6 OPROEP De Rijksarchiefdienst zoekt een ALGEMEEN RIJKSARCHIVARIS (m/v) 7 Verandert de agentschapsstatus ook iets aan de verhouding met de Rijksarchiefdienst matie - is zonder meer te plaasten in de digitale omgeving. Dat is een belangrijk strategisch gegeven. De vraag blijft natuurlijk - ik ben daar heel nuchter in - of er zich straks op het beheren en beschikbaarstellen van digitale informatie, e.d. We werken ook - voor de kenners - aan de integratie van het MAIS-systeem en ons eigen CAST-systeem dat speciaal ontwikkeld is voor de inventarisatie van archief-bestan- den volgens de institutionele methode. (Knallende) Afsluitende lasershow. uitvoerend niveau werkzaamheden aandienen waar wat mee te verdienen valt. Of is het straks zo dat het hele punt van waardering en toegankelijkheid van informatie softwarema tig in recordkeeping-systems wordt opgelost? Dat is waar het uiteindelijk om gaat, we zullen zien hoe dat afloopt. U begrijp dat het niet in het bedrijfsbelang van de CAS is om de ultieme oplossing voor het archiefprobleem aan te dra gen. Een beetje chaos is welkom. Wat gaat de CAS op korte termijn doen op digitaal gebied Uiteindelijk zal het gaan om de vraag of de CAS zich een positie kan verwerven op het terrein van de waardering van electronische overheidsinformatie. Maar er doen zich nu al allerlei ontwikkelingen voor waar de CAS op inspeelt. De introductie van digitale technieken is natuurlijk ook niet meer en niet minder dan de modernisering van het pakket diensten en produkten dat we nu al voeren. Met andere woorden, een noodzakelijke en vanzelfsprekende aanpassing aan nieuwe technologische ontwikkelingen. Daarbij scherp in het oog houdend wat we zijn en waar we goed in zijn: uitvoerend, ondersteunend, facilitair. In concreto betekent dit dat we momenteel diensten en produkten kunnen leve ren op het gebied van de conversie van papier naar digitaal (scanning, OCR, e.d.), van het vervaardigen en beheren van digitale toegangen en gegevensbestanden, van het inte greren van digitale toegangen in nieuwe zoeksystemen, van De lezingen van het CAS-symposium van 15 januari jl. zullen binnenkort worden gepubliceerd. Belangstellenden kunnen een exemplaar van deze publicatie bij de CAS bestellen. Iedereen in archiefland weet dat eind 1995 de voorgenomen fusie van CAS en Rijksarchiefdienst niet is doorgegaan. Inmiddels zijn beide diensten agentschap geworden. Deze organisatorische ontwikke lingen hebben een sterke inhou delijke samenwerking niet in de weg gestaan. Integendeel, er is in de afgelopen jaren een intensieve samenwerking ontstaan in het kader van de PIVOT-operatie. Je ziet dat er in -wat ik maar noem - de verantwoordelijkheidsketen zorgdrager-CAS-Rijksarchiefdienst een enorme expertise is opgebouwd in het werken met de basisselectiedocumenten. Gelukkig is de discussie tussen Rijksarchiefdienst en het NHG nu constructief. We willen ook als CAS bijdragen aan een goede en zakelijke discussie over de institutionele me thode. We merken dat het al heel veel scheelt als mensen in Winschoten komen en kennis nemen van onze organisatie, procedures en werkmethoden. Ik zie dus ondanks die or ganisatorische verdeling van CAS en Rijksarchiefdienst over twee verschillende ministeries een steeds verdergaande samenwerking. Ik vind ook dat we als organisaties verplicht zijn die samenwerking te zoeken. We werken immers met gemeenschapsgeld vanuit verschillende verantwoordelijk- heidsgebieden aan één belangrijke publieke zaak: toeganke lijke, openbare en betrouwbare overheidsinformatie. De Rijksarchiefdienst voorziet op basis van zijn collectie in de behoefte van burger en overheid aan historische informatie. Deze dienstverlening wordt tegen maatschappelijk aanvaardbare kosten en prijzen aangeboden. Daarnaast fungeert de Rijks archiefdienst als nationaal kenniscentrum voor het archief veld en ontwikkelt de dienst zich tot een partner voor overheidsinstellingen bij vraagstukken op het gebied van archiefbeheer. De Rijksarchief dienst is een agentschap van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. De Rijksarchiefdienst streeft naar een verbreding en ver dieping van zijn vooraanstaande rol bij het verstrekken van historische informatie. Hiervoor beschikt de dienst over een rijksarchief in iedere provincie. Kenmerk van de dienst is een organisatie van eenheid in verscheidenheid. De dienst is de laatste jaren sterk aan het veranderen naar een meer extern gerichte organisatie, waarbij de klant centraal gesteld wordt. Het beleid is gericht op expansie en de doorgroei op de culturele markt en op de informatiemarkt. Daarnaast speelt de dienst een leidende rol in het proces van vorming, selectie en overname van archieven van de overheid. Bij dit alles wordt het voortouw genomen bij de discussie over het beheer van archieven in gedigitaliseer de vorm. Allianties met andere overheden en instellingen in bin nen- en buitenland op gebied van beleid en uitvoering worden door de dienst nagestreefd. Taken van de dienst zijn: het beheer van de in de rijksarchiefbewaar plaatsen berustende archiefbescheiden het toezicht op het beheer van de archiefbeschei den van het Rijk en overheidsorganen zoals genoemd in art. 41lid 1 van de Archiefwet 1995 het verrichten van onderzoek en ontwikkelen van methoden het bijdragen aan het archiefbeleid van de minis ter van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen en aan wetgeving op het terrein van de archieven. Door de vervulling van deze taken levert de Rijksarchief dienst een aandeel aan het cultuurbeleid, de informatie maatschappij, aan democratische openbaarheid, integri teit en effectiviteit van overheidshandelen. Aan het hoofd van de Rijksarchiefdienst staat de Algemene Rijksarchivaris. De dienst omvat: de directie, het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage, elf in de overige provinciehoofdsteden gevestigde rijksarchieven en de landelijke concerndiensten. Er werken ruim 400 mensen bij de Rijksarchiefdienst. De Rijksarchiefdienst zoekt een Algemene Rijksarchivaris met het volgende profiel: - academisch denk- en werkniveau; - inspirerend manager en teambuilder voor de organisatie en de mensen; - beeldbepalende persoonlijkheid voor de dienst; - oog voor de regionale verscheidenheid; - aantoonbare ervaring als koersbepaler en samenbinder bij veranderingsprocessen; - vaardig in het leggen en onderhouden van contacten, ook internationaal; - bindend element binnen het Nederlands Archiefwezen; - goed bekend in en met de wereld van cultureel erfgoed; - vaardig in het omgaan met politiek-bestuurlijke belangen; - in het bezit van het diploma archivistiek A. Standplaats: 's-Gravenhage Salaris: De functie is thans gewaardeerd op salaris-schaal 17 van het BBRA 1984 (maximaal f.13.007,-- bruto per maand). Deze waardering zal in de loop van dit jaar opnieuw worden bezien. Procedure Indien u geïnteresseerd bent in deze functie, of de aan dacht wil vestigen op een geschikte kandidaat, dan kunt u uw schriftelijke reactie binnen 14 dagen richten aan drs C. van 't Veen, Directeur Cultureel Erfgoed van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, Postbus 25000, 2700 LZ Zoetermeer. Daarnaast is het mogelijk dat de selectiecommissie eigener beweging personen zal benaderen om deel te nemen aan de selectieprocedure. Een psychologische test of assessement kan deel uitmaken van de selectieprocedure. Inlichtingen over de procedure en/of een functie omschrijving en nadere informatie kunt u verkrijgen bij mw. J. Jilleba van de Directie Cultureel Erfgoed van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, tel. 079-3234148. 100/2 FEBRUARI 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 4