Bevei liging van archieven Mensen Amsterdamse archivaris verduisterde topstukken Door Bert Looper 2 4 Zie verder pag. 2 kol. 1 2 5 Op diverse plaatsen in ons land worden nieuwbouwplannen ontwikkeld en ten uitvoer gebracht. Meer dan in het verleden het geval was, wordt daarbij het aspect van de beveiliging 'integraal' in de plannen meegenomen. Dit betekent dat beveiligingsplannen worden gemaakt op basis van een samenhangende visie op bouwkundige, technische, organisatorische en logistieke uitgangspunten. Natuurlijk wordt ook in D. van Dullemen In Groningen staan het Gemeentearchief en 1. P. P. Gardien Op het gebied van beveiliging zijn de ont- het Rijksarchief voor een ingrijpende verhui zing. De beide diensten zullen gezamenlijk onderdak vinden in een nieuwe Rijkskan torencomplex bij het NS-station. Juist omdat de Groninger archieven onderdeel uitmaken van een groter geheel is bijzondere aandacht voor de beveiliging noodzakelijk. D. van Dullemen. medewerker van het Gemeente archief, heeft zich intensief met de beveili gingsproblematiek beziggehouden. "In de loop van dit jaar zullen Gemeentearchief en Rijksarchief gezamenlijk hun intrek nemen in het zogenaamde Cascade complex, vlakbij het station. Wat we willen is één gezicht naar het publiek. We hebben ruime aandacht besteed aan het beveiligingsplan. Dat heeft niet alleen te maken met de wensen van de archiefmensen, maar vooral ook met het feit dat we in een 'verzamelkantoor' zitten met nog andere overheidsdiens ten. Het gebouw in totaliteit is dus als het ware al verdeeld in zönes, en dat 'zoneconcept' is ook doorgevoerd in het gedeelte waar de archiefdiensten zijn gehuisvest. Binnen het Cascadecomplex heb je de zone 'Groninger archie ven'. Daarbinnen, in een tweede schil hebben je de scheiding tussen de publiekszöne en de kantoorzöne voor de medewer kers. Alleen met een key-card kun je binnenkomen in de kantoorzöne. Tenslotte vormt het archiefdepot een aparte zone waar alleen die medewerkers met hun key-card kunnen komen die er vanwege hun taken ook daadwerkelijk moeten zijn. Het beveiligingsplan heeft dus een sterke organisatorische en logistieke component. Daarnaast gaat het natuurlijk ook om bouwkundige en technische aspecten. Zo spelen de vlucht wegen en de kwaliteit van ramen en deuren een rol. Beveiliging van de individuele archiefstukken kun je op vele manieren realiseren. Een goede inrichting van de studiezaal en adequaat toezicht zijn noodzakelijk. Verfilming of digita lisering van bestanden is natuurlijk ook essentieel. We zijn ook van plan electronische poortjes bij de in- en uitgang van de studiezaal te plaatsen in verband met de electronische beveiliging van waardevolle boeken. Zo'n poortje heeft natuurlijk ook een sterk psychologisch effect." wikkelingen bij het Algemeen Rijksarchief bijzonder interessant. Het ARA verricht een pilot-onderzoek dat moet resulteren in een aantal richtlijnen voor de beveiliging van de Nederlandse Rijksarchieven. Het zou nuttig zijn als de ARA-ervaringen voor een breder publiek beschikbaar zouden kunnen komen. Eén van krachten achter de beveiliging van het ARA is l.P.P. Gardien, medewerker van de afdeling bedrijfsvoering. "Naar aanleiding van een diefstal hebben we een risico-analyse gemaakt. Vervolgens is in overleg met de Rijksgebouwen dienst en een externe veiligheidsadviseur een beveiligingsplan samengesteld. Ik zou elke archivaris willen aanraden om met een onafhankelijke gebouwen- en veiligheidsdeskundige een risico-analyse en beveiligingsplan te maken. Ik moet daarbij opmerken dat ons onderzoek ook als pilot geldt voor de gehele Rijksarchiefdienst. De in de pilot ont wikkelde principes zullen ook bij andere rijksarchieven kunnen worden toegepast. Ons beveiligingsplan heeft enkele interessante logistieke en organisatorische elementen. In de eerste plaats gaan we meer aandacht besteden aan de beveiliging van de depots. We hanteren daarbij twee uit gangspunten. In de eerste plaats worden de verschillende ruimtes met eigen toegangscodes uitgerust. Dit betekent dat je strakker kunt sturen wie in welk depot toegang heeft. Voorwaarde is wel dat je de inhoud van de depots op termijn afstemt op verschillende 'gebruikersgroepen'. Wat we ook gaan doen - en wat eigenlijk ook voor de hand ligt - is het inrichten van een speciaal depot met extra bewaking voor de meest waardevolle en kwetsbare stukken. In de tweede plaats gaan we de bezoekersstromen op een andere manier begeleiden. Daar hoort natuurlijk bij een goede toegangscontrole met adequate inschrijving en legitimatie, maar ook een veel directer toezicht op de studiezaal. Om een goed toezicht te kunnen realiseren is het noodzakelijk na te denken over de inrichting van de studiezaal. Je ontkomt niet aan het verplaatsen van bijvoorbeeld balies." bestaande archiefgebouwen kritisch naar beveiliging gekeken. Het blijkt dat alles met alles te maken heeft en dat beveiliging een kwestie van doordachte planning is waarbij externe deskun digheid een belangrijke rol kan spelen. Een kleine inventarisatie van actuele 'beveiligings gedachten'. E.A.G. van den Bent Els van den Bent, nog niet zo lang geleden gemeentearchivaris van Den Haag, nu van Rotterdam, zit volop in de voorbereidingen voor de nieuwe huisvesting van haar archiefdienst. Zo'n nieuwbouwproject biedt volop mogelijkheden nieuwe inzichten te verwezenlijken. Maar in de Rotterdamse aanpak klinkt een grote mate van realiteitszin door. E. "We zijn nu volop bezig na te denken over aspecten van beveiliging in de huis vesting die we zullen gaan betrekken. Natuurlijk let ten we in de eerste plaats op allerlei bouwkundige aspecten en op de logistiek en overzichtelijkheid van de publieksruimten. We doen ook serieus onder zoek naar de mogelijkheid om met pasjes en zones te werken. Ik wil echter wel met een gezonde dosis scepsis de al te gedetail leerde zöneverdeling blij ven bekijken. Onderschat niet de enorme administra tieve rompslomp die uit een ver doorgevoerd systeem voortkomt. En laten we eerlijk zijn, een grote risicofactor - zo wijst de ervaring uit - zit bij de mensen die onderdeel uitmaken van je organisa tie. Als iemand kwaad wil doe je daar niet veel aan, ook niet met pasjes." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM, zaterdag Het voormalig biblio- theek-hoofd van het gemeen tearchief in Amsterdam, de 64-jarige W.J., blijkt jaren lang documenten te hebben gestolen om ze vervolgens in het buitenland te verkopen. Een woordvoerder van het gemeentearchief bevestigde gisteren dat de inmiddels ge pensioneerde medewerker bij de diefstallen betrokken zou zijn geweest. J. was van 1974 tot 1991 hoofd van de bi bliotheek en kreeg bij zijn vertrek in 1991 na veertig dienstjaren een lintje. Het personeel van het gemeen tearchief is onlangs tijdens de nieuwjaarstoespraak door ge meente-archivaris L. Pieter- se van de praktijken van J. op de hoogte gebracht. Deze krant berichtte al in 1995 over de diefstallen uit het gemeentearchief. Onlangs kwam het Amsterdamse gemeente archief in de landelijke pers nadat de ge meentearchivaris bekend had gemaakt dat een medewerker waardevolle stukken had ontvreemd en te gelde gemaakt. Die diefstal vormde aanleiding om de beveiliging van het archief nog eens grondig langs te lopen. In middels zijn maatregelen getroffen. Het hoofd van de afdeling Inventarisatie, ED, depot- beheer en automatisering, E. Fleurbaay, geeft de Amsterdamse aanpak weer. "Ons beveiligingsbeleid loopt over twee sporen. Na een ver velend voorval hebben we besloten in snel tempo een nieuw systeem van beveiliging aan te brengen op de depotdeuren. De vijftien verschillende deuren kunnen alleen met een pasje worden geopend. Per depot is er een geregistreerde gebrui kersgroep. Je moet je wel realiseren dat een dergelijk verfijnd systeem tot vertraging van werkprocessen kan leiden. Zo moet bijvoorbeeld een medewerker die niet voor een bepaald depot is geauthoriseerd de stukken uit dat betreffende depot ter inzage vragen op de studiezaal, net zoals iedere bezoeker. 'Even uit het depot halen' is er niet meer bij. Door schade en schande wijs geworden willen we op de lan gere termijn bij de realisering van onze nieuwbouwplannen de logistieke processen verder verfijnen. Zo is er de gedachte om naast de depotruimtes zogenaamde beschrijfruimtes in te rich ten. Dit betekent dat niemand meer in de depots hoeft te zijn. Slechts enkele medewerkers zorgen ervoor dat de benodigde werkvoorraden in de beschrijfruimtes aanwezig zijn. Voorts zetten we in op reproductie van diefstalgevoelige bestanden. Natuurlijk is hiermee veel menskracht gemoeid, maar we wil len ondersteuning creëren door middel van de Melkertbanen. Naast bijvoorbeeld verfilming zouden deze medewerkers als toezichthouders kunnen functioneren. Eigenlijk kun je dan spreken van een speciaal beveiligingsteam. De bestaande be zoekersregistratie willen we verbeteren. We ontwikkelen een systeem waarbij de bezoeker na registratie en legitimatie een pasje krijgt dat via een barcode gekoppeld kan worden aan de aanvraagregistratie. Zo'n systeem is natuurlijk niet alleen voor de beveiliging, maar biedt in geanonymiseerde vorm ook prachtig statistisch materiaal." 100/2 februari 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 15