RUIMTE PROBLEMEN? Geen Partij Ruimte- en arbeidstijdbesparende opbergsystemen en u kunt niet verhuizen De Europese archivaris lijkt al dan niet bewust aan het einde van de geschiede niste geloven BRUYNZEEL STORAGE SYSTEMS Monta-Mobil® Monta-Lift® Monta-Shelf® door Jaap Kloosterman 13 Bij het inrichten van archieven is effectief gebruik van de ruimte één van de belangrijkste uitgangspunten. Verlaag de kosten van uw archief met Bruynzeel Storage Systems Samen met u analyseren onze specialisten uw archief. Daarna onderzoeken zij de mogelijkheden van de beschikbare ruimte en geven u het meest kosten- en ruimtebesparende advies. Bruynzeel Storage Systems biedt de oplossing! De Monta®-archiefsystemen van Bruynzeel zijn een begrip voor efficiency en kwaliteit. Naast de klassieke archiefkasten Monta- Shelf® en Monta-Manager®, levert Bruynzeel ruimtebesparende Monta-Mobil® verrijdbare archieven en Monta-Lift® paternos ters. Met Monta-Mobil® kan de opnamecapaciteit van een archief zelfs verdubbelen, zodat voor dezelfde hoeveelheid te archiveren stukken de helft van de ruimte nodig is. De meerinvestering in Monta-Mobil® verdient zich hierdoor bin nen twee jaar terug. Bruynzeel Storage Systems betekent voor u: met ruim 45 jaar ervaring de meest ervaren archief- en bibliotheekinrichter deskundige en ruimtebesparende adviezen van onze medewerkers die voor u eerder probleemoplossers dan produkt-verkopers zijn een compleet pakket van archiefsystemen tot accessoires fabricage en montage onder GSF-keur en ISO 9001, uw waarborg voor kwaliteit en veiligheid korte levertijd en een uitstekende aftersales service Overtuig uzelf, bel (077) 306 90 00 of fax (077) 307 81 33 en vraag onze documentatie aan, of laat een van onze deskundi ge adviseurs u geheel vrijblijvend voorrekenen hoeveel u kunt besparen. A CONSTRUCTOR GROUP COMPANY Bruynzeel Storage Systems BV, Postbus 7118, 5980 AC Panninger Statische opstelling Monta-Mobil® verdubbelt uw opbergcapaciteit Een klein gevolg van de grote verandering die de wereld rond 1990 onderging, is de plotseling op gekomen belangstelling voor de archieven van po litieke partijen. De bijeenkomsten aan dit thema gewijd, zijn nauwelijks nog af te reizen en de Inter national Council on Archives heeft intussen een eigen sectie voor de betrokken instellingen opgericht. Dat gebeurde evenwel altijd en vaak pas tamelijk recent in het kader van algemene wetgeving over particuliere archieven of het nationale culturele erfgoed. Veel lidstaten sluiten archivalia uit van het vrije handelsverkeer binnen de Europese Unie; sommige hebben registratie van het patrimonium verplicht gesteld en rekenen daar ook de archieven van politieke partijen toe. Dit heeft zelden tot veel geleid. In een land als Griekenland, dat officieel zeer strikte regels kent, is het al moeilijk om er achter te komen waar het archief van de regeringspartij zich bevindt, en zelfs of het er is. Maar ook de Archives Rationales weten nauwe lijks hoe het met de papieren van de Franse partijen gesteld is. Het is niet oninteressant te constateren dat in Nederland, waar geen enkele wet iets over particuliere archieven zegt, het materiaal in doorsnee veel beter bewaard is dan elders. Vooronderstelling Er is aanleiding genoeg voor de toegenomen belangstelling voor archieven van politieke partijen. Niet alleen zijn er beduidend meer landen dan vroeger. Daarnaast gingen vrijwel alle communistische partijen in andere op, varen onder een nieuwe vlag of zijn van de aardbodem verdwenen. Waar zij de macht hadden, is hun plaats ingenomen door een bonte stoet nieuwe groeperingen, die dikwijls al kans hebben gezien uiteen te vallen of zelf weer ten onder te gaan. Vergelijkbare ontwikkelingen deden zich voor in vele Afrikaanse één-partij systemen. En van alle fracties in het Italiaanse parlement bestond er tien jaar geleden niet één, terwijl de fracties van tien jaar geleden het moede hoofd in de schoot hebben gelegd. Toch leidt de nieuwe belangstelling op vele plaatsen tot de roep om een nieuwe ronde regelgeving. Het voornaamste argument is dat politieke partijen een zo grote rol spelen in het openbare leven van een land dat ze nauwelijks nog als particulier zijn aan te merken. De voornaamste aarzeling wordt ingegeven door de kans dat dwang een averechts effect heeft, omdat de menselijke neiging tot verbergen en vernietigen erdoor wordt aangemoedigd. Maar als de voor tekenen niet bedriegen, mag men de komende jaren in Europa de nodige wetgevende initiatieven tegemoet zien. Ongeacht het uiteindelijke resultaat is deze discussie be langwekkend door een onuitgesproken vooronderstelling. Historische overwegingen zijn er te over. Men onderscheidt kiesverenigingen, volkspartijen en andere varianten, met in- Particulier of overheid De documenten van politieke partijen zijn voor het overgrote deel in particuliere handen. Van de leden van de International Association of Labour History Institutionsdie tal van partij archieven beheren, is slechts één op de twintig met een nationale overheid verbonden. Het gaat dan nog om gloednieuwe leden uit voor heen communistische landen, die altijd al onder de staat ressorteerden of recent zijn ge nationaliseerd. Van de grotere partijen in het naoorlogse Nederland heeft alleen de Christe- lijk-Historische Unie haar bescheiden bij het Algemeen Rijksarchief gedeponeerd. Dit beeld lijkt representatief te zijn voor de algemene situatie. Wetgeving geen garantie Daarmee is niet gezegd dat overheden zich niets aan de zaak gelegen hebben laten liggen. begrip van het totalitaire model. De Romaanse landen kun nen moeilijk voorbijgaan aan de politieke rol die syndicalis me en anarchisme er hebben gespeeld. Doek! Wat deze en vergelijkbare nuanceringen gemeen hebben, is dat ze alle geacht worden tot het verleden te behoren. De Europese archivaris lijkt al dan niet bewust aan het "einde van de geschiedenis" te geloven. Dat komt waarschijnlijk doordat geen parlement in Europa momenteel een partij bevat die het systeem zelf ter discussie stelt. Dit is ontegen zeggelijk iets nieuws. Sinds zulke partijen in de zestiende eeuw ontstonden uit ernstige bezwaren tegen de gevestigde orde, zijn zeker op het Europese vasteland ook tegen iedere latere orde steeds opnieuw fundamentele bezwaren gerezen. 100/2 februari 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 7