Benoeming adjunct-algemeen rijksarchivaris CANNet Studiedag automatisering POP-FESTIVAL in het Algemeen Rijks archief op maandag 22 september 1997 even praktisch als noodzakelijk onderwerp als 'Wat wordt de gebruiker er nu wijzer van?' In het nieuwe beleid zullen voor de KVAN-sectie met name twee dingen belangrijk zijn: 1. Welk beleid gaat de nieuwe stichting voeren ten aan zien van de landelijke AV-archivering, inclusief gebie den die zij nu niet bestrijkt? 2. Hoe kan het lokale en regionale archiveringsbeleid, dat de Werkgroep Lokale en Regionale AV-archivering van de sectie voorbereidt, hierop aansluiten en invloed uit oefenen? In juni 1996 is de eerste samenvatting van het beleid van de nieuwe stichting in de vorm van het beleids- en activiteiten plan Ouverture aan de staatssecretaris van OCW voorgelegd. Een exemplaar is ter commentariëring ook toegezonden aan het KVAN-bestuut. In het NAA-plan wordt overigens voorzien in een inventarisatieproject Nationaal Audiovisueel Erfgoed in en in de wens samen te werken met 'koepels' als de Werkgroep Lokale en Regionale AV-archivering. Een van de vele aspecten van AV-archivering waar meer duidelijkheid in zal moeten komen, is de werking van de Archiefwet op bepaalde categorieën van audiovisuele docu menten, en alles wat daarmee aan regelgeving samenhangt. Ook zal uit de nadruk die het NAA gaat leggen op de toe gankelijkheid van collectie voortvloeien, dat gekeken moet worden naar de voorwaarden die de Auteurswet daaraan stelt. Tenslotte zal het NAA een meerjarig project begin nen, waarin - in overleg met alle betrokkenen - vorm gegeven moet worden aan een beleid ten aanzien van de landelijk belangrijke acquisitiegebieden die nu nog niet door het NAA gedekt worden. Hiernaast is ook meer speciale aandacht te verwachten voor een aantal meer technische zaken als daar zijn: de ontwikkeling van een gemeenschappelijk ontsluitings- format voor AV-documenten en van gemeenschappelijke software voor de raadpleging van bestanden; proeven met de digitalisering van stilstaand en bewe gend beeld, zowel voor raadpleging als voor (on line) beschikbaarstelling toegang tot de collecties, hergebruik en commercialise ring van historisch AV-materiaal: het inhalen van althans een deel van de achterstanden in conservering en daarmee samenhangend de ont sluiting van film- en videocollecties; de ontwikkeling van opleidingen in overleg met de Archiefschool en het NAA. Activiteiten Sectie AVA in 1997: 1. De sectie zal de ontwikkeling van het NAA op de voet volgen en daar waar mogelijk wijzen op de noodzaak van een goede communicatie met 'het veld', in het bijzonder de 'verspreide collecties' in Nederland. 2. De sectie zal zich inspannen voor het tot stand komen van een onderzoek naar lokale en regionale archieven in Nederland. Dit onderzoek richt zich enerzijds op in ventarisatie van lokaal beleid, knelpunten, wensen en behoeften, anderzijds op selectiecriteria. Het onderzoek naar selectiecriteria beoogt een bijdrage te leveren aan het beantwoorden van de vraag welk AV-materiaal kan worden aangemerkt als zijnde van 'nationaal belang'. 3. Vanuit de sectie zullen minimaal drie bijeenkomsten van de werkgroep lokale en regionale AV-archivering georganiseerd worden. 4. Publicatie standpunten van de sectie in het Archieven blad. 2. Internationaal De Internationale Archiefraad (ICA) heeft het voornemen in zijn nieuwe vierjarenplan 1996-2000 meer aandacht te schenken aan de audiovisuele archivering. Bij het schrijven van deze notitie is nog geen besluit bekend, maar men mag ervan uitgaan dat dit betekent: uitbreiding van de opdracht van de verantwoordelijke commissie (en over enige tijd mo gelijk een sectie ter opvolging van de commissie) om naast de archivering zélf ook aandacht te besteden aan direct rele vante zaken als: wetgeving, bouw en inrichting van AV- archieven, opleiding, beschrijvingsnormen, bronnen als oral history en oral tradition, beeldtechnologie, toegankelijkheid van collecties, automatisering. De sectie heeft traditioneel een sterke band met de Interna tionale Associatie voor Geluid- en Beeldarchivering (IASA), die in september 1996 in Perugia onder meer heeft gespro ken over haar nieuwe beleid, waarin ook de betrokkenheid bij film- en videoconservering is opgenomen. Activiteiten Sectie AVA in 1997: Het bestuur van de sectie ziet het als zijn taak om zoveel mogelijk informatie over internationale ontwikkelingen te verzamelen en door te geven aan de leden. Het betreft hier met name informatie vanuit de internationale organisaties IASA, FIAT, FIAF, IAMHIST en AEI. 3. Contact met de leden De ontwikkelingen in Nederland en daarbuiten hangen zeer met elkaar samen. Velen, waaronder het sectiebestuur, zul len zich er bezorgd over maken dat zulke belangrijke ont wikkelingen zich in zo'n traag tempo en zo diffuus vol trekken dat het voor de audiovisuele archivaris moeilijk is zich te oriënteren. Veel dingen lijken in de lucht te hangen, of doen dat ook, maat het archiefwerk gaat door en kan niet altijd wachten. De rol van de sectie als klankbord en be langenbehartiger neemt de komende tijd hierom wellicht toe. Activiteiten van de Sectie AVA in 1997: 1. De sectie neemt zich voor zoveel mogelijk informatie aan de KVAN-leden door te geven, met gebruik van: publicaties in het nieuwe Archievenblad mailings aan de leden in de vorm van een ledenbrief; verspreiden van relevante artikelen uit vakliteratuur; organisatie van twee themadagen; organisatie van een excursie naar AV-archieven in Engeland. 2. Daarnaast zal de sectie een ledenwerfcampagne op zetten, teneinde zich duidelijker te kunnen profileren als belangenbehartiger van de AV-archieven in Neder land. Overwogen wordt om ook meer leden te verkrij gen vanuit België, waar een organisatie als de Sectie AVA ontbreekt. Mw. drs. M. Molenaar (50) wordt op 15 april 1997 adjunct algemeen rijksarchivaris. Het betreft een nieuwe functie die voortvloeit uit een reorganisatie van de centrale directie van de Rijksarchiefdienst. Samen met de algemene rijksarchiva ris gaat de nieuwe functionaris zorg dragen voor het inte graal management van de Rijksarchiefdienst. De adjunct algemeen rijksarchivaris zal zich vooral bezighouden met de bedrijfsvoering van de dienst (P&O, financiën, planning e.d.). Mw. Molenaar studeerde bestuurssociologie en bestuurs kunde in Rotterdam en behaalde in diezelfde plaats én in Rochester een Master of Business Administration degree. Sinds 1994 was zij werkzaam als Directeur Personeelszaken bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarvoor werk te zij bij de ministeries van VROM en O&W. Op 25 april 1997 organiseert CANNet (het netwerk voor categoriale archiefbeherende instellingen) haar derde studie dag onder de titel Archieven in collecties: Automatiseren van beheer en ontsluiting. Het doel van deze studiedag is nu eens niet u kennis te laten maken met de laatste snufjes op automatiserings gebied. En evenmin zult u onderhouden worden met lezin gen over de programmatuur van uw collega-instellingen. De dag begint met lezingen over de aanpak van de automa tisering van beheer en ontsluiting. Daarbij zullen ook zaken aan de orde komen als de relatie tot de andere collecties binnen de instelling (bibliotheek en documentatie, (kunst voorwerpen of gegevensbestanden van derden), de keuze voor het uitbesteden van de automatisering of in eigen beheer uitvoeren, de valkuilen etc. Vervolgens komen de slechte en goede ervaringen met automatisering van een kleine en een grote categoriale in stelling aan bod. Verder hopen wij ook iets te kunnen vertellen over de ervaringen met de organisatorische aspecten van het aanbieden van informatie uit de collectie op Internet. Daarna is er gelegenheid om op een 'interactieve manier' uw eigen vragen en problemen ter sprake te brengen. Afhankelijk van het aantal deelnemers worden drie of vier workshops georganiseerd, elk onder voorzitterschap van een deskundige. De kosten van deelname aan deze dag bedragen 30,- per persoon, incl. lunch, borrel en verslag. Voor nadere infor matie of inschrijving voor deelname kunt u zich wenden tot het secretariaat: CANNet, drs. J. Haag, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam, tel. 020-6685866, fax 020-6654181. Personen Op Papier Persoonsgeschiedenis staat in het brandpunt van de belang stelling. Er verschijnen dan ook vele gidsen die de onderzoe ker behulpzaam zijn bij zijn werkzaamheden om gegevens over personen in kaart te brengen. Ook het Algemeen Rijksarchief in Den Haag beheert veel informatie die van nut is voor het beoefenen van de persoonsgeschiedenis. Gepoogd is deze informatie in beeld te brengen met als uitgangspunt niet de instellingen of personen die archieven hebben gevormd maar de vragen van de klant zoals die in de studiezaal worden gesteld. Een veel voorkomende vraag is: 'Heeft u iets over waarna een persoons- of beroepsgroep wordt genoemd. Die vraag vormde de basis voor een uitvoerig onderzoek in alle toegangen van het Algemeen Rijksarchief naar beschrijvingen met gegevens over persoons- en be roepsgroepen. Het resultaat daarvan wordt de POP-gids, geordend in alfabetische volgorde op naam van persoons- en beroepsgroep. U, als archiefinstelling, bibliotheek of documentatiecen trum, weet doorgaans al precies wat u over personen in huis hebt. En u hebt uw klant tot tevredenheid over uw bestand ingelicht. Maar u wilt méér doen voor uw klanten. U kunt dan in het vervolg ook verwijzen naar deze gegevensverza meling over personen, voorkomend in archief- en biblio theekbestanden van het Algemeen Rijksarchief. Zo is het Algemeen Rijksarchief UW PARTNER IN INORMATIE- BEMIDDELING en stellen wij u in staat de dienstverlening aan uw klanten te verhogen. Tijdens het symposium zal van gedachten worden gewisseld over de totstandkoming, mogelijkheden en uitbreiding van deze gegevensverzameling, waarvan de papieren neerslag - de POP-gids - dan zal worden gepresenteerd. Gesproken zal worden over de wijze waarop u de POP-gids kunt benutten bij uw informatiebemiddeling en u uw klanten kunt wijzen op onvermoede bronnen in het Algemeen Rijksarchief.

Archievenblad | 1997 | | pagina 13