Het Centraal Archief DSM. probeert sturend op te treden in de overdrachten aan het con cernarchief 16 Verantwoordelijkheid archiefbeheer De verantwoordelijkheid voor het ar chiefbeheer binnen de eigen organi satie berust volledig bij de archief vormer. Hierdoor kan het primair gericht zijn op het leveren van bewijs en informatie ten behoeve van het functioneren van het eigen organisatie onderdeel. Het Centraal Archief DSM is verantwoordelijk voor het ontwik kelen en bijstellen van het archiefbe- leid en de vorming van een centraal concernarchief. Dit concernarchief wordt gevormd uit de archiefbestand delen die geen actuele bewijs- en/of informatiewaarde meer hebben voor het betreffende organisatie-onderdeel. Na overdracht wordt Centraal Archief DSM eigenaar en (her)ordent en ver zorgt de overgedragen archiefbestand delen naar eigen goeddunken. Bij het beheer van het concernarchief gaat het Centraal Archief uit van de bewijs- en informatiefunctie van dit archief voor het gehele concern. Taken Centraal Archief DSM De kerntaak van het Centraal Archief DSM is de vorming en het beheer van het concernarchief. Maar deze afdeling is ook verantwoordelijk voor het ont wikkelen en zo nodig bijstellen van het archiefbeleid. Hiertoe onderhoudt zij intensief contact met de diverse ge ledingen binnen de totale organisatie en volgt relevante ontwikkelingen op het vakgebied buiten het bedrijf op de voet. De afdeling treedt ook op als centraal aanspreekpunt voor wat be treft archiefaangelegenheden voor alle organisatie-onderdelen (advisering/ klankbordfunctie) en externe partijen. Servicediensten Daarnaast verleent het Centraal Archief nog een aantal specifieke servicediensten, te weten: vernietiging van archiefbestand delen het leveren van depotfaciliteiten ten behoeve van de op het hoofd kantoor gevestigde organisatie onderdelen of voor specifieke ar chiefbestanddelen. centrale contractenregistratie services op het gebied van tekst verwerking Deze service-activiteiten vinden plaats binnen het Centraal Archief DSM omdat de afdeling -gezien de eerder genoemde kerntaken- over bepaalde middelen en expertise beschikt, of omdat de onderneming er uitdruk kelijk om vraagt. Alle overige uit voerende dienstverlening, zoals het uitvoeren van archiefprojecten, het verrichten van microverfilmingswerk zaamheden, het vervullen van een algemene depotfunctie e.d., is stopge zet. Wanneer er op enig moment binnen de organisatie behoefte bestaat aan dit soort diensten maakt men gebruik van diverse op de markt ope rerende bureau's. Desgewenst is het Centraal Archief DSM bereid te as sisteren bij de selectie van zo'n bureau. Daarnaast kan het natuurlijk adviseren en meedenken over bepaalde zaken aangaande het archiefbeheer van een or ganisatie-onderdeel. Maar het inrichten van archieven of het ontwikkelen en bijhouden van archiefcodes voor or ganisatie-onderdelen hoort daar niet meer bij: dat is iets dat de archief vormer -al dan niet met extern inge- Op basis van de eigen ervaring van de bedrijfsarchivarissen (m.n. de behoefte aan informatie van de klanten van het Centraal Archief DSM) bepaalt deze groep welke documenten op termijn opgenomen zouden moeten worden in her concernarchief. Vervolgens kijkt men op welke plaats(en) binnen de organisatie deze documenten ontstaan en spreekt met de archiefvormers af welke archiefbestanddelen op termijn worden overgedragen aan het con cernarchief. Deze afspraken staan in een acquisitie-overeenkomst. De overdrachten aan het concernarchief verlopen sinds 1 januari 1995 steeds meer via deze acquisitieplannen. Overdracht vindt plaats zodra de archiefvormer de stukken niet langer nodig heeft bij het vervullen van zijn taak. Archieven van organisatie-onder delen Op deze manier probeert het Centraal Archief DSM sturend op te treden in de overdrachten aan het concern archief. Daarnaast worden organisatie onderdelen door deze acquisitie-afspra ken gewezen op het feit dat archief bestanddelen die voor het vervullen huurde capaciteit- zelf ter hand zal moeten nemen. Organisatie Centraal Archief DSM De afdeling ressorteert organisatorisch onder het Concern Secretariaat en bestaat uit twee groepen, nl.: Acquisitie Inventarisatie, en Informatieverstrekking On dersteuning De primaire taak van de groep Acqui sitie Inventarisatie is het (mede)be- palen van de inhoud van het concern archief en het opstellen en bijhouden van zgn. acquisitieplannen. van de eigen taak niet langer relevant zijn op een ander niveau binnen de organisatie nog wel een bewijs- en/of informatiewaarde kunnen hebben. Desgewenst geeft de groep advies aan organisatie-onderdelen, nadat bekend is welke documenten op termijn overgedragen kunnen worden, inzake de selectie en het vaststellen van de bewaartermijnen ten behoeve van de rest van het archief. Ook adviseert zij dan over de wijze waarop men dit soort archieven het beste kan bewaren (bijvoorbeeld bij een extern commer cieel archiefdepot). Dit heeft tot voor deel dat organisatie-onderdelen zicht krijgen op de (veelal grote) hoeveelhe den archief die op termijn vernietig baar zijn. Het geeft hen een instru ment in handen om het eigen archief zo klein en inzichtelijk mogelijk te houden. Nadat deze afspraken zijn vastgelegd krijgt het betreffende or ganisatie-onderdeel een vrijstelling van de meldingsplicht uit de corporate requirement voor de duur van de ac quisitie-afspraak. Het streven is deze afspraken éénmaal per drie jaar te eva lueren. De bedrijfsarchivarissen zijn verder verantwoordelijk voor het rege len van de overdrachten aan het con cernarchief en het uiteindelijk inventa riseren van de overgedragen archieven. Zoals gezegd heeft iedere be- drijfsarchivaris binnen de groep een eigen, organisatorisch bepaald aandachtsgebied. Binnen dit gebied is hij of zij verantwoordelijk voor het uitvoeren van de hierboven genoemde taken. De chef van deze groep vervult m.n. een coördinerende en coachende rol. Ondersteunende taken De groep Informatieverstrek king Ondersteuning is ver antwoordelijk voor het ver strekken van informatie uit de verschillende archieven. Indien nodig staat de bedrijfsarchivaris van het betreffende aandachts gebied haar hierin bij. Daarnaast levert deze groep desge vraagd vakmatige c.q. handmatige ondersteuning aan de bedrijfsarchi varissen van de groep Acquisitie Inventarisatie bij het realiseren van overdrachten aan het concernarchief en het inventariseren van archieven. De chef van deze groep heeft ook een eigen aandachtsgebied. Dit is niet or ganisatorisch bepaald, maar omvat en kele archiefbestanddelen die op basis van hun materiële vorm of functie een aparte behandeling behoeven. Deze be standdelen ontstaan veelal door de ge hele organisatie heen en zijn bijvoor beeld personeelsdossiers, contracten, foto's, films, octrooien, e.d. Verder is de groep verantwoordelijk voor het beheer van de depot- en kluisruimtes op het Hoofdkantoor en levert zij diens ten op het gebied van tekstverwerking. Overdrachten vanuit Centraal Archief Het komt voor dat archiefbestandde len op termijn hun bewijs- en infor matiewaarde voor het concern ver liezen. Dat is op dit moment het geval bij het overgrote deel van het archief van de voormalige Staatsmijnen in Limburg. Dan onderzoekt men of er wellicht een externe instantie geïnte resseerd is. Zo is er in juni 1988 een Naast deze structurele overdrachten aan het Rijksarchief in Limburg draagt het Centraal Archief DSM ook "ad hoe" documentatiemateriaal of kopieën van archiefmateriaal over aan instellingen als het Mijnmuseum/ Industrion, het Stadsarchief Heerlen en het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg. De collectie films gaf het Centraal Archief in beheer bij de Stichting Film en Wetenschap in Amsterdam die dit materiaal op vakkundige manier kan ontsluiten en beheren. Op advies van deze Stichting is eveneens uniek beeldmateriaal uit de 20-er jaren, dat is vastgelegd op een nitraatdrager, geconserveerd. De filmcollectie is beschikbaar voor we- loeveelheid locumenten werkplek behandelingsfase dynamische beheersfase tijd afdelings- centraal) bedrijfs- archiefdepot statische beheersfase archief Rijksarchief in Limburg Stichting Film Wetenschap Levensloop van documenten in schematische vorm weergegeven convenant afgesloten tussen DSM en het Rijksarchief in Limburg, waarin is vastgelegd dat DSM de archieven da terend van vóór de privatisering (1989) zal overdragen aan het Rijksarchief in Limburg. De overdracht van het geïnventari seerd archief van de Staatsmijnen in Limburg (periode 1902-1974) werd eind vorig jaar afgerond. Na inventari satie en materiële verzorging volgt dit jaar het restant. In de komende jaren wordt gekeken of, en zo ja op welke termijn, archieven uit de periode 1974 tot en met 1989 voor overdracht aan het Rijksarchief in Limburg in aan merking komen. tenschappelijk onderzoek en onder wijsdoeleinden. Uiteindelijk dient de voortdurende aanwas van archiefstukken onder con trole te blijven door een voortdurend proces van overdragen en vernietigen. Het verantwoordelijke management in de organisatie-onderdelen neemt die beslissing. Deze moet gebaseerd zijn op de bewijs- en informatiefunctie die het archiefbestanddeel vervult voor deze ar chiefvormer. Desgewenst adviseert het Centraal Archief DSM hem hierin. Over vernietiging dan wel overdracht van concernarchief beslist uiteindelijk het Centraal Archief DSM. 100/2 februari 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 9