Het archiefbeleid binnen DSM LICOM Archiefverzorging en Documentenconversie fzYW L I COM 14 DOOR R.C. Kerpershoek1 De organisaties die daar uitdrukking aan gaven, ageerden soms binnen het parle ment, soms erbuiten. De parlementen zelf leidden eveneens een bewogen be staan. Hele of halve clandestiniteit ligt voor veel Europese partijen ruim binnen mensenheugenis. Is dit nu allemaal passé? (22 2; 25 lf3i 3fl^—Jö6* KÏSD£R slij ja 25" '60 65 So Staat van verwachting De partijen, althans de parlementaire, mogen er zelf over oordelen. Gezien het verleden koesterden zij meestal het nodige wantrouwen jegens de staat. Het is geen toeval dat ze hun archief niet bij de overheid onderbrachten. Nu kan hen binnenkort worden gevraagd zichzelf welhaast te beschouwen als een onderdeel daarvan. Hun antwoord zegt misschien weinig over de geschiedenis, maar veel over een tijdvak. Als het positief is, en de documenten van politieke partijen inderdaad op gelijke voet zouden komen te staan met middeleeuwse charters, dan kan dat wel eens zijn weerslag hebben op sommige andere particuliere archieven. Partijen mogen een zwaar stempel op de geschiedenis hebben gedrukt, maar geldt dat niet evenzeer voor de grote vakcentrales of bedrijven die krachtig bijdragen aan het bruto binnenlands produkt? En oefenen "buitenparle mentaire oppositie" en "niet-goevernementele organisaties" in bepaalde landen niet al decennia lang sterke invloed uit op de politiek? Gewoon meer geld In The Economist van 21 december werd zelfs geopperd dat Nee, geen partij (prentbriefkaart Organsatie van Roermondse Anarchisten, ca. 1982. Collecties IISG) de klassieke parlementaire democratie zichzelf heeft over leefd, en bepaalde vormen van directe democratie op de agenda staan. Het blad noemde drie feiten die die ont wikkeling steunen. De Westeuropese kiezer heeft geen politici meer nodig om zijn wensen te vertolken; hij heeft ontdekt dat die politici maar al te vaak onbetrouwbaar zijn; en "de vakbonden waarin de politici zich hebben georgani seerd" de politieke partijen voor wie het parlement een machtsbasis is en directe democratie een uitholling er van, worden zwakker. Zo bezien beginnen partijdocumen ten werkelijk op charters te lijken. Dus op naar het staats archief? Een prozaïscher afloop is denkbaar. De voorzitter van de grootste regeringsfractie in een groot Europees land verklaarde onlangs dat politieke partijen werkelijk iets bijzonders zijn; en dat er voor hun archieven dus gewoon meer geld moet komen. Het is verstandig niet te klappen voor dat het orkest is uitgespeeld. Ontsluiten en toegankelijk maken van dynamische en (semi-) statische archieven Inventariseren Selectie op de vernietiging Reviseren/ordeningsplannen Indexeren Adviseren m.b.t. archiefbestanden Overzetten van oude handschriften Micro- verfilmen en confectioneren van documenten, boeken, technische tekeningen etc Digitaliseren van documenten via scanning en indexeren Boekbinden Crutserveldweg 6, 6416 AD Heerlen Tel. 045 - 571 06 15 Fax 045 - 571 37 65 Archiefverzorging en Documentenconversie LICOM Archiefverzorging en Documentenconversie biedt u een betrouwbare en deskundige aanpak van al uw archief problemen. Een team van ervaren medewerkers, (SOD I+II, WA, Middelbaar Archief ambtenaren) staat voor u klaar. Hoe pak je de vorming en beheer van een centraal concernarchief binnen een sterk gedecentraliseerde organisatie aan? Onderstaand voorbeeld is wellicht interessant voor (bedrijfs)archivarissen die te maken hebben of krijgen met decentralisatie en "empowerment of the line". lueerd van de centralistische en sterk hiërarchisch georganiseerde Staats mijnen in Limburg tot een internatio naal chemisch concern met een gede centraliseerde organisatie. De huidige organisatie legt -in tegenstelling tot het verleden- de taken, bevoegdheden en verantwoordelijkheden zo laag mo gelijk in de lijn ("empowerment of the line"). De rol van de staf- en service afdelingen concentreert zich met name op het leveren van toegevoegde waarde ten behoeve van de business groups en business units. Eén en ander heeft ook ingrijpende gevolgen gehad voor het archiefbeleid en de taken en werk wijze van het Centraal Archief DSM. DSM Concern en met 17.000 medewerkers. De voor naamste producten van DSM zijn kunststoffen, harsen, rubbers, grond stoffen voor vezels, fijnchemicaliën, prolactam, melamine en EPDM-rub- ber, behoort de onderneming tot de marktleiders in de wereld. In de loop der jaren is DSM geëvo- Archiefbeleid Het archiefbeleid is in de achterlig gende periode aangepast aan de hui dige organisatorische inzichten en is vastgelegd in de "Corporate Require ment Records Management"Thans berust de verantwoordelijkheid voor het archiefbeheer bij het management van het betreffende organisatie-onder- deel.2 Deze mag de wijze van archiefbeheer geheel vrij bepalen; er zijn geen centrale voorschriften met betrekking tot de inrichting ervan. Hierdoor is men in staat het archiefbeheer te organiseren op een wijze die geheel aansluit bij de eigen behoefte van het betreffende organisatie-onderdeel. Uiteraard dient men wel rekening te houden met verplichtingen die voort (kunnen) vloeien uit wettelijke dan wel bedrijfsvoorschriften. Er geldt slechts één inperking van de eigen be voegdheid: het is niet toegestaan decentraal gevormde archieven te vernietigen of te vervreemden zonder toestemming van het Centraal Archief DSM. Op verzoek van het Centraal Archief DSM worden deze archieven - of delen hiervan - overgedragen. kunststofproducten en meststoffen. Het concern heeft een sterke tech nologische basis en voor de meeste producten goede marktposities. Met een aantal producten, waaronder ca- Het concern DSM is een sterk geïntegreerd inter nationaal chemieconcern met een om zet in 1995 van bijna NLG 10 miljard De heer R.C. Kerpershoek is hoofd van het Centraal Archief van DSM. 2. Organisatie-onderdeel wordt hier gebruikt ter aanduiding van bijvoorbeeld: een business group of business unit, een concernstaf, een service- of bestuurseenheid. Dit hoeven niet altijd juridische zelfstandige entiteiten te zijn. Van belang is dat het betreffende organisatie onderdeel voldoet aan de eisen vanuit de organieke ordening: autonoom, specifiek en stabiel. In de rest van het betoog zal naast het begrip 'organisatie-onderdeel' ook gesproken worden over 'archiefvormer'. 100/2 FEBRUARI 1997 J J

Archievenblad | 1997 | | pagina 8