I 21 bouwsfeer vanaf droop tot weinig pretentieuze tv-com- mercials uit de jaren tachtig. Van de meeste titels waren meerdere kopieën aanwezig; met aan kop de film HONIG'S IDEAAL (1948 met 28 kopieën!). Ook het materiaal vorm- Voortzetting en afronding Op basis van het rapport "Honig in beeld geluid" plus de daarbij gevoegde "Voorlopige Inventaris AV-collectie Filmblik met 2 rollen 35 mm film in vergaande staat van ontbinding (foto: Jean van hingen de een bonte verzameling: van 35mm nitraat tot singie-8 polyester (in een cassette!). In de blikken trof ik overigens niet alleen films aan. Als opvulmateriaal was in een ervan een affiche gebruikt afkomstig van een Doetinchemse bios coop eind jaren veertig. De materiële gesteldheid was over het algemeen redelijk tot goed. Het nitraat vertoonde nog geen ontbindingsverschijnselen en de Technicolor-kleuren van de poppenfilms was fris en helder. De tv-commercials uit de jaren tachtig waren er nog het slechtst aan toe: door verkleuring zien zij er op dit moment meer uit als negatie ven dan als positieven. Op de geluidsbanden was onder andere een promotiecampagne te beluisteren voor Honig- produkten; overigens niet bestemd voor de consument, maar voor de detailhandel. Bij afname van een bepaald aantal kreeg de winkelier namelijk een grammofoonplaatje, waarop hij -naast twee liedjes van Dorus- kon horen of hij een van de prijzen had gewonnen. De bioscoopdia's, door lijmmigratie aan de randen ernstig verkleefd, maakten in diverse talen reclame voor de Honig-produkten. HMA-archief' besloot HMA over te gaan tot de restauratie, de conservering en het overzetten op video van al haar filmmateriaal. Het geluidsmateriaal werd, in ruil voor een DAT-kopie, in bewaring gegeven bij de Stichting Film Wetenschap. Daarnaast gaf HMA opdracht tot de restaura tie van de bioscoopdia's en een aanvullend onderzoek naar zowel de aanwezigheid van relevant Honig-materiaal bij an dere archieven als de auteursrechtelijke problematiek die samenhangt met het hergebruik van historisch av-materiaal. Binnenkort zal het av-archiveringsproject bij HMA worden afgesloten. De firma Honig Merkartikelen BV beschikt dan over: - een uitgebreide rapportage over de aard, de samenstelling en de fysieke gesteldheidvan haar av-collectie; - een voorlopige inventaris van de av-collectie, inclusief inhoudsbeschrijving en kopieënoverzicht; - een filmografie met als inhoud een overzicht van relevant HMA-filmmateriaal, zowel in het bezit van Honig Merk artikelen bv als van derden; 100/2 februari 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 13