en Brabant bloeit volop. In het bijzonder geldt dat voor de historische binnenstad met zijn vele voorzieningen. De stad heeft een rijk historisch verleden,met bijbehorend omvangrijk archief. Omdat archief te beheren en verder te onsluiten vragen wij een voor 36 uur per week. De baan: In het stadsarchief zult u bezig zijn met het inventariseren van archieven, het catalogiseren van de bibliotheek en de topografisch-historische atlas. Daarnaast verleent u diensten aan de diverse gemeentelijke afdelingen en aan burger die het stadsarchief bezoeken. Wat vragen wij: Om bovengenoemde werkzaamheden goed te kunnen verrichten moet u in ieder geval in het bezit zijn van de diploma's middelbaar archief-ambtenaar en SOD-I. Persoonlijke eigenschappen die bij deze functie passen zijn veelzijdigheid, enthousiasme, goede contactuele eigenschappen, redactionele vaardigheid en flexibiliteit. Gelet op de samenstelling van het team gaat onze voorkeur uit naar vrouwelijke kandidaten. Wat bieden wij: Wij bieden een bij de functie passend salaris van maximaal 72.744,00 per jaar. Wilt u meer weten over de functie neem dan contact op met de stadsarchivaris, de heer R.F. van Dijk, tel. 0183-65 92 90 of met het hoofd van de stafafdeling personeel en organisatie, de heer R.C. Loggen, tel. 0183-65 92 70. Schriftelijke sollicitaties kunnen binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad worden gericht aan het college van burgemeester en wethouders van Gorinchem, Postbus 108, 4200 AC Gorinchem, met vermelding 'soil, archief in de linkerbovenhoek van de envelop. 7 Velden van onderzoek Het Koninklijk Nederlands Historisch Genootschap heeft zich in mei 1996 gekeerd tegen het vernietigingsbeleid van de Rijksarchiefdienst met betrekking tot rijksoverheidsarchieven. Ze vond dat de historisch-culturele waarde van de archieven, de geheugenfunctie op langere termijn, geschaad werd. Vonhoff heeft bij zijn historisch onderzoek, onder meer naar de geschiedenis van de VVD, geen last ondervonden van de huidige vernieti gingspraktijk. Hij zegt hierover: "Het hangt ervan af welk archief je nodig hebt. Mijn velden van onderzoek liggen bij particuliere instituties en bij personen. En als men die archieven heeft geaccepteerd en geordend, dan zal de neiging om die te vernietigen heel gering zijn. Is je veld van onderzoek een bepaald gedrags patroon van een departement, dan loop je natuurlijk veel eerder tegen het pro bleem aan. Mijn onderzoek richt zich op de krenten uit de pap. Die worden nooit weggegooid". Vonhoff heeft wel begrip voor de angst van sommige historici, die vrezen voor de vernietiging van in hun ogen waardevol materiaal. Meer historicus dan archivaris Als voorzitter 'bestuurt' H. Vonhoff, hier samen met prins Claus, ook het Nationale Park De Hoge Veluwe (foto: Nationale Park De Hoge Veluwe) weten van de samenleving. Vonhoff kan dat wel met zijn uitspraak rijmen. "De samenleving is iets anders dan de overheid. Het overheidshandelen is een typisch handelen op basis van staatsraison. De overheid is een minimaal betrouwbare contracts partner. Ze probeert zeer vaak onder afspraken uit te komen en handelt vanuit een eigen gesloten belangen- systeem. Het archief is niet het geweten van de overheid, maar is een middel voor rechts vinding om de overheid te dwingen om haar afspraken na te komen. En daar doet zich een heel interessant vraagstuk voor bij het overdragen van stukken van gemeenten Bij de CAS heeft hij de nieuwe selectie lijsten gezien. "In deze ben ik meer historicus dan archivaris. Over dat vernietigingsbeleid maak ik mij ook wel bezorgd. Het houdt een zeker risico in". De hoogleraar noemt als voorbeeld de personeelsdossiers. "De archivaris zegt wellicht, als ik een paar voorbeelden heb dan kan ik de rechtshande lingen volgen. De historicus zegt nu wil ik toevallig het moraal. Maar de Rijksarchiefdienst beschouwt zichzelf, aldus een recente folder, als de beheerder van het geheugen en ge- provincies en rijk aan archiefdiensten". Vonhoff doelt hier op het feit, dat de selectie van archieven zo moet zijn, dat ze na overdracht hun functie als bron voor rechten en plichten blijven vervullen. 100/3 maart 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 4