Archiefnieuws Alles bij elkaar brengt deze spontane schenking dus ruim 17.500 gulden aan kosten met zich mee 400,00 400,00 400,00 20 Raad voor Cultuur publiceert advies over PIVOT-archiefselectie Kring van Archivarissen hij Lagere Overheden het een en ander heeft gekost, nog afgezien van de kosten die in het verschiet liggen. Kosten tot nu toe: - 1 dag bekijken 8mm amateurfilm - 1 dag op pad met 16 en 3 5 mm film materiaal - 4 uur medewerker nationaal av-archief totaal 1.200,00 Voor dit bedrag heeft u dan een globale beschrijving van ruim 4 uur filmmateriaal plus de wetenschap dat een deel van het materiaal dringend conservering behoeft. De kosten voor het conserveren bedragen: - kleur nitraat 200 meter a 17 gulden - zw/w nitraat 900 meter a 9 gulden - zw/w nitraat 400 meter a 8 gulden totaal 3.400,00 8.100,00 3.200,00 ƒ14.700,00 rieën documenten die vaak niet direct in verband gebracht worden met het archief, maar die, op basis van de circulaire van de Minister van CRM van 10 januari 1975, met goed recht aanspraak kunnen maken op de status van archiefstuk. Vanwege een onvoldoende adequaat archiefbeleid waren de Honig-films, geluidsbanden en -dia's in de loop der jaren geleidelijk uit het zicht verdwenen, zowel letterlijk als figuurlijk. Materieel beheer en onderhoud van de relevante informatie stonden in schril contrast met de bijdrage die het materiaal had geleverd aan de beeldvorming en het succes van de firma Honig Merkartikelen BV, haar voorlopers en fusiepartners. Het huidige management onderkende dit probleem en spande zich in om een einde te maken aan deze situatie. Het bovengenoemde archiefproject is daarvan een goed bewijs. Ook toonde zij de bereidheid om voor de av-collectie een adequate voorziening te treffen. Zij werd daarbij in de kaart gespeeld door het feit dat ik op dat moment de mogelijkhe den verkende om mij als zelfstandig adviseur op het gebied van av-archivering te vestigen. Dat hield in dat ik bepaalde activiteiten onder de noemer 'oriëntatie op de markt' als investering zag en derhalve niet in rekening zou brengen. Veel films bekijken Mocht u bovendien de cultuurbewuste kleinzoon een video kopie hebben toegezegd in ruil voor de schenking van het materiaal, dan hangt daar nog het volgende prijskaartje aan: - het 35mm filmmateriaal: /350+/100+/50+/50+10 - het l6mm filmmateriaal: /350 100+50+50+10 - het 8mm filmmateriaal: 200 minuten a 3,50 totaal 560,00 560,00 700,00 1.820,00 Alles bij elkaar brengt deze spontane schenking dus ruim 17.500 gulden aan kosten met zich mee, ongeacht de kos ten voor het fysieke beheer, de ontsluiting en de beschik baarstelling! Honig in beeld en geluid De afgelopen twee jaar vond bij de firma Honig Merkarti kelen BV (HMA) een inhaalslag plaats op archiefgebied. De uitvoering van het project was tot begin dit jaar in handen van Margreet Windhorst. Uit de archiefkasten en van zol ders haalde zij niet alleen een enorme hoeveelheid papieren archiefstukken tevoorschijn, maar ook een aantal films, geluidsbanden en zelfs dia's voor bioscoopreclame; catego- Het project "Honig in beeld" ging eind vorig jaar van start met een inventariserend onderzoek. Daarmee wilde ik een eerste indruk krijgen van de aard, inhoud en materiële gesteldheid van het tot dan toe aangetroffen materiaal. Maar dan moest ik het wel op een filmtafel kunnen bekij ken, iets waarover noch Honig, noch ikzelf de beschikking had. De Stichting Film Wetenschap (SFW) bood echter uitkomst, zoals zo vaak. Daar kon ik terecht om het mate riaal te bekijken, cq te beluisteren. Wel deed zich nu een nieuw probleem voor. De films lagen in Koog a/d Zaan en SFW zit in Amsterdam. Een eerste blik op het materiaal bij Honig had uitgewezen dat er nogal wat nitraatfilm bijzat. Nu bestaat de halve filmgeschiedenis uit nitraat dat tot alle uithoeken van de wereld is getranspor teerd zonder al te veel problemen. Bovendien had ik door mijn werk bij het Nederlands Filmmuseum ruime ervaring met dit materiaal. Maar toch hoe dek je je als aankomend adviseur in tegen eventuele risico's en schade die aan het transport verbonden zijn. Noch de handleiding, noch na vraag bij de av-archieven leverde op dit punt een bevredi gend antwoord op. Bonte verzameling materiaal Op de filmtafels van de Stichting Film Wetenschap pas seerde een bonte verzameling films en filmpjes de revue, variërend van schitterende poppenfilms uit de studio van Joop Geesink (Dollywood) waar de naoorlogse wederop- Uit het op 20 januari 1997 aan de staatssecretaris van On derwijs, Cultuur en Wetenschappen verzonden advies van de Raad voor Cultuur inzake Evaluatie PIVOT-archiefselectie blijkt dat de Raad is ingenomen met de gewijzigde opzet van de PIVOT-methode voor selectie en beoordeling van over heidsarchieven. Dat neemt niet weg dat de Raad bij de uit voering ervan nog vraagtekens heeft. De Raad bepleit in zijn advies een vergroting van het maatschappelijk draagvlak voor archiefselectie. De Raad wijst nadrukkelijk op het historisch belang als criterium bij de archiefselectie. Het inschakelen van externe deskundigheid moet er voor zorgen dat dit belang voldoende wordt behartigd. Externe deskundigheid moet niet alleen worden ingeroepen bij de voorbereidingsfase en de toetsing achteraf, maar in voorkomende gevallen ook bij de selectie zelf. Hiermee pleit de Raad voor versterking van de onlangs gemaakte afspraken tussen de Algemene Rijksarchivaris en het Koninklijk Nederlands Historisch Genootschap. In het advies doet de Raad een groot aantal concrete aanbevelingen en suggesties voor verbetering van de PIVOT-methode, onder meer over de analyse van de te selecteren archieven. Ook spreekt de Raad zich uit tegen vervreemding van vernietigbare archiefbescheiden. Samenvatting van het advies De Raad heeft bij zijn beoordeling van de PIVOT-archief- selectie een drietal uitgangspunten in acht genomen. In de eerste plaats meent hij zich te moeten beperken tot de inhoudelijke aspecten ervan. In dat verband acht hij zich niet geroepen tot een oordeel over het evaluatie-onderzoek door de Rijksarchiefdienst van het PIVOT-project. Voorts meent de Raad, dat zijn wettelijke taakstelling geen beperking inhoudt ten aanzien van de advisering over de selectie van archiefbescheiden. Desondanks wil hij zich in beginsel bepalen tot vraagstukken van algemeen selectiebe leid alsmede tot een globale toetsing van ontwerp-selectie- lijsten. Tenslotte is hij voornemens daarbij vooral aandacht te schenken aan het zgn. publieke domein van het archief wezen. De Raad gaat ervan uit, dat de waardering van de verschil lende belangen (het administratieve belang, dat van de recht- en bewijszoekenden en het historisch belang), voor afgaande aan de advisering, zodanig is en zal worden geor ganiseerd, dat hij zich in beginsel tot een globale toetsing van die ontwerplijsten zal kunnen beperken. Per aangegeven belang wordt dit nader uitgewerkt. Voor wat betreft de waardering van het historisch belang knoopt de Raad aan bij de recentelijk tussen de Algemene Rijksarchivaris en het Koninklijk Nederlands Historisch Genootschap gemaakte afspraken over de inschakeling van externe experts. In aansluiting hierop reageert de Raad op de verschillende aspecten van de PIVOT-archiefselectiemethode. Daarbij staat voorop het streven naar een gelijkwaardige uitgangs positie voor allen, die bij de beoordeling en waardering van het archiefmateriaal betrokken zijn of worden. Naast een positief-kritische beschouwing over herijking van de PIVOT-doelstelling en de selectiecriteria, concludeert hij, dat die herijking nog niet heeft geleid tot bijstelling van de selectiemethodiek. In het bijzonder adviseert de Raad daar om de analyse van handelingen aan te vullen met een in- formatie-analystische beschrijving van de neerslag. Met behulp van zo'n beschrijving kunnen de in te schakelen externe experts een maatschappelijk-historische context beschrijving toevoegen als basis voor de waardering van de archiefbescheiden vanuit een historische invalshoek. Voorts adviseert de Raad tot aanpassing van de tussen de Algemene Rijksarchivaris en de ministeries gesloten convenanten over de feitelijke selectie aan de inmiddels verworven kennis en inzichten. Ook pleit de Raad voor inschakeling van externe experts bij de selectie zelf. Dit geldt zeker bij de toepassing van die lijs ten, waarbij niet eerder dergelijke expertise werd ingescha keld. Daarnaast acht hij regelmatige toetsing en evaluatie van vastgestelde lijsten noodzakelijk. In een afzonderlijke paragraaf gaat de Raad in op het vraag stuk van de vervreemding van in beginsel vernietigbare archiefbescheiden van overheidsorganen. Hij concludeert dat om principiële redenen, in dit geval van de mogelijkheid tot vervreemding geen gebruik moet worden gemaakt. Tenslotte wijst de Raad op een aantal directe, vooral finan ciële consequenties van zijn aanbevelingen. Zo pleit hij onder meer voor een financiering van de Rijksarchiefdienst, die mede is gebaseerd op de autonome instroom van archieven. Voor meer informatie of een exemplaar van de complete tekst van het advies (14 blz.) kunt u contact opnemen met de afd. Voorlichting van de Raad voor Cultuur (Gitta Luiten), tel. 070-3106686, fax 070-3614727. Wijziging e-mailnummer! De e-mailtoegang om berichten uit te wisselen met de secretaris van de KALO komt niet overeen met de in het januarinummer vermelde toegangscode. Het secretariaat van de KALO is op hetzelfde e-mailnummer te bereiken als het Gemeentearchief Zwolle. U kunt voortaan gebruikmaken van de toegangscode: gemarch@pi.net

Archievenblad | 1997 | | pagina 11