Nieuws De klant wordt min of meer gedwongen gerichter te gaan werken en heter na te denken over zijn onderzoeksvraag if 30 Subsidies en projecten Sabine bemiddelt... Symposium Oranjebezittingen van Ameland tot de Zwaluwe 31 gaat mij eigenlijk nog niet ver genoeg. De gehele provincie Utrecht kan sa men. Het is toch eenvoudig om te bedenken dat de kosten voor overhead Max Beekhuis aanmerkelijk afnemen. Bovendien levert het logistieke winst op. Het publiek is gebaat bij zo min mogelijk depot-punten en zo veel mogelijk plaatsen waar zij toegangen on-line kunnen raadplegen. Maar dit onder werp is binnen de archiefwereld niet bespreekbaar. Niet. verwonderlijk overigens. Archivarissen maken zich schuldig aan hun eigen blokkade. De KV AN bijvoorbeeld is belangenvereni- No cure, no pay Het is mede aan de status van zelfstan dig agentschap van de RAD te danken dat het kostenbewustzijn binnen het ARA is toegeno men. De subsidiegever gaat er van uit dat 5 tot 10% van de begroting van het ARA extern gefinancierd wordt. Beekhuis loopt zich alvast warm voor een pittige discussie over de kosten voor dienstverlening. "De wettelijke taken behoe ven niet normerend te zijn voor het archief. Moet het geheel gratis zijn omdat het openbaar is? Lariekoek! De recht- en bewijszoekende burger kan uiteraard altijd kosteloos terecht, maar verder: afrekenen bij de kassa. En wie méér wil dan de doorsnee dienstverlening, zal daarvoor dienen te betalen." Het is een opvatting die weinig bijval vindt binnen het archiefwezen. Bakker en De Graaff zien betalen niet als een probleem. Wel aarzelen zij beiden als het aankomt op de berekening. "Om te beginnen ontbreekt er helderheid over welke zaken kosteloos zijn en welke niet; die afbakening is niet eenvoudig. Bovendien is de inschatting van het aantal benodigde werkuren per verzoek knap lastig en is er geen ga rantie voor het uiteindelijke resultaat." Beekhuis vult aan: "Voor PEGIN zal betaald moeten worden, voor het ging voor beroepsbeoefenaren en werk geversvereniging tegelijk, ze vertegen woordigt het belang van het Neder landse archiefwezen. Door deze verstrengeling van belangen loopt een vakinhoudelijke discussie over deze kwestie gegarandeerd vast. Met een scheiding van deze twee componenten zou de KV AN het publiek een gewel dige dienst bewijzen." maken van die gids is door ons ten slotte een extra inspanning geleverd." Zij deden weliswaar ervaring op met een tariefregeling voor de afhandeling van schriftelijke verzoeken, maar toch bekruipt medewerkers nog regelmatig een gevoel van géne om geld te vragen als er geen resultaat is geboekt. Met lege handen vertrekken en toch beta len? Tsja, tijd kost nu eenmaal geld. Bakker ziet de mopperende klant al voor zich: "maar ik betaal toch belasting Commerciële dienstverlening Er is weinig verbeeldingskracht voor nodig om te voorspellen dat een discussie over commercialisering van diensten verleend door een openbaar archief aan beide zijden van de balie opschudding teweeg zal brengen. Als Beekhuis van wal steeks om enkele positieve neveneffecten af te schilderen, schrikt Bakker van het gemak van zijn beweringen als "Betaling genereert kri tische klanten" en vraagt: "Moeten wij daar blij mee zijn?" "Ja", zegt Beek huis, "Wie betaalt, mag wat eisen." Maar Bakker vindt: "Wie niet betaalt toch ook!" De gunstige neveneffecten van betaling voor dienstverlening lig gen volgens Beekhuis allereerst op het vlak van de doelmatigheid. Een analyse van de verhouding tussen kosten en baten is dringend nodig. "Binnen het archief zijn de werkelijke kosten van tijdsinvestering tot nu toe niet of slecht zichtbaar. Daar komt stellig verande ring in als de medewerkers verplicht zijn verantwoording af te leggen over de werkuren die zij besteden aan externe dienstverlening. Dat is winst. En wat die kritische klant betreft: respons, daar gaat het om. De klant zal niet alleen de geleverde producten afzetten tegen de kostprijs, hij wordt tevens min of meer gedwongen gerichter te gaan werken en beter na te denken over zijn onderzoeks vraag." Wanneer het ARA voortaan offertes opstelt, groeit bovendien een scherper inzicht in de wensen en de belangstelling van de bezoekers. En ook dat is mooi meegenomen. In de herfst staat een discussiedag ge pland over de dienstverlening door het ARA en de doorgevoerde veranderin gen. Feed-back van collega's van bui ten, daar zit het ARA op te wachten, zegt Beekhuis, die, tot slot, het perso neel lof toezwaait: "De veranderingen zijn in gang gezet met de ongeveer 120 mensen die hier werken". Met val len en opstaan, maar toch mag het op merkelijk heten; zoveel beweging zit er niet in het archiefwezen. 1 Zuid-Holland De Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen, die sinds kort officieel als vereniging is geregistreerd, ontvangt een subsidie van de provincie Zuid-Holland van 60.000 gulden en van het Prins Bernhard Fonds/Anjerfonds van nog eens 15.000 gulden. Dit bedrag van 75.000 gulden wordt gebruikt om een gebruikersvriendelijke interface met onderliggende database te bouwen die onder meer via internet beschikbaar komt. De gebruikers van informatie die door archiefdiensten beheerd wordt, zijn er bij gebaat dat deze informatie op eenduidige wijze benaderd kan worden. Dit voorkomt on nodige problemen bij speurwerk. Daarnaast is het in ons informatie-tijdperk steeds belangrijker dat de onderzoeker ook op afstand inzicht krijgt in het informatie-aanbod. De efficiency van het onderzoek kan hierdoor toenemen. Het is de bedoeling dat de database geleidelijk met infor matie gevuld zal gaan worden. Op korte termijn, in ieder geval nog in 1997, zullen de archievenoverzichten van de deelnemende Zuid-Hollandse archiefdiensten beschikbaar komen. Daarna zullen per archiefbestand de diverse toe gangen en ook de nadere toegangen opgenomen worden. Het project wordt door de Vereniging Kring van Zuid-Hol landse Archivarissen in samenwerking met ProBiblio van de Provinciale Bibliotheekcentrale in Zuid-Holland ontwikkeld. Groot voordeel voor de deelnemende diensten is dat de be staande archiefbeheerssystemen intact kunnen blijven. Rondom de drie meest gebruikte systemen zal een schil ge bouwd gaan worden. Dit voorkomt dat veel gegevens op nieuw zouden moeten worden ingevoerd. Noord-Holland Het streekarchief voor Gooi- en Vechtstreek krijgt van de provincie Noord-Holland 40.000 gulden om delen van het archief te conserveren om het toegankelijk te kunnen houden voor het publiek. Een belangrijk deel van de subsidie zal besteed worden aan de bewerking en conservering van het omvangrijke tekeningenarchief (circa 15.000) van voormalig stadsarchitect Dudok. De gemeente Hilversum heeft voor het conserveren van de collectie een project opgezet, waarbij de tekeningen op microfilm zullen worden gezet. Behalve Gooi- en Vechtstreek zijn ook Alkmaar en Haarlem in de prijzen gevallen. Zij krijgen in 1997 resp. 26.400 en 36.000 gulden van de provincie Noord-Holland voor vergelijkbare projecten. De naam Sabine is afgeleid van de Sabijnse maagden die in hun tijd bemiddelden tussen hun Romeinse ontvoerders en de leiders van hun eigen stam. De moderne Sabine staat voor een bibliografisch netwerk dat bemiddelt tussen schrijver en lezer. Sabine (Stichts Algemeen Bibliografisch Netwerk) is een bibliografisch gegevensbestand, waarin de titels zijn op genomen van boeken en tijdschriftartikelen over alle moge- Ai lijke aspecten van de provincie Utrecht: geschiedenis, landschap, economie, politiek, milieu, monumentenzorg, archeologie, landbouw, nijverheid, kunst etc. De gegevens illa nogalijfcc worden verzameld door correspondenten in iedere gemeente, die samen een provinciewijd netwerk vormen. Internet adres: http://www.ubu.ruu.nl, kies dan: gegevensbestanden of RUBEN. Kies daarna: SABINE. Het archief van de Nassause Domeinraad van 1581 tot 1811 Het omvangrijke archief dat de Nassause Domeinraad heeft nagelaten, bevindt zich grotendeels op het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Hiervan is het gedeelte vanaf 1581 voor onderzoekers slecht toegankelijk. In de afgelopen jaren is door een team van archivarissen hard gewerkt aan de bewerking. Dit heeft geresulteerd in een inventaris, waarin de stukken per domein zijn beschreven en geordend. Ter gelegenheid van de afsluiting van het project en het 100/3 maart 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 20